REKLAMA

Firmy gotowe są płacić więcej za specjalistę i menedżera

2016-09-22 03:33
publikacja
2016-09-22 03:33

Średnia płaca oferowana specjalistom i menedżerom przekracza już 10,2 tys. zł brutto miesięcznie, co oznacza prawie 6-proc. wzrost w porównaniu z 2015 r. - wynika z danych firmy rekrutacyjnej Antal. 

fot. / / YAY Foto

Wzrost oferowanych wynagrodzeń widać praktycznie we wszystkich branżach, a rynkową średnią ciągną w górę sprzedaż i marketing oraz farmacja - pisze "Rzeczpospolita". Według najnowszego raportu płacowego Antalu to tam w skali roku nastąpił największy wzrost średnich wynagrodzeń oferowanych rekrutowanym specjalistom i menedżerom. W sprzedaży i marketingu ich średnia płaca wzrosła o 15,4 proc., do prawie 12 tys. zł, zaś w farmacji wynosi 11,4 tys. zł, o jedną szóstą więcej niż w ubiegłym roku.

Jednak na czele listy płac jest wyższa karda zarządzająca, która zanotowała prawie 11 proc. wzrost oferowanych średnich wynagrodzeń, do 19,4 tys. zł miesięcznie.

"Stabilna sytuacja ekonomiczna i liczne inwestycje zagraniczne dają specjalistom i menedżerom poczucie bezpieczeństwa i otwierają atrakcyjne możliwości rozwijania kariery" - komentuje wyniki raportu Artur Skiba, prezes Antalu.

Płace w sektorze IT nadal rosną. Programista zawodem przyszłości

Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i to w tempie szybszym niż przybywa kadr. Pracodawcy muszą więc zmierzyć się nie tylko z niedoborem pracowników, który szacowany jest na ok. 50 tys. osób, lecz także - co się z tym wiąże - ze stale rosnącymi wynagrodzeniami w tej branży.

- Poziom płac na rynku informatycznym cały czas rośnie - zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Konrad Tarański, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy w firmie Comarch. - Zjawisko to dotyczy wszystkich przedsiębiorstw IT. Dostępność pracowników jest także dużo niższa niż w innych sektorach gospodarki.

W Polsce niedobór pracowników IT szacowany jest na kilkadziesiąt tysięcy. Komisja Europejska ocenia, że w UE w 2020 roku 825 tys. stanowisk w branży ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) będzie wolnych.

- Na razie na rynku polskim jakoś sobie z tym radzimy. W krajach Europy Zachodniej na przykład znacznie trudniej jest pozyskać odpowiednią liczbę wykwalifikowanych pracowników - podkreśla Konrad Tarański.

Czytaj więcej: "Płace w sektorze IT nadal rosną. Programista zawodem przyszłości"

(PAP)pd/ jm/Newseria

Źródło:Bankier24
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~western
"Firmy gotowe są płacić więcej za specjalistę i menedżera" - no pewnie, bo szkolnie jest za dużym koszem dla pracodawcy. Lepiej brać gotowe. Pazerność do kwadratu.
~plebs
takie zarobki to ma garstka ludzi w korpo ale zaradne osoby z wlasna dzialanoscia.

reszta korposzczorow robi za 4-7 brutto
~Programista
to nie pracuj w korpo.
~beholder
Średnia płaca specjalisty i managera to trochę jak średnia liczba nóg psa i jego pana.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki