REKLAMA

GDDKiA rozwiązała umowy o wartości ponad 1,4 mld na budowę ponad 50 km dróg

2022-12-08 10:47
publikacja
2022-12-08 10:47

GDDKiA w Białymstoku w związku z prawomocnym wyrokiem NSA rozwiązała z firmami trzy umowy o łącznej wartości ponad 1,4 mld zł na budowę łącznie ponad 37 km drogi ekspresowej S19 i 13,5 km drogi krajowej nr 65 - tzw. przyszłej południowej obwodnicy Białegostoku.

GDDKiA rozwiązała umowy o wartości ponad 1,4 mld na budowę ponad 50 km dróg
GDDKiA rozwiązała umowy o wartości ponad 1,4 mld na budowę ponad 50 km dróg
fot. Volodymyr_Shtun / / Shutterstock

Chodzi o umowy na zaprojektowanie i budowę odcinków S19: Białystok Zachód - Księżyno (16,6 km, wartość umowy 577 mln zł), Księżyno - Białystok Południe (7,9 km drogi ekspresowej wraz z 13,5 km odcinkiem DK65, wartość 456 mln zł) oraz 12,7-km odcinek Białystok Południe - Ploski (wartość 397 mln zł) - poinformował w czwartek PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

Wykonawcami tych odcinków były firmy: Budimex, Aldesa Construcciones oraz Mota-Engil Central Europe.

GDDKiA przekazała, że "jest zmuszona" odstąpić od umów z wykonawcami, bo obecnie nie ma decyzji środowiskowej.

Jak wyjaśniono w informacji prasowej, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę GDDKiA na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję środowiskową na cały odcinek S19 Białystok Zachód - Ploski.

"Przystąpiliśmy już do prac nad uzyskaniem (...) nowej decyzji środowiskowej" - podała GDDKiA.

Rafał Malinowski dodał, że czynione są starania, aby maksymalnie wykorzystać już istniejącą dokumentację i uzupełnić ją według wymagań i orzeczeń sądu. Wymagane do nowej decyzji środowiskowej dokumenty mają być złożone w pierwszym kwartale 2023 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Teraz będą inwentaryzowane prace projektowe i dokumentacyjne, które dotąd firmy wykonały w ramach umów. Na żadnym odcinku nie rozpoczęły się jeszcze prace budowlane.

"Dalsze działania dotyczące realizacji tych trzech odcinków będą zależne od terminu uzyskania dla nich wykonalnej decyzji środowiskowej" - zaznaczyła GDDKiA.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
barysza51
Pamiętam, że kiedyś był inny sposób na blokowanie inwestycji - odwoływanie się w nieskończoność. Teraz jest podważanie dycyzji środowiskowej, wystarczy że pojawią się gdzieś dżdżownice i lobby zielonych wkracza do dzieła. Nieważne, że ludzie zdychają od spalnin na ztłoczonych ulicach, że głuchną od nadmiernego hałasu.
men24a
Zaczyna brakować kasy, padło na decyzję środowiskową.
gruking
30 mln zł kosztuje 1 km drogi ? Oni kopią tunel pod Alpami ?
smallsaver
30 mln to w obecnych warunkach akurat niedrogo, ale i teren stosunkowo łatwy, bo to ściana wschodnia. Lasy wytną i koszt spadnie.
barysza51
Nie zauważyłeś inflacji spowodowanej przez PiS.
licja
Czekamy na nową decyzje środowiskowa, to ma największy wpływ czy ta droga będzie. Wykonawcy czy GDDKiA niewiele mogą zrobic.
cyklonb
Lipa, pic na wode fotomontarz- żaden z tych do wygrali projektuj i buduj nie zmieścił się w kosztorysie w sytuacji rosnących cen - teraz będzie dwa albo rzazy razy drożej.
barysza51
Te umowy podlegają indeksacji .
emulgator
A "zaoszczedzone " pieniądze pójdą na premie dla pisiej rodziny

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki