Premier Francji: Przeprowadzimy reformę emerytalną mimo protestów

Francuski rząd zapowiedział w niedzielę, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. Nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne - oświadczył premier Edouard Philippe.

(fot. BENOIT TESSIER / Reuters)

"Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca" - powiedział Philippe w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche". Dodał, że weźmie pod uwagę obawy społeczne związane z planowaną zmianą. "Jeżeli jednak nie przeprowadzimy (...) reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie" - oświadczył.

Philippe zapowiedział, że w środę przedstawi dokładny plan wprowadzania reformy emerytalnej. Jak informuje agencja AP, premier ma na niedzielne popołudnie zaplanowane rozmowy z ministrami biorącymi udział w pracach nad reformą, a także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Niedziela jest czwartym dniem chaosu komunikacyjnego we Francji. Pracownicy kolei SNCF i paryskiego transportu RATP przedłużyli strajk przeciw planowanej reformie emerytalnej. Większość pociągów we Francji stoi, 14 linii metra w Paryżu jest zamkniętych, działają tylko dwie - wykorzystujące pociągi sterowane automatycznie, bez maszynistów.

Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, powiedział, że jego organizacja będzie walczyć, aż rząd porzuci plan reformy emerytalnej. Pierwsza demonstracja związkowców, w czwartek, przyciągnęła 65 tys. ludzi w Paryżu, a w całym kraju - 806 tys. Związki planują kolejną manifestację na wtorek.

Prezydent Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn.

kib/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 14 silvio_gesell

Ciekawe, że kraj o wysokiej dzietności, jak Francja, robi reformę emerytalną, a kraj o niskiej, jak Polska, nie.

To pierd*nie.

! Odpowiedz
3 6 spaceavenger

Ci którzy im tą demografię "poprawiają" w ogóle nie chcą pracować. Jedyne co robią to dzieci. Francuzi dużo by dali żeby się z nami zamienic na ci dowodem są nawoływania do "sprawiedliwego" podzielenia się migrantami co najpierw wyszło z Francji a nie z Niemiec czy Brukseli.

! Odpowiedz
1 24 prs

Sygnalow o problemach z funduszami emerytalnymi na swiecie jest tak duzo ze trzeba byc slepym, gluchym by nie zdawac sobie z tego sprawy.
Nie ma co liczyc na panstwowa emeryture, myslec i dzialac w kierunku wlasnych inwestycji, oszczednosci, uniknac "łaski" panstwa gdy juz sie osiagnie wiek emerytalny..
Politycy sie zmieniaja, zawsze moze "sie wydarzyc" skok na nasza kase, "reforma" itd, a ludzie beda tylko biernie patrzec.
Umiesz liczyc - licz na siebie..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
62 50 marxs

brawo Panie Premierze święte krowy do roboty a u nas w PISlandeszu dla odmiany dwa nowe dodatki dla mundurowych pewnie za to że musza sie bardzo męczyć siedząc po 30-40 lat na sowitych kilku tysięcznych emeryturach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil