REKLAMA

GPW negocjuje przejęcie giełdy w Armenii

2020-09-18 10:10
publikacja
2020-09-18 10:10
fot. Robert Gardziński / FORUM

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych negocjuje przejęcie udziałów w giełdzie armeńskiej. Rozmowy na ten temat prowadzono już w marcu, jednak dopiero teraz o nich oficjalnie poinformowano.

- Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. informuje o podpisaniu 18 września 2020 r. porozumienia Term Sheet z Central Bank of Armenia („CBoA”) w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65,00% udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange („AMX”). AMX to spółka z siedzibą w Erywaniu, organizująca obrót instrumentami finansowymi oraz prowadząca izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii  - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek przez GPW. 

W porozumieniu strony określiły ramowe warunki dalszych negocjacji, mających na celu potencjalne podpisanie umowy inwestycyjnej. Kolejnymi krokami w procesie transakcyjnym będą: badanie due diligence, negocjacje i zawarcie umowy inwestycyjnej oraz współpraca z CBoA oraz AMX nad 5-letnim planem rozwojowym.

Obecnie CBoA posiada 85% udziałów w AMX. Pozostałe 15% są akcjami własnymi AMX. W ramach podpisanego porozumienia CBoA zwiększy swój udział do 90%, po czym GPW odkupi od niego pakiet udziałowy w wysokości 65%. W wyniku tego CBoA będzie posiadać 25% udziałów, a pozostałe 10% nabędzie podmiot trzeci, wskazany przez GPW.

Warto dodać, że GPW znacząco opóźniła publikację komunikatu na ten temat. Umowa pochodzi z marca, tymczasem mamy wrzesień. - W ocenie spółki ujawnienie informacji w terminie wcześniejszym mogłoby wpłynąć negatywnie na ewentualny dalszy proces związany z prowadzeniem negocjacji. W dniu podejmowania decyzji o opóźnieniu Informacji Poufnej, tj. 6 marca 2020 r., prawdopodobieństwo kontynuowania negocjacji było, z punktu widzenia GPW, niemożliwe do oszacowania - tłumaczy spółka. Teraz GPW zadecydowała, że przesłanki do utajniania informacji o umowie ustały z powodu podpisania wspomnianego wyżej porozumienia.

Jak duża jest armeńska giełda?

W 2019 r. w przeliczeniu na złote skonsolidowane przychody Grupy AMX wyniosły 6,4 mln zł, EBITDA 2,0 mln zł, a zysk netto 1,3 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2019 r. aktywa ogółem Grupy AMX wyniosły 6,5 mln zł. Wstępna niewiążąca wycena 100% udziałów w AMX wynosi jednokrotność wartości księgowej spółki na dzień 30 czerwca 2020 r., tj. w przeliczeniu na złote około 5,8 mln zł. Ewentualna cena zakupu przez GPW udziałów w AMX, zostanie potwierdzona po zakończeniu procesu due diligence.

Spokojna reakcja na akcjach GPW na piątkowe newsy / Bankier.pl

Kapitalizacja spółek notowanych na AMX sięgnęła w 2019 roku 1,17 mld zł (+2,2 proc. rok do roku). Obroty sięgnęły 17 mln zł, co oznacza wzrost o 0,94 proc. Liczba transakcji to ledwie 65 (spadek o 35,6 proc.). W sumie na rynku notowanych było 10 spółek. W porównaniu do GPW jest to zatem rynek mikroskopijny. O wiele mocniejszy jest tam jednak rynek obligacji. Na rynku papierów rządowych w 2019 roku wygenerowano 460 mln zł obrotu, na rynku obligacji korporacyjnym zaś 230 mln zł.

Jakie plany GPW wiąże z Armenią?

- Dostrzegamy wiele obszarów, w których moglibyśmy wesprzeć rozwój rynku kapitałowego w Armenii. Najważniejszym z nich jest cyfryzacja i automatyzacja procesów, które są już podstawowym elementem giełd w krajach rozwiniętych. Potencjalne przejęcie AMX pozwoli nam na ekspansję naszych usług oraz przyspieszenie realizacji strategii #GPW2022. Z drugiej strony da armeńskiej giełdzie możliwość skorzystania z know-how Grupy Kapitałowej GPW – podkreśla Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

- Cieszymy się, że doszło do porozumienia w kwestii podstawowych ram naszej przyszłej współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Ta wzajemnie korzystna transakcja ma długofalowe znaczenie strategiczne dla obu stron. Z zadowoleniem stwierdzam, że postrzegamy GPW jako partnera, który podziela naszą wizję dalszego rozwoju rynków kapitałowych. Jako lider tego przedsięwzięcia, GPW ma możliwość przekazania swoich doświadczeń i know-how, dzięki czemu AMX może stać się sprawną, innowacyjną i przyjazną dla użytkownika platformą, służąc inwestorom jako droga wejścia na nowe rynki. Prowadzi to również do realizacji naszych wspólnych ambicji w obszarze rozwoju w całym regionie – powiedział Martin Galstyan, Przewodniczący Centralnego Banku Armenii.

Austria, Izrael, słowackie plotki, czyli przejęcia GPW w skrócie

Warto dodać, że GPW już kilkukrotnie podejmowało próby ekspansji zagranicznej. Bodaj najgłośniejsze były podchody pod mariaż z Wiedniem, za którym stały nie tylko giełda austriacka, ale i czeska, słoweńska i węgierska. Historycznych nawiązań do Habsburgów i Jagiellonów nie brakowało, a chemię było czuć przede wszystkim w 2013 roku, gdy zarówno prezes GPW, jak i prezes CEESEG - spółki prowadzącej rynek w Wiedniu - wychwalali korzyści z bliższej współpracy obu rynków. 

Ostatecznie romans warszawsko-wiedeński zakończył się fiaskiem. Najpierw pojawił się problem z finansowaniem (konieczna byłaby emisja akcji GPW, która uderzyłaby w pozycję Skarbu Państwa w akcjonariacie), potem zaś w polski rynek kapitałowy uderzyła częściowa likwidacja OFE. Czerpiąca z historii Jagiellonów wizja upadła, a GPW skupiła się na pozyskiwaniu pojedynczych zagranicznych spółek, a nie całych giełd. Szerzej historię polsko-austriackiej rywalizacji opisywaliśmy w artykule "Jak Polska i Austria o giełdową dominację walczyły".

Pomimo zwycięstwa Wiednia w wyścigu konsolidacyjnym (później twór się rozpadł, ale to osobna historia) to GPW zachowała rolę najważniejszego rynku regionu i ściągała do siebie spółki z zagranicy. Wkrótce wróciły i pomysły na przejęcia. W 2018 roku pojawiła się niewiążąca oferta przejęcia przez GPW i PFR kontrolnego pakietu giełdy izraelskiej. Pomysł wywołał sporo hałasu, temat szybko jednak umarł.

Ostatnia karta giełdowych mariaży to plotki o próbach przejęcia przez GPW rynku słowackiego. Temat wypłynął we wrześniu 2019, GPW jednak zaprzeczyła, choć zostawiła sobie pewną furtkę. - Nie analizowaliśmy giełdy na Słowacji w jakiś szczególny sposób, ale ciekawe byłoby mieć w jakimś kraju w strefie euro wysunięty przyczółek, szczególnie jeśli Europejski Bank Centralny będzie dalej skupować denominowane w euro instrumenty dłużne - mówił wówczas prezes Marek Dietl.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
syn-proboszcza
W Armenii wielkości może połowy województwa mazowieckiego wprowadzono w nocy stan wojenny i szykują sie do wojny z odwiecznym wrogiem a my kupujemy lub planujemy zakup tamtejszej giełdę ? Dobrze że można sie z tego jeszcze wycofać.
syn-proboszcza
W Rembertowie koło Warszawy jest giełda gołębi. Taka giełdę będzie łatwo przejąć.
syn-proboszcza
wiadomo że jak GPW negocjuje przejęcie innej giełdy to nigdy nic z tego nie wychodzi. Jakim to trzeba być głupkiem aby sprzedać swoją giełdę innej giełdzie którą kontroluje państwo. Ale dzięki takim negocjacjom można miec kolejny "sukces" na poziomie PR.
tomitomi
nie pewniej byłoby kupić działki na Księżycu ??
carlito1
GPW to gniot.... Tyle w temacie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Ten ruch zapewne zatrzęsie rynkami bardziej niż upadek Lehman Bros.
mkx
Nowy kierunek dla ex-prezesów spółek SP, gdy reżim straci większość w sejmie?
demeryt_69
Te szlaki przecierali już inni: Nowak oraz Saakaszwili wybrali Ukrainę :)
meryt odpowiada demeryt_69
"Leszek Balcerowicz wszedł do ukraińskiego rządu. Będzie reprezentantem prezydenta Ukrainy"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki