REKLAMA

Fed zapowiada srogie zacieśnienie polityki monetarnej

Krzysztof Kolany2022-04-06 21:48główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-06 21:48

Wielu członków Federalnego Komitetu Otwartego rynku (FOMC) życzyłoby sobie 50-puntkowych podwyżek stóp procentowych oraz zdecydowanej redukcji sumy bilansowej Fedu – wynika z protokołów z marcowego posiedzenia FOMC.

Fed zapowiada srogie zacieśnienie polityki monetarnej
Fed zapowiada srogie zacieśnienie polityki monetarnej
/ Reuters

Tak srogich planów zacieśnienia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych nie spodziewała się większość analityków. Już na marcowym posiedzeniu FOMC (na którym zapadła decyzja o pierwszej podwyżce stopy funduszy federalnych) „wielu” decydentów życzyło sobie, aby Fed podnosił stopy procentowe po 50 pb. na posiedzeniu, a nie o 25 pb., jak to miało miejsce w poprzednich cyklach.

- Wielu uczestników odnotowało, że jedna lub więcej 50-punktowych podwyżek przedziału stopy funduszy federalnych może być właściwa na przyszłych posiedzeniach, zwłaszcza gdyby presja inflacyjna pozostała podwyższona lub zintensyfikowana – czytamy w protokole z marcowego posiedzenia FOMC.  Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych  w lutym przyspieszyła do 7,9% rdr, niemal czterokrotnie przekraczając 2-procentowy cel Rezerwy Federalnej.

Do końca 2022 roku rynek terminowy wycenia wzrost stopy funduszy federalnych w rejon 2,5-3,0% z obecnych 0,25-0,50%. Oznacza to łączne podwyżki rzędu 225-250 pb. rozłożone na sześć tegorocznych posiedzeń Komitetu. Czyli z rynek już wcześniej z grubsza wyceniał zmianę „kalibru” fedowskich podwyżek z 25 pb. na 50 pb. Jeśliby taka ścieżka podwyżek faktycznie została zrealizowana (co w dalszym ciągu pozostaje opcją wysoce niepewną), byłoby to najostrzejsze tempo zacieśniania (a raczej normalizacji) polityki Rezerwy Federalnej od blisko trzech dekad.

Ale na tym nie koniec. Fedowscy decydenci rozmawiali także o planach ilościowego zacieśnienia polityki monetarnej (ang. quantitative easing – QT), w ramach którego bank centralny USA ograniczałby swoją sumę bilansową. Oficjalne ogłoszenie QT według zapowiedzi prezesa Powella ma nastąpić za niespełna miesiąc, na majowym posiedzeniu FOMC.

„Minutki” z marcowego spotkania Komitetu zdradzają, że decydenci „zasadniczo zgadzają się” co do redukcji bilansu w skali 95 mld USD miesięcznie. Byłoby to tempo szybsze od przypuszczeń ekonomistów, którzy oczekiwaliby QT w wymiarze 60-90 mld USD miesięcznie. Przypomnijmy, że przez większość poprzednich dwóch lat Fed „drukował pieniądze” (tj. zwiększał swoją sumę bilansową)  w tempie 120 mld USD miesięcznie, redukując skalę skupu obligacji dopiero od jesieni ubiegłego roku.

Między marcem 2020 a marcem 2022 bilans Rezerwy Federalnej zwiększył się o blisko 4,8 bln USD, co daje średnio niemal 200 mld USD miesięcznie. Jak widać, nawet QT w skali blisko stu miliardów dolarów miesięcznie i tak byłaby dwukrotnie wolniejsza od tempa ekspansji monetarnej z minionych dwóch lat.

Mimo to reakcja rynku na publikację marcowych „minutek” była zauważalna. Rentowność 2-letnich obligacji rządu USA osiągnęła najwyższy poziom od prawie trzech lat (2,58%). Dochodowość 10-letnich Treasuries podniosła się o 7,5 pb., sięgając w porywach 2,6580% - czyli najwyższego poziomu od grudnia 2018 roku. Tylko od początku roku rentowność amerykańskich 10-latek wzrosłą o przeszło 100 pb., co na tym rynku uznawane jest za ruch bardzo znaczący.

Wall Street zareagowało przeceną akcji, zwłaszcza wrażliwych na wzrost stopy dyskontowej spółek wzrostowych. Nasdaq poszedł w dół o 2%, S&P500 zniżkował o 0,85%, ale już Dow Jones tracił tylko 0,3%.

Kierownictwo Fedu wydaje się dość zdesperowane, aby jak najszybciej naprawić własne błędy z przeszłości i okiełznać niemalże już galopującą inflację cenową. Powell i spółka w marcu ’20 zbyt mocno poluzowali politykę pieniężną i przynajmniej przez rok za długo kontynuowali reżym zerowych stóp procentowych oraz zmasowane zakupu obligacji finansowe kreacją pustego pieniądza. Teraz obawiając się utraty kontroli nad oczekiwaniami inflacyjnymi zamierzają ostro zacieśnić politykę pieniężną w otoczeniu gwałtownie spowalniającej gospodarki i najwyższej od 40 lat inflacji cenowej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (19)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
czyli GBP po 10zl, USD po 7zl =>>>> dociskac ich coraz wyzszymi stopami procentowymi to znaczna wyprzedawac mieszkania bo nie bedzie ich stac na kredyty itd. pora na nich.

czekamy na PODWYZKI STOP PROCENTOWYCH w USA i to drastyczne podwyzki.
pippin
Kiedys juz probowali..W takim otoczeniu gospodarczym przy 2% zacznie im sie wszystko sypac.No chyba ze tak ma byc..
jas2
"Fed zapowiada srogie zacieśnienie polityki monetarnej"

I na srogich zapowiedziach się skończy.
mirek6504
Od jakiegoś czasu stosowane są dwa modele gospodarcze ,,pierwszy model to dla opini publicznej czyli plukanie mózgu adrugi model za plecami to robienie tego co uważają za stosowne aby się gospodarka jakoś kręciła czyli dodruk
aleusz
Czyli dolar po 6-7zł a euro po 5-6zł? Dobrze kminie? Kapitał z bananowego kraju będzie leciał jak ruble do Macierewicza.
chojnak
Kibicuję z całego serca. Urealnijcie napompowane ceny wielu aktywów, najwyższa pora na zakończenie inflacyjnego dmuchania balonów giełdowych i nieruchomościowych.
arturosa68
Wiecie dlaczego już rok temu było wiadomo na 100%, że inflacja wymknie się spod kontroli? Bo Fed, Glapa i inni politycy mówili, że jest ona przejściowa.
next3
Ruska trollownia wieszczy upadek USD/USA/NATO/UE od dawna, ale to u nich stopy procentowe zwrosły do 20%, półki w sklepch są puste, a towary reglamentowane. A to dopiero poczatek.
arturosa68
Niby tak, ale ten kurs rubla jest martwiący i dziwny. Wrócił do stanu sprzed wojny.
dziadekjarek odpowiada arturosa68
Oficjalny tak. Pytanie jaki kurs w nieoficjalnym obiegu

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki