REKLAMA

Europejski Bank Centralny nie obniżył stóp procentowych

2020-09-10 13:45
publikacja
2020-09-10 13:45
Europejski Bank Centralny nie obniżył stóp procentowych
Europejski Bank Centralny nie obniżył stóp procentowych
/ FORUM

Europejski Bank Centralny podtrzymał obietnicę utrzymania bez zmian ekstremalnie niskich stóp procentowych w eurolandzie. Same stopy pozostały bez zmian, na rekordowo niskim poziomie.

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy we wrześniowym komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów, organu decydującego o stopach procentowych w strefie euro.

Treść komunikatu nie różni się zatem od przedstawionej w lipcu. Powtórzono równocześnie słowa zapewnienia dotyczące utrzymywania niskich stóp tak długo, jak będzie to konieczne.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2% – napisało kierownictwo Europejskiego Banku Centralnego.

Inwestorzy nie oczekiwali od EBC cięcia stóp procentowych. Warto przypomnieć, że EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii.

Zamiast ciąć stopy, EBC woli używać innych narzędzi. Na czerwcowym posiedzeniu zapadła decyzja o zwiększeniu skali programu pandemicznych zakupów obligacji (PEPP) o kolejnych 600 mld euro, do 1,350 bln euro. W lipcu kwota ta została utrzymana bez zmian, co również wpisywało się w oczekiwania rynku. Horyzont zakupów w ramach programu obejmuje okres przynajmniej do czerwca 2021 r. lub tak długo, jak będzie to konieczne.

- Rada Prezesów będzie prowadzić zakupy netto aktywów w ramach programu PEPP co najmniej do końca czerwca 2021 roku, a w każdym razie dopóki nie uzna, że kryzysowa faza pandemii koronawirusa dobiegła końca - napisano w komunikacie.

Lagarde: przyglądamy się umocnieniu euro

W trakcie konferencji prasowej, prezes Christine Lagarde zaprezentowała nowy zestaw prognoz makroekonomicznych. EBC spodziewa się, że w tym roku inflacja wyniesie 0,3 proc., w przyszłym 1 proc., a w 2022 r. 1,3 proc. Z kolei PKB ma w tym roku spaść o 8 proc., a w latach kolejnych odbić odpowiednio o 5 i 3,2 proc.

- Rada Prezesów omawiała umocnienie się euro. Jak wiadomo jednak, nie mamy żadnego poziomu kurs walutowego, w który celujemy. Naszym mandatem jest stabilność cen. Jeżeli umocnienie euro wywiera negatywny wpływ na ceny, to musimy bacznie się temu przyglądać. Dlatego też szeroko o tym dziś mówiliśmy – powiedziała Lagarde.'

W czasie konferencji prezes Lagarde, kurs EUR/USD ruszył w górę, rosnąc z 1,184 do blisko 1,19 USD.

- W obecnym otoczeniu podwyższonej niepewności, Rada Prezesów EBC będzie ostrożnie oceniać napływające dane i informacje, wliczając w to zmiany kursu walutowego, w odniesieniu do jego implikacji dla perspektyw inflacyjnych w średnim okresie – powiedziała Lagarde.

Transmisja konferencji:

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki