Funt tonie, dolar zyskuje

2016-10-11 13:35
publikacja
2016-10-11 13:35
YAY Foto

Notowania brytyjskiego funta pozostają na równi pochyłej,  pogłębiając przeszło 30-letnie minima na parze z dolarem. Za to amerykańska waluta umacnia się wobec euro, względem którego jest najmocniejsza od sierpnia.

Po piątkowym „dziwnym krachu” notowania „Kabla” – jak w żargonie walutowym zwana jest para funt-dolar – nie mogą znaleźć dna. We wtorek o 13:25 kurs GBP/USD zniżkował o 0,64%, schodząc do 1,2261 dolara za funta. Jeśli taki poziom utrzyma się do końca dnia, będzie to najniższy kurs zamknięcia „Kabla” od 31 lat.

/ Bankier.pl

Na polskim rynku walutowym słabość brytyjskiej waluty nie jest aż tak widoczna. Wczesnym popołudniem za szterlinga płacono nieco ponad 4,73 zł, a więc nieznacznie więcej niż w poniedziałek. Podczas piątkowej sesji notowania funta na chwilę spadły nawet do 4,65 zł, osiągając najniższą wartość od marca 2013 roku.

Siły nabiera za to amerykańska waluta. Kurs EUR/USD spadł do 1,1078, notując najniższą wartość od przeszło dwóch miesięcy. W rezultacie za „zielonego” we wtorek wczesnym popołudniem trzeba było zapłacić prawie 3,86 zł, o prawie 3,5 grosza więcej niż w poniedziałek.

Na londyńskiej giełdzie rekordowe zwyżki indeksu FTSE 100

Niskie notowania funta sprawiły, że we wtorek prestiżowy indeks brytyjskiej giełdy FTSE osiągnął na chwilę rekordową zwyżkę - 0,5 proc. Ostatni raz FTSE 100 osiągnął taki poziom w kwietniu 2015 roku. Po południu indeks zatrzymał się na poziomie 0,4 proc.

FTSE 100 to indeks największych spółek, w dużej mierze o zasięgu międzynarodowym. Drugi wskaźnik - FTSE 250 - był we wtorek również blisko rekordowych notowań i wzrósł o 0,8 proc.

Zwyżki na londyńskiej giełdzie są pochodną dużych spadków kursu funta, który we wtorek znów tracił od rana zarówno do dolara, jak i euro, i osiągnął najsłabsze notowania od niemal ośmiu lat.

W piątek brytyjska waluta zaliczyła - jak pisze Reuters - "błyskawiczny szok", tracąc do dolara 10 proc. Spadki wartości funta są odzwierciedleniem niepokoju o gospodarcze konsekwencje Brexitu.

Do spadków tych przyczyniają się dodatkowo reakcje na słowa brytyjskiej premier Theresy May, która na początku października zapowiedziała, że procedura wychodzenia z UE rozpocznie się przed końcem marca 2017 roku, i to bez jakichkolwiek gwarancji ws. porozumienia handlowego z Unią.

Niski kurs funta jest korzystny dla tych międzynarodowych firm objętych indeksem FTSE 100, które znaczną część swych przychodów zarabiają w dolarach; wartość księgowa ich zysków podnosi się przy przeliczeniu ich na funty.

KK/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~asdf
Jeszcze tylko wybierzcie Donalda Trumpa na prezydenta to może i dolar spadnie.
Tak do 3,5zł może do 3,2zł to sobie nowy komputer kupię ;).
Tak, marzyciel ze mnie.
Nagle gospodarki padają/mają gorzej, a ludzie w to wierzą. Nie wierzcie w to!
Przychodzą panowie z walizkami pełnymi pieniędzmi i obniżają ratingi. Tyle.
~Opsie
Jak tam złoto sokrates? Od twojej ostatniej rekomendacji kupna z 30/8 cena złota spadła o prawie $100... kupujta bo taniej nie będzie
~rozbawiony
Ja jakos nie czuje sie biedakiem.Wlasnie wybieram sie na czwarty tydzien wakacji liczac od poczatku kwietnia bo wtedy zaczyna sie nowy rok finansowy.Spadek funta -coz raz gora raz dol.
Jesli wydam na zakupy £50 wiecej w ciagu miesiaca,nie bedzie z tego problemu.A robiac zlecenia dla klientow na kontynencie jestem jeszcze bardziej
Ja jakos nie czuje sie biedakiem.Wlasnie wybieram sie na czwarty tydzien wakacji liczac od poczatku kwietnia bo wtedy zaczyna sie nowy rok finansowy.Spadek funta -coz raz gora raz dol.
Jesli wydam na zakupy £50 wiecej w ciagu miesiaca,nie bedzie z tego problemu.A robiac zlecenia dla klientow na kontynencie jestem jeszcze bardziej zarobiony.I tyle w temacie.Niech spada.
~s6
Polacy w UK zrobiliście się biedakami, ale sami tego chcieliście. O Waszej inteligencji świadczą wpisy, jak wielu naganiało za brexitem. Rozwaliliście fajny kraj, mam nadzieję, że nie wrócicie do nas.
~asdf
Nawet ci co byli za brexitem nie spodziewali się tak wysokiego wyniku.
Chcieli tylko pokazać, że w UE jest źle.
https://www.youtube.com/watch?v=vdDLCIodV3s
...a wyszło jak zawsze.
~Takaprawda
Wątpię że wiedzą co robią sa pewni siebie i upadła A funt będzie poniżej 4 zl
~Naaaah
Sporo zeczy podrożeje to tylko kwestia czasu podążają jakby we mgle ciekawe gdzie dojdą .
Jak sie dogadają z una to bedzie Ok ale śmiem wątpić jak uda im sie wyjść z uni i zyskać to koniec tego tworu jest blisko i w Brukseli to wiedza.
~icek_cymbergaj
Stawiam na brytyjskie firmy - gwaltowny wzrost zamówien... Wiedza angole co robia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki