Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach czy też Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego – to tylko niektóre z firm, które pod przykrywką wpisów do fałszywych rejestrów, wyłudzają od przedsiębiorców pieniądze.
Mechanizm jest wszędzie taki sam: przedsiębiorca dostaje pismo, w którym zawiadamiany jest o dokonaniu wpisu jego firmy do danego rejestru. W ciągu kilku dni musi z tego tytułu uiścić opłatę. Zazwyczaj jest to od 100 do 200 zł. Do pisma dołączony jest nawet wypełniony już blankiet do przelewu pocztowego.
Nie płać od razu
![]() |
Powiększ obrazek |
Mało kto jednak taki zapis zauważa i dla świętego spokoju postanawia uiścić taką opłatę, zamiast sprawdzić wiarygodność pisma lub chociażby skonsultować się z księgową, która zazwyczaj zna wszystkie urzędowe rejestry.
Ministerstwo także ostrzega
Na stronach Ministerstwa sprawiedliwości również możemy przeczytać o fałszywym rejestrze. Tym razem chodzi o Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Nazwa bardzo przypomina właściwy, urzędowy rejestr: Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego.
Fałszywe pismo informuje oczywiście o konieczności wniesienia opłaty aktywizacyjnej przez przedsiębiorcę w wysokości 200 zł w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma. W tym piśmie nie ma jednak informacji, że jest to np. oferta handlowa. Ministerstwo zapowiedziało już zgłoszenie sprawy do prokuratury.
Fałszywych rejestrów jest więcej
![]() | » Czy to drugi pobieraczek.pl? |
Zawiadomienia o wpisach do nich mają więc charakter czysto informacyjny czy reklamowy, a uiszczenie opłaty za wpis do nich powinno być dobrowolne.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Czy to już oszustwo?
Firmy prowadzące takie rejestry nie widzą nic złego w tego typu działalności, przynajmniej te, które zamieszczają drobnym druczkiem informacje, że to tylko oferta handlowa. Zasłaniają się tym, że taka informacja widnieje na piśmie, a więc ich działalność jest w pełni zgodna z prawem.
Innego zdania jest prokuratura, która zajęła się sprawą Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Początkowo tego typu sprawy były umarzane jako te o niskiej szkodliwości społecznej. W sierpniu tego roku bliżej takim rejestrom postanowiła przyjrzeć się prokuratura Okręgowa w Katowicach. Z kolei w listopadzie swoje postępowania wszczęły także Prokuratura Okręgowa w Suwałkach czy też w Ostrołęce.
Prokuratura zaleca, aby nie uiszczać opłat w przypadku takich wpisów do rejestrów, co do których mamy wątpliwości. Takie pisma należy zgłaszać na policję lub bezpośrednio do prokuratury.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl