GUS: koniunktura gospodarcza się poprawia

Wszystkie wskaźniki koniunktury gospodarczej w marcu uległy poprawie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Sugeruje to, że wzrost PKB w pierwszym kwartale powinien przekroczyć 3%.

„W marcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu przed rokiem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż przed miesiącem” – informuje GUS.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS)

Wskaźnik mierzący koniunkturę w przemyśle wzrósł z 4,5 pkt. do 6,4 pkt., osiągając najwyższą wartość od sierpnia 2015 roku. Analogiczny wskaźnik dla handlu detalicznego podniósł się z 7,0 do 9,2 pkt. i osiągnął najwyższą wartość od sierpnia 2008 roku – czyli od szczytu konsumpcyjnego boomu tuż przed upadkiem banku Lehman Brothers.

Poprawę zaobserwowano nawet w budownictwie, które w ubiegłym roku przeszło głęboki kryzys za sprawą spadku zamówień publicznych. W marcu indeks koniunktury dla budownictwa podniósł się z -6,8 pkt. do -1,4 pkt. To najlepszy marcowy wynik od 2008 roku, co rokuje szanse na poprawę w branży w kolejnych miesiącach.

Najnowsze wskazania gusowskich indeksów koniunktury są wyraźnie lepsze niż w pierwszym kwartale 2016 roku. Istnieje więc szansa, że lepsze niż przed rokiem okażą się także statystyki produktu krajowego brutto. W I kw. 2016 dynamika PKB wyniosła zaledwie 0,0% kdk i 3,0% rdr (choć pierwotnie raportowano -0,1% kdk). Można zatem oczekiwać, iż roczna dynamika PKB w mijającym kwartale przekroczy 3%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 14 ~niewiedzący

Podają ,że jest lepiej,a ma być jeszcze lepiej,nic z tego nie rozumiem w Tvn-ie mówili co innego,krwawy reżim PIS-owski miał doprowadzić do totalnego krach,muszę się poradzić sąsiada on też ogląda Tvn ,a nawet czyta Gazetę Wyborczą,on na pewno mi to wszystko wytłumaczy.

! Odpowiedz
0 6 ~Zainteresowany

To kiedy WIG 20 przebije 3900?

! Odpowiedz
15 9 ~hahaha_ale_jajca

następny po bajkopisarzu i bajkoopowiadaczu morawieckim jest pisi prezes gus ze swoimi pisimi bzdurami i bredniami musi być naprawdę tragicznie z tą pisią republiką jak tak klamią i mataczą grecja swojego czasu też miala same 'sukcesy(statystyczne)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 20 ~Jola

Ciekawe co POwie na to tow.Balcerowicz

! Odpowiedz
11 3 ~hmm

że osiągnięcie wzrostu 3.0000001% to żaden sukces. Każda normalna osoba powie to samo.

! Odpowiedz
0 7 ~silvio_gesell

To jest dobre pytanie. Bo to co realizuje PiS to nawet nie jest czysty keynesizm, bo deficyt maleje. Najbliżej do abenomiki.

! Odpowiedz
12 23 ~Kodziarze

Jesteśmy załamani, nasza krecia robota POszła na marne.

! Odpowiedz
13 8 ~PiSowcy

my też jesteśmy załamani, nasza krecia robota spowodowała PiSdnięcie PKB w dół.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil