REKLAMA

GUS: prawie pół miliona Polaków mniej niż 10 lat temu

2022-09-20 15:37
publikacja
2022-09-20 15:37

W Polsce mieszka 38 mln 36 tys. 118 osób. Dziesięć lat wcześniej było nas więcej o 476 tys. osób - podał we wtorek na konferencji prasowej dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS: prawie pół miliona Polaków mniej niż 10 lat temu
GUS: prawie pół miliona Polaków mniej niż 10 lat temu
fot. Damian Lugowski / / Shutterstock

We wtorek na konferencji prasowej prezes GUS przedstawił dane pozyskane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. na poziomie województw, powiatów i gmin, zarejestrowane z datą 31 marca 2021 r.

"Do optymistycznych wiadomości na temat struktury naszego społeczeństwa mogę zaliczyć wzrost liczby mieszkań i budynków oraz rozlewanie się miast. Jest to oznaką rozwoju gospodarczego. Zmiany mniej korzystne to m.in. starzenie się społeczeństwa" - powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut.

Na podstawie danych ze spisu powszechnego, przeprowadzanego przez GUS raz na 10 lat, w Polsce żyje 38 mln 36 tys. 118 osób. W porównaniu z ostatnim spisem, przeprowadzonym dziesięć lat temu, jest nas o 476 tys. mniej (-1,2 proc.).

W 2011 r. żyło w miastach 23 mln 405 tys. 892 mieszkańców, a dziesięć lat później już tylko 22 mln 748 tys. 772 osób (-1 proc.). Na obszarach wiejskich mieszka 15 mln 287 tys. 346 osób.

Liderem pod względem przyrostu mieszkańców, tak jak w 2011 r., jest województwo mazowieckie. Najmniej ludzi żyje w województwie opolskim.

Według danych GUS nasze społeczeństwo starzeje się, co 5 mieszkaniec naszego kraju ma ponad 65 lat. Przybywa ludności, zwłaszcza wśród kobiet, w wieku poprodukcyjnym. Mniej jest osób w wieku przedprodukcyjnym. Tu z kolei więcej jest mężczyzn.

Najwięcej gmin o ubytku ludności większym niż 10 proc. znajduje się na obszarach położonych na północnym wschodzie i na wschodzie Polski. Gminy o większym przyroście położone są wokół największych miast. Tam przyrost ludności jest większy niż 10 proc.

Największe miasta wojewódzkie to Warszawa (1 mln 860 tys. 281 mieszkańców), Kraków (800 tys. 653) i Wrocław (672 tys. 929).

Przez dziesięć lat wzrosła liczba mieszkań w Polsce. W 2011 r. było ich w sumie 13 mln 495 tys. 377. W 2021 r. było ich 14 mln 546 tys. 946 (w tym 10 mln 328 tys. 591 w miastach i 4 mln 899 tys. 336 na wsi). Wzrosła także o 12,6 proc. liczba budynków mieszkalnych. W 2021 r. było ich w Polsce łącznie 6 mln 806 tys. 910 (w miastach - 2 mln 588 tys. 525, na wsi - 4 mln 218 tys. 355). Największy przyrost mieszkań odnotowano w województwach: pomorskim, małopolskim i wielkopolskim. Najmniej buduje się obiektów mieszkalnych w województwie łódzkim i śląskim.

Podane we wtorek przez GUS dane, nie są końcem udostępniania informacji dotyczących narodowego spisu. Dokładny harmonogram udostępniania danych znajduje się na stronie internetowej urzędu.(PAP)

autor: Maciej Marcinek

mam/ akub/

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (60)

dodaj komentarz
marinata
Co by nie powiedzieć to komuna dawała poczucie stabilności (stała praca, mieszkanie prędzej czy później, dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic, zajęcia pozalekcyjne prawie darmowe, na każdym osiedlu pełna infrastruktura). Teraz w tzw "wolnej" Polsce mamy niepewność zatrudnienia, brak zdolności kredytowej przez Co by nie powiedzieć to komuna dawała poczucie stabilności (stała praca, mieszkanie prędzej czy później, dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic, zajęcia pozalekcyjne prawie darmowe, na każdym osiedlu pełna infrastruktura). Teraz w tzw "wolnej" Polsce mamy niepewność zatrudnienia, brak zdolności kredytowej przez wywindowane w kosmos ceny mieszkań. Brak przedszkoli, szkół terenów rekreacyjnych na nowych grodzonych pato osiedlach, bardzo drogie zajęcia pozalekcyjne na które często trzeba dzieciaka wozić na drugi koniec miasta. To cud , że się ktoś ma odwagę rozmnażać.
bgiem
Na urnach do głosowania powinien byc zamieszczany komunikat :
"Głosowanie na Magdalenkowców PiS PO PSL SLD powoduje eksterminacje Polaków w tempie 250 000 na kadencję"
zoomek
Stajemy się narodem bez przyszlości. Jeżeli naród wymiera to znaczy że jest coś nie tak z jednostkami z których się składa.
nasch_tschalnik
Najwięcej rodziło się Polaków w czasach PRL. Okazuje się, że rządy komunistów sprzyjały wzrostowi populacji Polski. Komuniści dosłownie podwoili po 1945 roku liczbę Polaków. Straszny PRL był też jedyną w historii wersją Polski, w której nie było mniejszości narodowych. Ten stan utrzymywał się do czasów władzy PiS. Przyszedł genialny Najwięcej rodziło się Polaków w czasach PRL. Okazuje się, że rządy komunistów sprzyjały wzrostowi populacji Polski. Komuniści dosłownie podwoili po 1945 roku liczbę Polaków. Straszny PRL był też jedyną w historii wersją Polski, w której nie było mniejszości narodowych. Ten stan utrzymywał się do czasów władzy PiS. Przyszedł genialny strateg Kaczyński i znów Polska jest państwem wielonarodowym, a liczba Polaków ostro spada..
.
300_pala
Brak dostępu do antykoncepcji
jan888
To są absolutnie podejrzane badania. Każdy, kto śledzi sytuację w Polsce, ten wie, że bardzo wielu Polaków wyjechało do pracy za granicę i nie jest to 0,5 miliona przez ostatnie 10 lat, ale wiele więcej.
luxferre
To nie jest 0,5 mln, tylko znacznie powyżej 2 mln (jeśli mówimy o Polakach). Te dane są na temat mieszkańców polski, nie Polaków.
Do prawie 1mln nadmiarowych śmierci Polaków PiS doprowadził przez tylko 2 ostatnie lata.
No ale to jest PAP.
jas2
Od moich dzieci słyszę: "Jest za dużo ludzi, jest za dużo ludzi..."

Skąd w umysłach młodych ludzi biorą się takie rzeczy?
luxferre
Inteligencję się w dużej mierze dziedziczy. Czynniki środowiskowe też są ważne.
jas2 odpowiada luxferre
Z domu tego nie wynoszą. mamy duży rozległy dom i spory kawałek ziemi. Miejsca w domu i wokoło jest ogrom. Te szkodliwe idee muszą otrzymywać z zewnątrz.

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki