GPW wykluczy z obrotu akcje ABM Solid z dniem 27 lipca

2019-07-22 17:38, akt.2019-07-23 12:01
publikacja
2019-07-22 17:38
aktualizacja
2019-07-23 12:01
fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Choć ABM Solid o upadłość wnioskowało już w 2012 roku, spółka zniknie z GPW dopiero teraz. Pół roku temu bowiem ostatecznie okazało się, że spółki uratować już się nie da.

ABM Solid to spółka budowlana, która nie poradziła sobie z branżowym kryzysem lat 2011-2012. Gdy nie udało się zapewnić dokapitalizowania, w czerwcu 2012 roku zarząd złożył wniosek o upadłość układową. Mimo początkowych problemów formalnych sąd uwierzył, że spółce być może uda się zrestrukturyzować, bazując na wcześniejszych kontraktach.

bankrut znika z GPW / Bankier.pl

Wypowiedzenia umów i kary, które spadły na ABM sprawiły, że problem tylko rósł. Na koniec 2012 roku kapitały własne spółki przekroczyły poziom -150 mln zł, podczas gdy kwartalne przychody nie przekraczały poziomu 25 mln zł. Okresowo pojawiały się nawet zyski, przeplatane jednak ze stratami, które powodowały, że restrukturyzacja nie szła naprzód.

Mimo to - po długiej procedurze - w 2018 roku większość wierzycieli zagłosowała za układem. Ci najwięksi byli jednak przeciwni, co przeważyło za odrzuceniem propozycji (waga głosu zależy od skali zadłużenia wobec danego podmiotu). Zarząd miał przede wszystkim pretensje do PKO BP, którego głosy mogłyby przeważyć na korzyść układu. 

Z analiz przesyłanych bankowi, a nie zakwestionowanych w żaden sposób wynikało jednoznacznie, że w przypadku likwidacji spółki bank uzyska około 12 mln zł mniej niż w ramach realizacji układu i porozumienia okołoukładowego, jakie zostało zaoferowane bankowi - pisał zarząd w komunikacie. Bank jednak w możliwość wykonania propozycji układowych nie uwierzył. 

W efekcie w grudniu 2018 roku postępowanie z układowego zmienione zostało w likwidacyjne, a jego uprawomocnienie nastąpiło 26 stycznia 2019 roku. Zgodnie z zasadami GPW wyklucza z obrotu akcje firm, dla których minęło sześć miesięcy od uprawomocnienia się upadłości. W związku z tym po sesji 26 lipca akcje ABM Solid znikną z giełdy.

AT

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
saintclair
GPW Banana, tu takich spółek jest że hohoho.
Wejść pożenić papier i zwiać.
https://www.youtube.com/watch?v=QugLFzedHzk

I wszystko gra
uczen_manueli_g
https://www.youtube.com/watch?v=EseMHr6VEM0

Podgłosić!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki