REKLAMA

GPW zawiesiła notowania spółek Patrowiczów

2019-05-07 17:40
publikacja
2019-05-07 17:40

Giełda Papierów Wartościowych zdecydowała o zawieszeniu obrotu akcjami pięciu spółek powiązanych z rodziną Patrowiczów. Powodem jest brak przekazania raportów za 2018 roku.

fot. / / pb.pl

- GPW zawiesza obrót na rynku głównym GPW akcjami spółek: Atlantis, Fon, Investment Friends Capital, Investment Friends i Resbud - podała giełda w komunikatach. Notowania spółek będą zawieszone do końca dnia sesyjnego następującego po dniu, w którym przekażą raporty roczne za 2018 rok.

Wszystkie pięć spółek ma tego samego głównego akcjonariusza. To Patro Invest OU, czyli zarezerwowany w Estonii podmiot, który kontroluje rodzina Patrowiczów. Jej giełdowa historia zaczęła się od Mariusza, teraz zaś coraz aktywniejszy jest jego syn - Damian. Patrowicze zasłynęli między innymi otwarciem Novej Giełdy, która miała stać się alternatywnym rynkiem dla GPW. Jednocześnie budziła spore kontrowersje i w efekcie w połowie lipca 2017 roku trafiła na listę ostrzeżeń KNF.

W styczniu 2018 roku KNF z kolei nałożyło na Investment Friends SA karę pieniężną w wysokości 400 tysięcy złotych. Według komisji spółka kilkukrotnie nienależycie wywiązała się ze swoich obowiązków informacyjnych. Warto jednak pamiętać, że Mariusz Patrowicz słynie z walki z niektórymi decyzjami KNF. I tak np. w sierpniu 2017 roku został uniewinniony przed sądem za naruszenie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Sprawa toczyła się z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego. Inwestorowi groziło nawet 5 lat więzienia i do 5 mln grzywny.

Ostatnio o spółkach Patrowiczów głośno było w kontekście dziwnego splitu w Elkopie, który postanowiła powstrzymać GPW. Z kolei bitcoinową wpadkę zaliczyła inna ze spółek związanych z Patrowiczami - Platynowe Inwestycje. Spółka pełną parą weszła w kryptowaluty i boleśnie zderzyła się ze ścianą. W 2018 roku przecena bitcoina mocno uderzyła w jej wyniki.

AT

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pzu76
Wydaje się, że to ładnie zaplanowane. Patrowicz swoje miliony z giełdy wyciągnął. teraz "zapomniał pisać raport" i giełda sama go wyrzuciła i pozbyła się tematu pozostawiając małych akcjonariuszy na łasce patrowicza.

tak działa nasza GPW w obronie małych, wyrzuca ich. to jest najprostsza droga dla spółki do wyjścia
Wydaje się, że to ładnie zaplanowane. Patrowicz swoje miliony z giełdy wyciągnął. teraz "zapomniał pisać raport" i giełda sama go wyrzuciła i pozbyła się tematu pozostawiając małych akcjonariuszy na łasce patrowicza.

tak działa nasza GPW w obronie małych, wyrzuca ich. to jest najprostsza droga dla spółki do wyjścia z giełdy bez kosztów. Powinno się narzucać kary finansowe za brak raportu. o ile spółka nie jest bankrutem to będzie płacić a tak akcjonariusze zostają z papierem toaletowym,
wtomek
Tylko u nas i dalej na wschodzie mogą działać tego typu ludzie. Jakie powiązania ich chronią?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki