Fiskus podważa rodzinne darowizny

Gotówkę od rodziców trzeba opodatkować. Nawet jeśli wpłacimy ją od razu na konto. Skarbówka nie zgadza się na ulgę - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

(ingimage)

Jak czytamy w gazecie, osoby otrzymujące wsparcie od rodziny mają problem z fiskusem. "Urzędnicy restrykcyjnie podchodzą do warunków zwolnienia podatkowego dla rodzinnych darowizn. Nie przekonują ich argumenty o praktycznych trudnościach z dokonaniem przelewu. Z interpretacji skarbówki jednoznacznie wynika: jeśli pieniądze dostaliśmy do ręki, musimy zapłacić podatek" - napisano.

Dziennik przypomina, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn bez daniny są darowizny dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Kwoty powyżej 9637 zł muszą być jednak potwierdzone przelewem. Przepisy mówią o udokumentowaniu dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Dodano, że jeśli darowizna nie przekracza 9637 zł, nie trzeba jej zgłaszać fiskusowi. Nie musi być przelewana na rachunek, można ją przekazać w gotówce.(PAP)

nmk/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 karllos7799

co za bzdety, czy ludzie zawsze muszą sobie problemy wymyślać .... moi rodzice 70 lat i potrafili iść do banku i dokonać przelewu darowizny... takie wymyślanie śmierdzi na kilometr

! Odpowiedz
0 3 degrengolada

artykuł oszczędny w słowach.., brakuje choćby informacji skąd się wzięły takie przepisy.

! Odpowiedz
1 48 pazdzioch_indastries

Dlatego przestrzegam was przed elektronicznym pieniądzem/ kartami.Trzeba od tego uciekać bo zrobią nam orwella

! Odpowiedz
2 0 daniel_1

boczek_corporajszon
Przelew to ja robiłem jak matka na wigilię BN nagotowała rybnej za wiele.

! Odpowiedz
4 51 igła

Darowaną gotówkę trzeba upłynniać w bieżących wydatkach. Wiadomo że jak się od razu wpłaci np. marne 50.000 na konto to taka transakcja wzbudzi szok u kasjera i z automatu wpisanie do rejestru "prania brudnych pieniędzy".
W Polsce nawet będąc uczciwym trzeba się pilnować.

! Odpowiedz
6 65 innowierca

Czlowiek placi podatki, haruje, odklada i martwi sie o wszystko a tu jeszcze to.
Jak chcialbym pomoc corce i dac jej 100 000 to nikogo to nie ma prawa obchodzic.
Pieniedzy tych nie ukradlem. Masz racje po prostu zyc czesciowo za to. Placic mniej karta ::))

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 loosac odpowiada innowierca

To robisz przelew, ona sklada S-DZ2 i nie musi zadnego podatku placic.

! Odpowiedz
0 3 daniel_1 odpowiada loosac

Czytaj ze zrozumieniem.
W tekście mowa o gotówkowych darowiznach!!

! Odpowiedz
0 0 1osdg odpowiada loosac

S-DZ2 x2 chyba ze jesteś singlem , plus umowa darowizny , plus potwierdzenie otrzymania przelewu - bez któregos urząd skarbowy nie przyjnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.