REKLAMA

Fed przechodzi na 50-ki, aby walczyć z inflacją

2022-05-25 21:33
publikacja
2022-05-25 21:33
Fed przechodzi na 50-ki, aby walczyć z inflacją
Fed przechodzi na 50-ki, aby walczyć z inflacją
fot. MDart10 / / Shutterstock

Kierownictwo Rezerwy Federalnej planowało przejście do 50-puntkowych podwyżek stóp procentowych na kilku najbliższych posiedzeniach – wynika z protokołu z majowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

- Większość uczestników sądzi, że 50-puntkowe podwyżki przedziału (stopy funduszy federalnych – przyp. red.) byłyby właściwe na kolejnych paru posiedzeniach czytamy w majowych „minutkach” Fedu. Do końca roku FOMC ma zaplanowane jeszcze pięć spotkań, z czego najbliższe wypada w dniach 15-16 czerwca.

Na majowym posiedzeniu Komitetu zapadła decyzja o 50-puntkowej podwyżce stopy funduszy federalnych oraz o rozpoczęciu ilościowego zacieśniania polityki monetarnej (QT). Była to pierwsza od 22 lat 50-punktowa podwyżka stóp w wykonaniu banku centralnego USA. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone po 25 pb.

Zapowiedź kolejnych 50-puntkowych podwyżek nie jest dla rynku zaskoczeniem. Rynek terminowy wycenia możliwość podwyżki o 50 pb. na 93% w czerwcu, niemal 90% w lipcu, ale już tylko na 36% we wrześniu – wynika z obliczeń FedWatch Tool. Rynkowe oczekiwania zakładają, że do końca roku stopa funduszy federalnych sięgnie 2,5-3,0%. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby najgwałtowniejsze od niemal trzech dekad zacieśnienie polityki monetarnej w USA.

Wszyscy jesteśmy teraz „jastrzębiami”

- Członkowie Komitetu podkreślili, że będą wysoce uczuleni na ryzyko inflacyjne i zgodzili się, że to ryzyko jest skierowane w górę – deklarują ci sami ludzie, którzy przez większość ubiegłego roku usiłowali nam wmówić, że inflacja jest „przejściowa” i nie wymaga interwencji banku centralnego.

Dodatkowo Fed zapowiedział uruchomienie programu redukcji swojej sumy bilansowej. Począwszy od 1 czerwca nie będzie reinwestował pieniędzy z zapadających obligacji do wysokości określonej kwoty (tzw. cap). Przez pierwsze trzy miesiące ograniczenie to wyniesie 30 mld USD miesięcznie w przypadku obligacji skarbowych i 17,5 mld USD w przypadku papierów hipotecznych. Po trzech miesiącach limit ten zostanie podniesiony odpowiednio do 60 mld USD i 30 mld USD miesięcznie.

Oznaczałoby to redukcję sumy bilansowej łącznie o 522,5 mld USD do końca 2022 roku oraz kolejne 1,14 bln USD w roku 2023. Przypomnijmy, że między marcem 2020 a marcem 2022 bilans Rezerwy Federalnej zwiększył się o blisko 4,8 bln USD, co daje średnio niemal 200 mld USD miesięcznie.

- Inflacja pozostaje podwyższona, odzwierciedlając utrzymującą się nierównowagę podaży i popytu, wyższe ceny energii oraz szeroką presję inflacyjną – to zdanie z majowego komunikatu FOMC niewiele jednak wyjaśnia. Komitet nie był łaskaw przyznać, że do niewidzianej od 40 lat inflacji CPI w Ameryce walnie przyczyniła się prowadzona przez poprzednie dwa lata ekspansywna polityka monetarna.  

Rezerwa Federalna jest już mocno spóźniona z rozpoczęciem normalizacji polityki pieniężnej po dwóch latach utrzymywania zerowych stóp procentowych i „drukowania” pieniądza w ramach programu skupu obligacji (QE). Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w marcu sięgnęła 8,5%. Jeszcze nigdy w historii różnica między inflacją CPI a stopą funduszy federalnych nie byłą tak wysoka. Z tzw. reguły Taylora wynika, że stopa funduszy federalnych powinna wynosić obecnie… ok. 11%.

KK  

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (10)

dodaj komentarz
piter0001
Myślę, że szczyt stóp procentowych w tej fali podwyżek u nas, jest już mimo wszystko blisko.
Polecam posłuchać tego: https://youtu.be/ij96LEYDbxE
jenak
O plandemii nie usłyszysz już nic. Nawet najmniejszej refleksji, gdzie się podziała? Gdzie statystyki? A porzucono wszelkie dystanse i maseczki. Nikt już nie chce dotknąć szczpionki, której tak pragnęła Janda czy Lesio M. I zrobił się wielomiliardowy kłopot.

Jak tu wierzyć w naukę?

Czy z szałem eko jest dokładnie to
O plandemii nie usłyszysz już nic. Nawet najmniejszej refleksji, gdzie się podziała? Gdzie statystyki? A porzucono wszelkie dystanse i maseczki. Nikt już nie chce dotknąć szczpionki, której tak pragnęła Janda czy Lesio M. I zrobił się wielomiliardowy kłopot.

Jak tu wierzyć w naukę?

Czy z szałem eko jest dokładnie to samo? Czy mamy do czynienia z kolejną mega mistyfikacją?
bankster-kreator
No ale każdy kto mówił prawdę, że pandemonia to ściema i że zrobili sobie że zwykłej gryppy jakiś teatrzyk by odwrócić uwagę społeczeństwa i przestraszyć by było przyzwolenie na masowy dodruk i "pomoc społeczeństwu" aby ograbić cały świat inflacyjnie w białych rękawiczkach to byłem nazywany foliarzem i proszę, gdzie się No ale każdy kto mówił prawdę, że pandemonia to ściema i że zrobili sobie że zwykłej gryppy jakiś teatrzyk by odwrócić uwagę społeczeństwa i przestraszyć by było przyzwolenie na masowy dodruk i "pomoc społeczeństwu" aby ograbić cały świat inflacyjnie w białych rękawiczkach to byłem nazywany foliarzem i proszę, gdzie się podziała ta wiosenna fala? Putin ją zabił ? Przecież co roku na jesieni i na wiosnę były masowe zachorowannia, trzeba było chodzić ze szmatą na buzi a teraz raptem nic. Od wybuchu wojny cisza. Ukraińcy jak naleśniki leżeli na sobie niezaszszczepieni na dworcach i nic. Nie ma pandemonii. Znikła. Rozpłynęła się jak bańka mydlana w powietrzu. O szszzczepieniach też niż już nie słychać bo wiedzą, że ten kto miał się nabrać już się nabrał reszta ma to w czterech literach...
bankster-kreator
I gdzie są Ci wszyscy lekarze co wieszczyli armagedon bezwysszczepiennia całej populacji ziemskiej ?
inwestor.pl
Prezes Glapiński też przeszedł na pięćdziesiątki. Tylko nie chodzi tu o stopy procentowe.
jenak
Ło matko, czyż nie jest spóźniony w działaniu niczym nasz Glapcio? Nie mówiąc o Lagardzie.
jas2
"rozpoczęcie ilościowego zaciemniania polityki monetarnej"

Coś w tym jest. Albo to prawda, albo pomyłka freudowska.
zoomek
Czy oni chcą nam promocję na srebro i złoto zrobić? Żebym tylko miał za co brać!
wibor3m10procent
Ale dowcipnisie ze zdjęciem :) gratuluję poczucia humoru.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki