REKLAMA

Będzie "amazońskie embargo" na produkty z Brazylii?

2019-09-01 19:24
publikacja
2019-09-01 19:24

Siedemnaście organizacji pozarządowych i 45 francuskich deputowanych zaapelowało w niedzielę do parlamentów i rządów europejskich o zakaz importu produktów - głównie wołowiny i soi GMO - pochodzących z terenów Amazonii poddanych deforestacji.

fot. Joédson Alves / / EFE

"To głównie potrzeby produkcji mięsa wołowego i soi - produktów importowanych przez cały świat - są przyczyną dramatycznego wzrostu liczby pożarów lasów tropikalnych Amazonii i innych obszarów leśnych" - podkreślają autorzy apelu opublikowanego na łamach gazety "Journal de Dimanche" ukazującej się w niedziele.

Przedstawiciele NGO i francuscy deputowani wzywają Europę do "wypracowania przepisów prawnych, które zagwarantowałyby, że żaden produkt uzyskany w drodze niszczenia zasobów leśnych Brazylii i przekształcania (dla celów uprawnych i hodowlanych) naturalnych ekosystemów nie pojawi się na wspólnym rynku".

"Europa jest w stanie zażądać od przedsiębiorców uzdrowienia źródeł zapatrzenia, z których korzystają" - podkreśla się w apelu.

Jego autorzy podkreślają też, że w obliczu mającego nastąpić podpisania umowy o wolnym handlu UE z południowoamerykańskim blokiem Mercosur konieczne są energiczne działania.

Po to, "abyśmy sami nie stali się wspólnikami destrukcji" - dodają - konieczne jest "całkowite zagwarantowanie konsumentom przejrzystości źródeł pochodzenia produktów, z których korzystamy, co nie jest dzisiejszą praktyką".

Francja jest jednym z głównych europejskich importerów soi, co z chwilą wejścia w życie układu o wolnym handlu z Mercosur może jutro dotyczyć również importu mięsa wołowego - zaznaczono w apelu. I to wszystko "mimo że prezydent Francji Emmanuel Macron krytykuje prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro za brak działania wobec gigantycznych pożarów lasów" - podkreślono. 

ik/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
spock55
A może Francja by wykupila te lasy?
wrocek65
A na Syberii przestali już palić lasy? Portugalia, wyspy kanaryjskie, Grecja? No właśnie a co z największym ściekiem w Europie, czy Wisła nie potrzebuje wsparcia ekologów i parlamentarzystów z super eko Francji? Dlaczego ekoterroryści walczący o żabki, muszki i inne łososie nie demonstrują w sprawie Wisły, nic dla A na Syberii przestali już palić lasy? Portugalia, wyspy kanaryjskie, Grecja? No właśnie a co z największym ściekiem w Europie, czy Wisła nie potrzebuje wsparcia ekologów i parlamentarzystów z super eko Francji? Dlaczego ekoterroryści walczący o żabki, muszki i inne łososie nie demonstrują w sprawie Wisły, nic dla nich nie znaczy czy po prostu nie ma zlecenia na taką spontaniczną akcję?
wonsz
Hmmmm... coś mi się nie zgadza. Załóżmy, że Brazylia przestaje produkować albo choćby eksportować wołowinę i soję. Embargo czy nawet globalną prohibicję na wołowinę świat przetrwa - choć uwielbiam hamburgery, wiem, że świat bez mięsa z głodu nie umrze. Ale soja? Ta soja z Brazylii karmi ludzi. Jeśli przestanie Hmmmm... coś mi się nie zgadza. Załóżmy, że Brazylia przestaje produkować albo choćby eksportować wołowinę i soję. Embargo czy nawet globalną prohibicję na wołowinę świat przetrwa - choć uwielbiam hamburgery, wiem, że świat bez mięsa z głodu nie umrze. Ale soja? Ta soja z Brazylii karmi ludzi. Jeśli przestanie ich karmić, trzeba będzie albo tą soję uprawić gdzie indziej, albo zagłodzić ludzi, którzy dotychczas ją jedli. Czy może w którymś miejscu się mylę?
and00
Temat ścieków z Warszawy tradycyjnie pomijany
O demonstracjach ekologów tez cisza

A ja jestem ciekawy czy nam stolica nie zbankrutuje jak zapłaci kary za zanieczyszczanie środowiska, i odszkodowania pokrzywdzonym
glos_rozsadku
do 2012 wlewało się wszystko do Wisły i wszyscy żyli.
antybolszewik
A co pijesz wodę z Wisły? Ludzie budują stację ozonowania, naprawiają kolektory, zastanawiają się nad mostem ponotonowym a ty ze swoją Schaden-Freude wklejasz te posty na wszystkich forach. Tak cię to podnieca?
jes
Wg wypowiedzi kilku osób "awaria" nie miała szans powstać samoistnie. I to akurat przed wyborami i w mieście, które nie cierpi Nieinternowanego. Nad tym się zastanów.
takitamzdaleka
Warto zapytać... to kto z Was widział te pożary?... kto był ostatnio w Brazylii? Kto doświadczył bezpośrednio skutków tych pożarów?
Z różnych źródeł dochodzą nas informacje, że są pożary, ale może one wcale nie są takie jak prasa je pokazuje? Podobno zdjęcia krążące w sieci nie są z tegorocznych pożarów.
Warto zapytać... to kto z Was widział te pożary?... kto był ostatnio w Brazylii? Kto doświadczył bezpośrednio skutków tych pożarów?
Z różnych źródeł dochodzą nas informacje, że są pożary, ale może one wcale nie są takie jak prasa je pokazuje? Podobno zdjęcia krążące w sieci nie są z tegorocznych pożarów...
Może warto sprawdzić u źródła jaki jest stan faktyczny, czy to naturalne pożary, czy może sztucznie wyolbrzymiane (tak jak globalne ocieplenie)?...
Nie mówię, że to fałsz, ani że prawda. Po prostu - skąd czerpiemy wiedzę, jak ją zweryfikować, i czy warto ufać bezkrytycznie mediom?...
Pozdrawiam
oorim
tak...a światem rządzą reptilianie...
glos_rozsadku
też mi się wydaje, że to propaganda aczkolwiek moja znajoma z Brazyli, ze stolicy twierdzi, że 70% lasów spłonęło w tym roku... nie wiem skąd ma takie info, no ale Brazylijka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki