Fałszywe ogłoszenia o pracę. Wyślesz przelew weryfikacyjny, zostaniesz słupem

Wojciech Boczoń2014-10-03 12:21analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-03 12:21

W internecie znowu pojawiły się fałszywe ogłoszenia o pracę. Oszuści podszywają się pod legalnie działające firmy i wyłudzają dane osobowe. Proszą o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, który służy im do założenia konta w banku. Konto "na słupa" wykorzystują do wyłudzania kredytów.

Zgłosiła się do nas kolejna czytelniczka, która padła ofiarą oszusta. Odpowiedziała na ogłoszenie zamieszczone na portalu OLX w sprawie pracy w kancelarii dochodzenia wierzytelności. Osoba prowadząca rekrutację poprosiła kandydata o dane osobowe i wykonanie przelewu na 1 zł. Warunki pracy były atrakcyjne, więc pani Anna (imię zmieniliśmy) odpowiedziała na ogłoszenie.

- Dopiero kiedy przeczytałam pana artykuł zorientowałam się, że padłam właśnie ofiarą takiego oszustwa - napisała do nas pani Anna. Od razu udała się na policję, ale tam została potraktowana jak intruz. - Usłyszałam, że nie ma przecież gwarancji, że ktoś wziął na nią kredyt - mówi oszukana.

Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe ogłoszenia / fot. Fuse / Thinkstock

Poradziliśmy jej, by złożyła zawiadomienie na piśmie. Za drugim razem poskutkowało. Ponieważ przelew został wykonany na konto w Meritum Banku, pani Anna odwiedział placówkę. Dowiedziała się, że posiada już konto w Meritum, a z tego konta najprawdopodobniej założyła kolejne - w ING Banku. W ING Banku złodziej na szczęście nie zdążył do końca aktywować rachunku. Pani Anna szybko zastrzegła swój dowód, a jego numer trafił do bazy dokumentów zastrzeżonych.

Szybka reakcja czytelniczki udaremniła kolejne próby zakładania kont na jej tożsamość. Gdyby jednak w porę się nie zorientowała, oszust mógłby założyć konta w kolejnych kilkunastu instytucjach. Niestety wszystko wskazuje na to, że oszukanych może być więcej osób. Ogłoszenie było aktywne przez kilka dni w serwisie internetowym, a z naszych informacji wynika, że nie tylko pani Anna odpowiedziała na ofertę pracy.

Fałszywe ogłoszenie o pracę wygląda tak

Poniżej przedstawiam ofertę pracy jaką chcemy z Państwem rozpocząć oraz informacje na temat naszej firmy. Zajmujemy się prowadzeniem stacjonarnie oraz za pośrednictwem internetu spraw naszych klientów. Udzielamy porad prawnych, prowadzimy sprawy dotyczące odszkodowań i mediacji oraz reprezentujemy naszych klientów przed wszystkimi instytucjami. 

Ze względu na bardzo dużą ilość prowadzonych spraw zatrudnimy Państwa osobę, będziecie Państwo zajmowali się przepisywaniem dokumentów i wprowadzaniem (archiwizacja) ich na komputer. Pracownik otrzymuje od nas (w pliku PDF/JPG) dane dokumenty, następnie należy je przepisać ( bez zmiany ich treści) na komputer do programu WORD oraz nadać temu dokumentowi odpowiedni numer katalogu. Pracę z nami będziecie Państwo wykonywać zdalnie tj. z własnego domu. Otrzymają Państwo dostęp do naszej bazy dokumentów skąd będą Państwo pobierać pisma.Za wykonanie standardowej 1 strony A4 (wielkość czcionki 11) płacimy 6 złotych netto. 

Minimalnie tygodniowo należy wykonać 30 takich stron, górnych limitów nie ma. Cały czas do Państwa dyspozycji telefonicznie będzie nasz pracownik, który służy pomocą. 

Dodatkowo podpisujemy umowę zlecenie. Umowa jest do Państwa wysyłana kurierem lub można ją po zakończonej weryfikacji podpisać w naszej firmie. Ze względu iż praca odbywać się będzie zdalnie oraz w celu dbałości o bezpieczeństwo Państwa i naszych klientów, poprosimy Państwa o przesłanie do nas swoich danych ( celem zawarcia umowy) oraz weryfikacji konta bankowego na które będzie przelewane wynagrodzenie (płatność za wykonaną pracę przelewana jest na Państwa konto w tzw. tygodniówkach). 

Po otrzymaniu od Państwa wypełnionego formularza, skontaktuje się nasz pracownik celem weryfikacji i poinformuje kiedy otrzymają Państwo dane do przelewu weryfikacyjnego. Po jego dokonaniu podpisujemy umowę i rozpoczynamy współpracę. 

Po otrzymaniu powyższych danych nasz pracownik zweryfikuje je, skontaktuje się z Państwem i następnie prześle dane do przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Po wykonaniu tego przelewu przez Państwa skontaktujemy się celem ustalenia terminu zawarcia umowy i rozpoczęcia pracy. Kwota przelewu zostanie Państwu zwrócona w przelewie zwrotnym. 

Pod ogłoszeniem znajdowały się dane kontaktowe do jednej z legalnie działających kancelarii prawniczych. Skontaktowałem się z właścicielką, która wiedziała już o całej sprawie. Złodziej podszył się pod dane jej firmy, które najprawdopodobniej znalazł w internecie. Policja została już powiadomiona, ale właścicielka kancelarii obawia się, że lada moment zaczną do jej domu (działalność prowadzona jest w mieszkaniu) pukać oszukane osoby. W całej sprawie poszkodowane są nie tylko osoby, które wysłały przelew, ale także właściciele kancelarii, pod którą podszył się oszust. Powszechny dostęp do danych adresowych firm, rodzi niestety ryzyko, że złodzieje mogą podszyć się w z zasadzie pod każdą legalnie działającą firmę.

Schemat działania oszustów nie jest nowy, ale wciąż okazuje się skuteczny. Przelew weryfikacyjny w rzeczywistości służy nie do sprawdzenia danych osoby, a do założenia na jej dane rachunku w banku. Prawdziwe ogłoszenia o pracę nigdy nie zawierają takiej prośby, nie jest to również konieczne na żadnym etapie postępowania rekrutacyjnego. Osoby szukające pracy w serwisach internetowych powinny zachować szczególną ostrożność. Pracodawcy wystarczą jedynie podstawowe dane kontaktowe i ewentualnie kopie dokumentów poświadczających wykształcenie i doświadczenie. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do anonsów, w których nie ma podanej nazwy firmy, ani żadnych danych kontaktowych poza adresem e-mail.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Pośrednik
Powinny istnieć rządowe listy z oszustami i handlarzami ludźmi (podobne do już istniejących list z dewiantami) - na które trafiałaby recydywa. Z zakazem pracy we wszelkim pośrednictwie zawodowym. Jak to jest że w większości zawodów wymagane są uprawnienia, wykształcenie, przynależność do cechów, aplikacje itd, a Powinny istnieć rządowe listy z oszustami i handlarzami ludźmi (podobne do już istniejących list z dewiantami) - na które trafiałaby recydywa. Z zakazem pracy we wszelkim pośrednictwie zawodowym. Jak to jest że w większości zawodów wymagane są uprawnienia, wykształcenie, przynależność do cechów, aplikacje itd, a pośrednikiem zawodowym może zostać alfons, wielokrotny oszust lub ktokolwiek inny ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ekler27
Witam, mialem zrobic przelew 1 zl jednak nie zrobilem tego, w zamian chcieli ode mnie skan dowodu osobistego w celu weryfikacji czy nie jestem karany. Co teraz zrobic ? Prosze o kontakt ekler27@poczta.onet.pl
~uwaga
UWAGA OSZUŚCI:

http://digitaslbi.pl/index.php/onas

życem skopiowane stąd: http://firephp.net/index.php/bonus-pages/about

żądają złotówki niby kaucji na sprzęt, a tak naprawdę wiadomo o co chodzi!! roześlijcie to, bo strona wygląda dość wiarygodnie i łatwo się naciąć!!
~Natalia
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~nadal
To teraz jest odpowiedz na testera sklepu internetowego :P


Witam, dziękujemy za nadesłanie swojej kandydatury na stanowisko testera do sklepu internetowego. Miło nam poinformować, że jesteśmy zainteresowani podjęciem współpracy. Dzień rozpoczęcia szkolenia planujemy na 4 maja 2015 roku. Każdy z pracowników
To teraz jest odpowiedz na testera sklepu internetowego :P


Witam, dziękujemy za nadesłanie swojej kandydatury na stanowisko testera do sklepu internetowego. Miło nam poinformować, że jesteśmy zainteresowani podjęciem współpracy. Dzień rozpoczęcia szkolenia planujemy na 4 maja 2015 roku. Każdy z pracowników otrzyma wymagane materiały w formacie wideo na adres email. Dostęp do platformy testowej będzie udostępniony tydzień później - 11 maja. Wynagrodzenie będzie przekazywane na dane wskazane w kwestionariuszu na koniec każdego miesiąca. Będzie także udostępniona specjalna infolinia, na której nasi konsultanci będą do Państwa dyspozycji w godzinach 10-20 od poniedziałku do soboty.

W celu podpisania umowy, prosimy uprzejmie o wypełnienie otrzymanego kwestionariusza osobowego oraz odesłania go na naszą skrzynkę email. Po pozytywnym zweryfikowaniu przez naszego pracownika, prześlemy podpisaną umowę. Ostatnim krokiem będzie przelanie na nasze konto bankowe 1 złotówki w celu potwierdzenia danych, którą zwrócimy niezwłocznie.

Jednocześnie informujemy, że umowa wejdzie w życie z dniem rozpoczęcia szkolenia, tj. 04.05.2015.
~mawerick
BolTrans
Przemysław Bolkowski Kociewskiej 11
Numer rachunku odbiorcy: 55 1020 1811 0000 0402 0134 0702
Nazwa odbiorcy: Blue MediaAdres odbiorcy: 81-717 Sopot, ul. Haffnera 6
Tytuł przelewu: 888KTJLY Zaw. umowy eKONTA,PES. .....................4,nr dow. ....................,nr wn. RAC019280390

~student
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki