REKLAMA

Firma Continental przyznała się do kluczowej roli w III Rzeszy

2020-08-28 10:53
publikacja
2020-08-28 10:53
fot. Morris MacMatzen / Reuters

Niemiecki producent opon i części samochodowych Continental opublikował w czwartek raport ujawniający jego współpracę z nazistowskim reżimem. Szef firmy przyznał, że spółka pełniła ważną rolę w machinie Hitlera przyczyniła się do śmierci wielu ludzi.

"Continental był ważną częścią machiny wojennej Hitlera" - stwierdził podczas konferecji prezentującej 800-stronicowy raport szef koncernu Elmar Degenhart.

Z badania stworzonego przez historyka Paula Erkera na zlecenie firmy wynika m.in., że Continental miał swój udział w funkcjonowaniu systemu niemieckich obozów koncentracyjnych. W obozie Sachsenhausen pod Berlinem prowadzono np. testy produkowanych przez firmę podeszw do butów, poprzez zmuszanie więźniów do 30-40 km marszów. Ci, którzy nie wytrzymywali tempa, byli zabijani przez SS-manów. Niektórzy z więźniów mieli w ten sposób pokonać nawet 2,2 tys. km, nawet w śniegu i na lodzie.

Erker ustalił też, że w czasie wojny niemiecki Continental zatrudniał w nieludzkich warunkach około 10 tys. pracowników przymusowych.

Według historyka, choć kierownictwo spółki aktywnie współpracowało z reżimem, niewielu pracowników poniosło tego konsekwencje.

Choć współpraca firmy z Hitlerem nie była tajemnicą, to jak wyjaśnił Degenhart, raport miał na celu "uzyskać jeszcze większe zrozumienie tego najczarniejszego rozdziału w historii spółki".

Continental nie jest pierwszą niemiecką korporacją, która zdecydowała się na taki krok. Podobny raport, dotyczący swoich związków zarówno z Hitlerem, jak i innymi reżimami, stworzył również Volkswagen. Ze swoją niechlubną historią skonfrontowały się też m.in. BMW, Siemens, Deutsche Bank, a także rodzina Reimannów, należąca do najbogatszych w Niemczech.

osk/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_ready_to_by_cool
no to co mam z tym newsem zrobić hmm logiczne wydają się sankcje, poza tym dziwie sie ze te firmy istnieją nie lepiej było by ogłosić bankructwo tak by postąpił człowiek honorowy harakiri no a wyzuty sumienia są dopiero teraz to jakiś obłęd pewnie żydy dyskredytują konkurencje niemiecka był czas na oderwanie się no to co mam z tym newsem zrobić hmm logiczne wydają się sankcje, poza tym dziwie sie ze te firmy istnieją nie lepiej było by ogłosić bankructwo tak by postąpił człowiek honorowy harakiri no a wyzuty sumienia są dopiero teraz to jakiś obłęd pewnie żydy dyskredytują konkurencje niemiecka był czas na oderwanie się od przeszłości zmianę nazwy, chociaż albo nie może tak jak w przypadku Oświęcimia te firmy powinny trwać i pamiętać o swojej przeszłości i nie zapominać ba nawet rozpowiadać to jak w tym newsie żeby inne firmy tak nie postępowały

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki