REKLAMA
WEBINAR

Fałszywe rejestry: przedsiębiorcy płacą i płaczą

Barbara Sielicka2012-11-12 10:00
publikacja
2012-11-12 10:00

Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach czy też Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego – to tylko niektóre z firm, które pod przykrywką wpisów do fałszywych rejestrów, wyłudzają od przedsiębiorców pieniądze.

Mechanizm jest wszędzie taki sam: przedsiębiorca dostaje pismo, w którym zawiadamiany jest o dokonaniu wpisu jego firmy do danego rejestru. W ciągu kilku dni musi z tego tytułu uiścić opłatę. Zazwyczaj jest to od 100 do 200 zł. Do pisma dołączony jest nawet wypełniony już blankiet do przelewu pocztowego.

Nie płać od razu

opis
Powiększ obrazek
Jakiś czas temu opisywaliśmy historię czytelnika, który dostał wezwanie do zapłaty 110 zł, ponieważ jego firma została wpisana do Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach (czytaj: Dostałem fałszywe wezwanie do zapłaty).  Pismo zawierało dane ów firmy, blankiet przelewu oraz odpowiednie pieczątki. Na pierwszy rzut oka wyglądało jak typowe pismo urzędowe. Dopiero drobnym druczkiem u dołu strony czytamy, że jest to nic innego, jak oferta handlowa.

Mało kto jednak taki zapis zauważa i dla świętego spokoju postanawia uiścić taką opłatę, zamiast sprawdzić wiarygodność pisma lub chociażby skonsultować się z księgową, która zazwyczaj zna wszystkie urzędowe rejestry.

Ministerstwo także ostrzega

Na stronach Ministerstwa sprawiedliwości również możemy przeczytać o fałszywym rejestrze. Tym razem chodzi o Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Nazwa bardzo przypomina właściwy, urzędowy rejestr: Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego.

Fałszywe pismo informuje oczywiście o konieczności wniesienia opłaty aktywizacyjnej przez przedsiębiorcę w wysokości 200 zł w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma. W tym piśmie nie ma jednak informacji, że jest to np. oferta handlowa. Ministerstwo zapowiedziało już zgłoszenie sprawy do prokuratury.

Fałszywych rejestrów jest więcej

czy to drugi pobieraczek.pl?» Czy to drugi pobieraczek.pl?
200 zł żąda od przedsiębiorców Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Innym rejestrem informującym o konieczności zapłaty 115 zł za wpis do niego jest Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców. Przed nim z kolei ostrzega Ministerstwo Gospodarki, które w swoim oświadczeniu zwraca uwagę, że tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też Regon.

Zawiadomienia o wpisach do nich mają więc charakter czysto informacyjny czy reklamowy, a uiszczenie opłaty za wpis do nich powinno być dobrowolne.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czy to już oszustwo?

Firmy prowadzące takie rejestry nie widzą nic złego w tego typu działalności, przynajmniej te, które zamieszczają drobnym druczkiem informacje, że to tylko oferta handlowa. Zasłaniają się tym, że taka informacja widnieje na piśmie, a więc ich działalność jest w pełni zgodna z prawem.

Innego zdania jest prokuratura, która zajęła się sprawą Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Początkowo tego typu sprawy były umarzane jako te o niskiej szkodliwości społecznej. W sierpniu tego roku bliżej takim rejestrom postanowiła przyjrzeć się prokuratura Okręgowa w Katowicach. Z kolei w listopadzie swoje postępowania wszczęły także Prokuratura Okręgowa w Suwałkach czy też w Ostrołęce.

Prokuratura zaleca, aby nie uiszczać opłat w przypadku takich wpisów do rejestrów, co do których mamy wątpliwości. Takie pisma należy zgłaszać na policję lub bezpośrednio do prokuratury.

Z e-maili do redakcji...

Ja również dostałem pismo z Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Zgłosiłem ten fakt Policji. Przeczytałem drobnym druczkiem, że jest to oferta handlowa i zorientowałem się o co chodzi.

Jednakże przypomniałem sobie, ile pieniędzy stracił mój ojciec, gdy był już w podeszłym wieku i nie umiał przeczytać tych drobnych druczków.

Z dobrej woli "wygrywał" dla nas różne cudowności i nie dawał się przekonać, że jest w szponach oszustów. Udało mi się raz spowodować, że przeczytał za pomocą lupy tekst, który w jego przekonaniu był tylko kreską dolnego marginesu. Później z wielkim trudem i przy uprzejmości poczty zatrzymaliśmy potok nieużytecznego i drogiego szmelcu.  Co rodzina straciła to szkoda wspominać.

Dlatego uważam, że trzeba bezwzględnie ścigać oszustów. Jak sie okazało na posterunku Policji, doskonale wiedzieli z czym przychodzę. Wcześniej zgłosili się do nich już ci, co wpłacili kasę. Policjant tłumaczył mi, że ja nie mogę mówić o przestępstwie, bo nie zapłaciłem, a na "wezwaniu" jest napisane że to reklama. Dałem mu jednak ksero pisma jakie ja dostałem, aby dołączył je do akt sprawy. I na to chętnie się zgodził.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Khh
Jakos mi nie zal tych co wplacili...ludzie prowadza firme i placa bez mrugniecia okiem jak tylko przyjdzie do nich jaki swistek wygladajacy na urzedowy? co to za przedsiebiorcy?? Jak sa jelenie to sa i mysliwi...inna sprawa, ze oszustom rzeczywiscie nalezaloby goracym lancuchem po tej i owej czesci ciala przylozyc.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki