GUS: polska gospodarka w świetnej formie

Tak dobrze nie było od wielu lat. Przynajmniej według wskaźników koniunktury opracowywanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dane zdradzają silny optymizm wśród dyrektorów przedsiębiorstw i to w zasadzie bez względu na branżę.

Wskaźnik koniunktury dla handlu detalicznego w kwietniu osiągnął wartość 12,3 pkt. wobec 9,2 pkt. w marcu. Był to najwyższy odczyt od – uwaga – stycznia 2000 roku! Nawet w szczycie kredytowego boomu lat 2006-08 nastroje handlowców nie były tak dobre.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Bardzo wyraźna poprawa w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaszła w przemyśle przetwórczym, gdzie analogiczny wskaźnik wzrósł do 9,6 pkt. wobec 6,4 pkt. w marcu i zaledwie 2,7 pkt. w styczniu.

Przełom widać też w budownictwie, gdzie przedsiębiorstwa po raz pierwszy od lipca 2011 roku sygnalizują pozytywne oceny koniunktury gospodarczej. To także najlepszy kwietniowy odczyt tego wskaźnika od 2008 roku.

Wskaźniki opublikowane dziś przez GUS dotyczą kwietnia i stanowią silną przesłankę za tym, że początek pierwszego kwartału przyniesie podtrzymanie pozytywnego impulsu z pierwszych trzech miesięcy 2017 roku, w których polska gospodarka mogła rosnąć w tempie ponad 4% rdr.

Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że produkcja przemysłowa rosła w najszybszym tempie od 6 lat (do czego jednak przyczyniły się efekty kalendarzowe), a sprzedaż detaliczna odnotowała solidny wzrost. Również kwietniowe wskaźniki PMI dla największych gospodarek strefy euro pozytywnie zaskoczyły ekonomistów, osiągając najwyższe poziomy od sześciu lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~kom

a ja szukan na stronie GUS komunikatów o wykonaniu zadań w styczniu..lutym i marcu..
I co ..takich danych BRAK..są za to slady z mżonek ..brawo..
Jakby ktoś chciał spawdzic to niech mi zaprzeczy ..w takiej pozycji.
Handel zagraniczny.. za 2016 przyrost eksportu wyniósl 4 mld €..
To jest najniższy przyrost od ROKU 2000 ..DANYCH ZA STYCZEŃ..lUTY..I MARZEC..BRAK.
ALE wskzauje na to że będzie ..wzrost około zerowy..I TO JEST DOBRA ZMIANA...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 13 ~Lewak

Ja,opozycja jestem załamany.Miało lezeć i kwiczeć,tyle donosów i przyjaciół z Berlina....przykre.

! Odpowiedz
11 4 ~jasman

No jesteś z Ludu Smoleńskiego dlatego załamka

! Odpowiedz
9 7 aggressive

Uwaga, mam złe wieści! Z roku na rok będzie gorzej, a dane są tylko danymi i to nie zawsze obiektywnymi. To wszystko dzięki pieniądzom z EuroKołchozu. Każda złotówka zainwestowana w Polsce musi się Niemcom zwrócić kilkakrotnie.

! Odpowiedz
8 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 7 ~Polskauberalles

Tylko po co to zdjęcie piłkarza w koszulce niemieckiej firmy telekomunikacyjnej?

! Odpowiedz
9 11 ~Drym

Odzywki typu nie ma pracy dla ludzi wykształconych jest tylko dla roboli. Przypomne ze zdaniem komisji europejskiej 60% studiów w Polsce to kierunki fikcyjne albo kierunki które na zachodzie są co najwyzej kierunkami technicznymi. Niemcy ilosc studentów 26%. Polska 63%. A robic nie ma komu. I puzniej komentarze ze wykształceni (pseudo) wyjeżdżają nazwchud robic w polu( jakie studia taka robota. No chyba ze radny albo znajomy wcisnie do urzędu. A jaką opinie ludzi inteligentnych mają nasi urzędniczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~lengyel

póóóóóóźniej!

! Odpowiedz
16 18 ~StanRS

Ale kijowa wiadomość. Teraz PiSlamiści prawdopodobnie będą rządzić i drugą kadencję. Demokracja na tym ucierpi. Już nawet nie chcę wiedzieć, co sobie o nas pomyślą zagranicą. Trzeba się przygotować na chude lata i pracować jak idiota za 6 tysięcy a nawet mniej, bo rządy PO i PSL nieprędko wrócą. A teraz prześlijcie po dyszce na KOD, Nowoczesną i jakieś stowarzyszenie Sorosa, żeby wspomóc demokrację w walce z faszyzmem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 ~qwerty

ludzie mają w doopie twoje farmazony, ważne aby była praca za normalne pieniądze, a nie wegetacja od wypłaty do wypłaty. 500+ poprawia sytuację na prowincji, rosą wpływy z VAT, po 1.5 roku rządów PiS żadnych afer gospodarczych czy korupcyjnych (opozycja totalna wymyśla afery o charakterze światopoglądowym, na więcej ich nie stać), ludziom zwyczajnie żyje się lepiej. Może wystarczy po prostu nie kraść, aby ten kraj się rozwijał ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl