Francja: udaremniono zamach terrorystyczny, sterowany przez IS

Pięciu mężczyzn zatrzymanych w weekend w Strasbourgu podejrzanych jest o przygotowywanie zamachów sterowanych przez Państwo Islamskie (IS). Atak miał nastąpić 1 grudnia - powiedział w piątek prokurator paryskiej sekcji antyterrorystycznej.

Na konferencji prasowej prokurator Francois Molin określił podejrzanych jako członków Państwa Islamskiego. Podczas rewizji znaleziono bardzo oczywiste dowody na piśmie, wychwalające śmierć i męczeństwo i wskazujące, że podejrzani przysięgli wierność IS - poinformował prokurator.

Molin stwierdził, że służby bezpieczeństwa dotarły do podejrzanych i przejrzały ich zamiary dzięki technikom inwigilacji, których zastosowanie stało się możliwe dzięki nowej ustawie z czerwca tego roku".

Prokurator powiedział, że nie może podać szczegółów dotyczących policyjnej operacji by nie udaremniać walki z terroryzmem w okresie bardzo poważnego zagrożenia.

Czterech podejrzanych ze Strasburga, w wieku od 35 do 37 lat, ma obywatelstwo francuskie. Dwóch było zapewne w Syrii w roku 2015. Piąty, Marokańczyk zatrzymany w Marsylii, ma lat 46 i mieszka na stałe w Portugalii; tamtejszy kontrwywiad zakwalifikował go jako radykalnego islamistę.

Podczas rewizji w domu dwóch zatrzymanych policja znalazła broń krótką i pistolet Glock oraz magazynki i amunicję powiedział prokurator.

Dwóch mężczyzn zatrzymanych w Strasburgu ma za sobą już po kilka wyroków. Dwaj pozostali nie figurowali w kartotekach policyjnych. Cała czwórka to - jak stwierdził prokurator - starzy przyjaciele. Według francuskich mediów nie znali oni osobiście zatrzymanego w Marsylii Marokańczyka, który miał jakoby kierować ich akcją.

Podejrzani zostali przewiezieni do Paryża, a ich zatrzymanie przedłużono w trybie wyjątkowym do ponad 96 godzin. Prokurator zapowiedział, że zostaną oni bardzo szybko oskarżeni o udział w spisku w celu przygotowania zamachów, terroryzm oraz o nielegalne posiadanie broni.

Z Paryża Ludwik Lewin(PAP)

llew/ fit/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Erbetka

Czterech Francuzów i jeden Marokańczyk daje w sumie 5 Ahmedów.

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell

Znowu jakaś prowokacja sterowana przez media.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil