REKLAMA

Firmy słono zapłacą za bezrobotnych. Nadchodzą ważne zmiany

2022-10-05 06:57, akt.2022-10-05 16:34
publikacja
2022-10-05 06:57
aktualizacja
2022-10-05 16:34

Nowa ustawa o aktywności zawodowej to rewolucja w zasadach ubezpieczania osób bez pracy, którymi od początku roku ma się zająć ZUS. Przedsiębiorcy zapłacą jednak o 787 mln zł więcej składek na Fundusz Pracy już od 1 stycznia 2023 r. – pisze środowy „DGP”.

Firmy słono zapłacą za bezrobotnych. Nadchodzą ważne zmiany
Firmy słono zapłacą za bezrobotnych. Nadchodzą ważne zmiany
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Środowy „Dziennik Gazeta Prawna” informuje o projektowanych zmianach w ustawie o aktywności zawodowej. Projekt został właśnie skierowany do konsultacji.

Nawet 2,8 mln osób bez ubezpieczenia może zyskać prawo do opieki medycznej tylko na podstawie wniosku do ZUS. Nowe przepisy przewidują bardzo prosty i otwarty system. Wystarczy, że taka osoba będzie stale przebywała na terytorium Polski i nie będzie miała przychodów przekraczających połowę minimalnego wynagrodzenia. Ten limit w przyszłym roku wyniesie więc 1745 zł od stycznia i 1800 zł od lipca. Ministerstwo Rodziny szacuje, że w pierwszym roku z nowej możliwości może skorzystać ok. 400 tys. nieubezpieczonych dotychczas osób. ZUS po zmianach sprawdzi, we współpracy z fiskusem, czy wnioski o objęcie ubezpieczeniem zostały złożone przez uprawnione do tego osoby” – podaje „DGP”.

Gazeta informuje także, że 787 mln zł więcej składek na Fundusz Pracy zapłacą od początku 2023 r. przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników czy zleceniobiorców z pensją pomiędzy połową a pełną kwotą minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie ma wynieść w przyszłym roku 3490 zł od stycznia oraz 3600 zł od lipca 2023 r., kiedy nastąpi druga podwyżka minimum.

„W efekcie tej zmiany osoby z zarobkami od połowy do kwoty pełnego minimalnego wynagrodzenia zyskają prawo do zasiłków dla bezrobotnych. W myśl nowych przepisów będą one o połowę niższe od świadczeń przysługujących osobom z pełnym ubezpieczeniem i wyniosą 652,05 zł przez pierwsze trzy miesiące bezrobocia i 512,05 zł w pozostałym okresie. Wypłata tych świadczeń w pierwszym roku ma kosztować ok. 400 mln zł” – czytamy w środowym „DGP”.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zmiany w urzędach pracy, które chce wprowadzić rząd

"Dotychczasowy system funkcjonowania urzędów pracy i aktywizacji bezrobotnych nie odpowiada na wszystkie potrzeby rynku pracy (...) Dzięki projektowanym zmianom w większym stopniu wykorzystany zostanie potencjał publicznych służb zatrudnienia (PSZ), które będą mogły w bardziej efektywny sposób zapewnić obsługę osób, które chcą pracować i w celu uzyskania realnej pomocy rejestrują się w urzędach pracy. Podjęte działania zmierzają do usprawnienia obsługi klientów urzędów pracy" - napisano w projekcie.

Wśród głównych założeń reformy działania urzędów pracy zakłada się m.in.: 

  • oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego i wprowadzeniu rozwiązania polegającego na dokonywaniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
  • wprowadzenie instrumentów dla rodzin i dla kobiet powracających na rynek pracy,
  • uproszczenie i ujednoliceniu procedur w urzędach pracy,
  • zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
  • zwiększenie skuteczności urzędów pracy w zakresie osób długotrwale bezrobotnych oraz rolników,

Ponadto projekt zakłada rozszerzenie zlecania zadań agencjom zatrudnienia przez PUP – z bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy na wszystkie osoby bezrobotne.

To jednak nie koniec zmian. Planuje się wprowadzenie bonu na podjęcie kształcenia ustawicznego do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Bon będzie można wykorzystać na usługi rozwojowe z oferty znajdującej się w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), w tym oferowane przez szkoły wyższe.

Będzie łatwiej o zasiłek dla bezrobotnych

Łatwiej będzie uzyskać zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie zasiłek przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowało się min. 365 dni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem nie niższym niż stawka minimalna. Po zmianach, do zasiłku dla bezrobotnych będzie uprawniać już tylko połowa minimalnego wynagrodzenia za prace od którego również będzie istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
PUP-y do likwidacji dla dobra Polski w tym oszczędności. Dziś mamy niskie bezrobocie i ludzie na pewno są mądrzejsi od pań parzących kawę w takich urzędach. Nie wiem czemu z ludzi robi się durniów, którzy nie potrafią sobie znaleźć oferty pracy. Przecież gro społeczeństwa ma wyższe kwalifikacje niż urzędnicy. Tymczasem kobiety czy PUP-y do likwidacji dla dobra Polski w tym oszczędności. Dziś mamy niskie bezrobocie i ludzie na pewno są mądrzejsi od pań parzących kawę w takich urzędach. Nie wiem czemu z ludzi robi się durniów, którzy nie potrafią sobie znaleźć oferty pracy. Przecież gro społeczeństwa ma wyższe kwalifikacje niż urzędnicy. Tymczasem kobiety czy mężczyźni, którzy nigdzie indziej nie pracowałi, mają doradzać informatykowi, księgowemu czy choćby magazynierowi jak ma szukać pracy? Urzędnicy chcą uczyć ojca dzieci robić.
lipsk
Co to za zmiany? .Czy dobrze rozumiem że mogę zatrudnić kogoś za 1800 a resztę dopłaci urząd pracy zasiłkiem ? A osoba pracująca nawet za połowe najniższej i tak ma ubezpieczenie bo składki ma od tej kwoty ma opłacone.
nepot_synekurzasty
łatwiej to by było, gdyby przestali urzędy pracy umieszczać pośrodku bagien daleko za miastem, gdyby odminowali jedyną drogę i przestali bezrobotnych szczuć psami, chociaż i to wszystko jest nic, w porównaniu to tych straszliwych babonów, które powinny 8 godzin dziennie rejestrować, a są tak straszne i leniwe, że na ich widok niejeden łatwiej to by było, gdyby przestali urzędy pracy umieszczać pośrodku bagien daleko za miastem, gdyby odminowali jedyną drogę i przestali bezrobotnych szczuć psami, chociaż i to wszystko jest nic, w porównaniu to tych straszliwych babonów, które powinny 8 godzin dziennie rejestrować, a są tak straszne i leniwe, że na ich widok niejeden rezygnuje na ostatniej prostej ...
baibina
Słaba Ukraina! Chora i słaba! No to sie teraz i tak długie kolejki do lekarzy w Wolsce jeszcze bardziej wydłużą. Trza sobie Wolacy kwatery za wczasu szykować. - Na cmentarzu. Wasz ukochany pan Prezies postawił na was krzyżyk +
inwestor.pl
Dlaczego firmy mają utrzymywać bezrobotnych? Chyba powinny płacić tym, którzy chcą pracować?
zoomek
Logiczne pytanie w nielogicznych czasach.
anty12
Ukraińska zmiana. Tak to jest jak górale bardziej dbają o "gości" niż Polaków.
baibina
Nawet 2,8 mln osób bez ubezpieczenia może zyskać prawo do opieki medycznej tylko na podstawie wniosku do ZUS. Wystarczy, że taka osoba będzie stale przebywała na terytorium Polski... Wiecie już do kogo skierowana jest ta ustawa Wolaczki? Wiecie komu leczenie sfinansują Polaczki? :))
prawnuk
Rolników? ciężko chorzy bez rent? osoby BEZRADNE?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki