REKLAMA

Frank odchodzi w cień. Czy banki wycofają się także z euro?

Hanna Hylińska2011-09-17 06:02
publikacja
2011-09-17 06:02
Miniony tydzień w finansach: ostatnie banki zamykają drzwi do kredytów we frankach szwajcarskich, mBank wprowadził aplikację mobilną dla posiadaczy sprzętu Apple, Inteligo obiera nowy kierunek.O kredyt hipoteczny w CHF coraz trudniej. W ostatnim czasie z pożyczania w tej walucie zrezygnował Deutsche Bank PBC, chwilę później Bank BPH. Kredyt we frankach można wziąć jedynie w Banku PKO lub Nordei, ale by to zrobić, trzeba spełnić wyśrubowane warunki.

Banki nie chcą franka


Na początku tygodnia Bank BPH podał informację o wycofaniu się z udzielania kredytów w CHF, EUR i USD. Instytucja poinformowała, że jednym z powodów zmian było dążenie banku do transparentnej komunikacji oraz oferowanie klientom bezpiecznych produktów, w pełni dostosowanych do zmieniających się regulacji i sytuacji rynkowej.
Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl

Nordea Bank Polska także poinformował o zmianach w ofercie walutowych hipotek. O kredyt we franku będą mogły ubiegać się tylko osoby, których miesięczne wynagrodzenie netto wyniesie co najmniej 15 tysięcy złotych. Dodatkowo klienci muszą posiadać wkład własny w zakup nieruchomości.

Modna jeszcze 2 lata temu szwajcarska waluta schodzi z rynku kredytów mieszkaniowych. Miesiąc temu kredyt mieszkaniowy w CHF można było zaciągnąć w siedmiu bankach – Banku BPH, MultiBanku, mBanku, Deutsche Banku, Alior Banku, PKO BP i Banku Nordea. Obecnie tę możliwość utrzymały tylko dwa ostatnie. Ale wcale nie zabiegają o to, by klienci z niej korzystali.

PKO Bank Polski jest w stanie pożyczyć CHF klientom, którzy nie mają wkładu własnego. Za taką pożyczkę trzeba będzie jednak sporo zapłacić. Dla kredytu równowartości 350 tys. zł na 30 lat, oprocentowanie zadłużenia wyniesie ok. 7,20%. Miesięczna rata kredytu przekroczy 600 franków.

Instytucje wycofują się z franka, ale wciąż kilkanaście instytucji udziela kredytów w euro. Kredyt w europejskiej walucie można uzyskać w PKO BP, Banku Pekao (pod warunkiem uzyskiwania wynagrodzenia w tej walucie), BOŚ Banku, BZ WBK, DnB Nord, Kredyt Banku, Banku BPH, Getin Banku, Lukas Banku, Polbanku, Raiffeisen Banku, Alior Banku, MultiBanku, mBanku, Nordei i Deutsche Banku. Czas pokaże, czy banki zaczną rezygnować także z euro. Ostatnie kampanie reklamowe kredytów mieszkaniowych skupiają się głównie na ofercie hipotek w PLN.

Mobilny mBank na sprzęcie Apple


Internetowy mBank uruchomił w tym tygodniu aplikację na iPada i iPhone’a. Klienci posiadający urządzenia mobline Apple mogą bezpłatnie uzyskać informacje na temat swoich produktów bankowych, wykonywać operacje finansowe czy spłacić kartę kredytową.

Inteligo zmienia kierunek. Czas na oszczędzanie


Milion nowych klientów, ponad 160 tysięcy udzielonych kredytów gotówkowych, 300 tysięcy wydanych kart kredytowych – to tylko kilka punktów z planu, który do zrealizowania postawił sobie Inteligo. Bank miał zawojować rynek, jednak realizacja planu szła gorzej, niż wstępnie zakładano. Dużo gorzej.

Instytucja postanowiła zmienić kierunek. Zamiast lidera szybkich pożyczek objęła nowy cel – depozyty. Na październik zapowiadana jest nowa oferta Dobolokaty. Oprocentowanie zakładanego na rok depozytu z dzienną kapitalizacją ma sięgnąć 5,59 proc. Więcej na temat nowych plan Inteligo w artykule Wojciecha Boczonia „Inteligo zmienia strategię, powalczy o depozyty”.

Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.plŹródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Hania
Moim zdaniem to żadna strata ja jakoś nie mam zaufania do walut a w przypadku kredytów jest tyle ofert w pln, ze każdy znajdzie coś dla siebie a przynajmniej wiadomo na czym się stoi!
mirwojski
Już kiedyś tam " popełniłem" komentarz, a raczej - sugestię co do fs. Dla mnie to ewidentna zmowa FS i USD ( mowa o bankierach, nie walucie) jako rekompensata dla szwajcarów za ujawnienie tajnych kont np. , kont nazi, dostęp do kont martwych ofiar tychże i paru innych cichych czystek. Czymś trzeba było sejfy Już kiedyś tam " popełniłem" komentarz, a raczej - sugestię co do fs. Dla mnie to ewidentna zmowa FS i USD ( mowa o bankierach, nie walucie) jako rekompensata dla szwajcarów za ujawnienie tajnych kont np. , kont nazi, dostęp do kont martwych ofiar tychże i paru innych cichych czystek. Czymś trzeba było sejfy od nowa napełnić i to by było na tyle ...
~SENATOR-X
Wchodzę na bankier.pl aby się zawsze pośmiać z bzdur(czytaj niesprawdzonych informacji), które piszą ich autorzy. Deutsche Bank od lekko 1,5-2 lat nie daje we franku, tylko w formie odstępstwa uprzednio dla dochodów 18 tyś miesięcznie, teraz 50 tyś miesięcznie. Standardowe zakłamania są w danych z lokat czy kont oszczędnościowych Wchodzę na bankier.pl aby się zawsze pośmiać z bzdur(czytaj niesprawdzonych informacji), które piszą ich autorzy. Deutsche Bank od lekko 1,5-2 lat nie daje we franku, tylko w formie odstępstwa uprzednio dla dochodów 18 tyś miesięcznie, teraz 50 tyś miesięcznie. Standardowe zakłamania są w danych z lokat czy kont oszczędnościowych banków (ciężko autorom się dodzwonić do każdego z banów i potwierdzić dane? )Na szczęście nie oszukujmy przeciętny szary ludzik tutaj nie zagląda i dobrze bo nie daj boże by czerpał infomrację z nierzetelnych danych.
~obserwator
taa a jak chf był po 2 zł to wciskali ile wlezie. Jakoś "bezpieczenstwem klientów" wtedy się nie przejmowali.
~Grzegorz
Ja kredyt wziąłem w tym okresie kiedy frank kosztował dużo mniej niż teraz ale w cale nie żałuję mojej decyzji patrząc na to co się dziś dzieję z kursem. Mimo wyższych rat które teraz płacę, to jest i tak taniej niż w PLN, a nie wspomnę o sumie którą zaoszczędziłem w czasie prosperity, gdy kurs był niższy.Ja kredyt wziąłem w tym okresie kiedy frank kosztował dużo mniej niż teraz ale w cale nie żałuję mojej decyzji patrząc na to co się dziś dzieję z kursem. Mimo wyższych rat które teraz płacę, to jest i tak taniej niż w PLN, a nie wspomnę o sumie którą zaoszczędziłem w czasie prosperity, gdy kurs był niższy... co do artykułu mówiącym o ochronie konsumenta to jest jakaś farsa. Banki wycofują się z CHF bo czują, że mogą stracić na takich transakcjach. Dając teraz kredyt przy wysokim kursie, mając w perspektywie jego spadek bank traci a klient zyska, a przecież Bank to nie instytucja non profit....
~rg
Proste.......... BANKI to złodzieje i kombinatorzy!!!!!!!!!!!!! istne cwaniaki!!!!!!!!!!!!!
~day-tr
Sprawdź sobie może ile kapitału masz do spłacenia - ja też brałem przy dużo niższym kursie, ale nauczyli mnie w szkole tabliczki mnożenia....
~Grzegorz odpowiada ~day-tr
....faktycznie kurs CHF*kapitał do spłaty wychodzi dużo więcej, ale na obecną chwilę to się tak naprawdę nie liczy, bo na wcześniejszą spłatę nie mam ( gdybym miał to nie brałbym kredytu :)) liczy się wysokość miesięcznej raty. Warto dodać, że przy obecnie niskiej stopie LIBOR z każdą ratą nadpłacamy kapitał...
~bulba
"Wycofywanie z oferty kredytowej CHF nazywa sie dbaniem o bezpieczeństwo klientów :). ŚCIEMA. Jakby dbali o bezpieczeństwo klientów a nie swoje dodatkowe przychody akcję kredytową banki zawiesiłyby przy kursie poniżej 2,30/CHF a nie przy 3,60.
Ja zdążyłem zamienić kredyt w PLN na CHF i na dzień dzisiejszy płacę
"Wycofywanie z oferty kredytowej CHF nazywa sie dbaniem o bezpieczeństwo klientów :). ŚCIEMA. Jakby dbali o bezpieczeństwo klientów a nie swoje dodatkowe przychody akcję kredytową banki zawiesiłyby przy kursie poniżej 2,30/CHF a nie przy 3,60.
Ja zdążyłem zamienić kredyt w PLN na CHF i na dzień dzisiejszy płacę 1100 zł mniejszą ratę. A z ratą złotówkową zrównam sie wówczas gdy CHF bedzie kosztował 5,85 :)))))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki