Europejskie gospodarki kwitną w kwietniu

Europejskie gospodarki kwitną w kwietniu – wynika z najnowszych odczytów indeksów PMI. Najszybciej pędzącą lokomotywą wzrostu pozostają Niemcy.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. 

Dzisiejsze dane są jedynie wstępne, oparte o wyniki 85-90% comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit. Zazwyczaj nie odbiegają jednak one mocno od finalnych wyników.

Przedwyborczy boom

W ramach europejskiego przeglądu wstępnych odczytów indeksów PMI, tradycyjnie na pierwszy ogień poszła Francja. Nad Sekwaną przemysłowy PMI wzrósł względem marca z 53,3 do 55,1 punktów. To odczyt o wiele wyższy od konsensusu oczekiwań analityków (53). Jest to jednocześnie najlepszy wynik od 72 miesięcy. Z kolei najwyżej od 71 miesięcy plasuje się indeks sektora usług (57,7 wobec 57,5 w marcu i oczekiwaniach na takim właśnie poziomie).

- Chociaż głównym motorem wzrostu francuskiego sektora prywatnego pozostają usługi, to tempo poprawy sytuacji w przemyśle wyraźnie przyspieszyło, na co wpływ ma rosnący popyt na francuskie towary, podsycany przez relatywnie słabe euro (…) Dane z francuskiego sektora prywatnego pokazują, że jest on odporny na polityczną niepewność związaną z wyborami prezydenckimi – czytamy w komentarzu do dzisiejszych danych autorstwa Alexa Gilla, ekonomisty IHS Markit.

Przemysłowy PMI
Przemysłowy PMI (Markit)

Bardzo dobrą, choć nieznacznie tylko gorszą niż w ubiegłym miesiącu, kondycję sektora przemysłowego zaobserwowano także w Niemczech. W sektorze wytwórczym największej gospodarki Europy odnotowano PMI rzędu 58,2 pkt wobec 58,3 pkt w marcu (najwyższy poziom od 2011 r.). W sektorze usług zanotowano nieoczekiwany spadek – licznik zatrzymał się na 54,7 wobec 55,6 w marcu i oczekiwaniach na poziomie 55,5 pkt.

Na uwagę w szczegółowych danych zasługuje pierwsze od roku wyhamowanie subindeksu inflacji, podobnie jak niższe od ubiegłorocznej średniej wskazania subindeksu nowych przedsiębiorstw. W efekcie Trevor Balchin, starszy ekonomista IHS Markit, ostrzega w komentarzu, że „niemieckie ożywienie może słabnąć w najbliższych miesiącach”.

(Markit)

Dane z dwóch największych gospodarek UE nie mogły pozostać bez wpływu na odczyt PMI dla całej unii monetarnej. Indeks przemysłowy (56,8 wobec 56 pkt w marcu) wspiął się na 72-miesięczne maksimum. Identyczny szczyt wyznaczył indeks usługowy (56,2 wobec 56 w marcu). Oba indeksy okazały się wyższe od oczekiwań analityków (odpowiednio 56 i 55,8 pkt).

Pełny zestaw kwietniowych wskaźników dla pozostałych krajów poznamy na początku maja. Dane dla Polski i większości państw europejskich opublikowane zostaną 2 maja.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 ~ajwaj

wybory we Francji, Niemczech ... :) cuda, cuda

a propos: ile w tym dziewczynek b. lekkich obyczajów i prochów (wliczanych dowolnie w UE wg potrzeby)

! Odpowiedz
2 0 ~Jan

Gospodarka kwitnie w kwietniu,a giełdowcy mają w maju.

! Odpowiedz
0 18 ~Mariola

Czyżby gospodarczy geniusz Szydło rozlewał się na całą Europę?

! Odpowiedz
4 0 ~lewak

To, lewackie gadanie niedługo krach gospodarczy w strefie eoro

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil