REKLAMA

Euronet obniżył limit wypłat z bankomatu do 800 zł

Wojciech Boczoń2022-08-18 08:26analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-18 08:26
Euronet obniżył limit wypłat z bankomatu do 800 zł
Euronet obniżył limit wypłat z bankomatu do 800 zł
/ Bankier.pl

Jeśli planujecie wypłacić z bankomatu Euronet większą kwotę, może spotkać Was niemiła niespodzianka. Operator wprowadził limit jednorazowej wypłaty na poziomie 800 zł. Wcześniej obowiązywał limit w wysokości 1000 zł. Oznacza to, że większe sumy trzeba wypłacać „na raty”.

O sprawie donieśli nam czytelnicy. Jak się okazuje, firma Euronet obniżyła limit jednorazowej wypłaty ze swoich maszyn do poziomu 800 zł. - Obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIKa – informuje biuro prasowe spółki. Firma dodaje, że limit nie dotyczy klientów banków, które udostępniają wyższe limity wypłaty dla swoich klientów na podstawie bilateralnych umów danego banku z Euronet.

Z czego wynika ta zmiana? Spółka tłumaczy, że limit został wprowadzony ze względu na rosnące koszty utrzymania bankomatów, które znacznie przewyższają przychody z lokalnych transakcji bankomatowych. - Stawki, jakie otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty, a sytuację pogarszają ostatnie wzrosty kosztów związane z niezależnymi od nas czynnikami makroekonomicznymi. Wprowadzenie limitu umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w urządzeniach, co przełoży się na ich akceptowalną dostępność w danej lokalizacji – dodaje biuro prasowe.

Reklama

Limity wypłat z bankomatów nie są nowością. Wcześniej Euronet stosował górną granicę wypłat na poziomie 1000 zł. Osoby, które chciały wypłacić większą kwotę, musiały rozbijać ją na raty. W okresie pandemii podobne limity wypłat pojawiały się też w u innych operatorów. Wynikają one z faktu, że z punktu widzenia właściciela bankomatu korzystniejsza jest sytuacja, gdy klienci wypłacają często mniejsze kwoty. Od każdej wypłaty pobierana jest bowiem tzw. opłata bankomatowa. Jest ona stała i wynosi 1,2-1,3 zł (opłatę ponosi bank). W praktyce: im częściej klient dokonuje wypłat, tym lepiej dla operatora bankomatu.

Właściciele bankomatów narzekają na rosnące koszty utrzymania maszyn. Narodowy Bank Polski podaje, że bankomatów regularnie ubywa. Na koniec I kwartału 2022 roku na rynku było dostępnych 21 210 maszyn. Tymczasem jeszcze pięć lat temu było ich o dwa tysiące więcej. Spada też liczba realizowanych transakcji. W I kw. 2022 wykonaliśmy w nich 133 mln operacji, podczas gdy np. kwartał wcześniej było ich 146 mln.

„Kont(r.)atak” to nowa seria publikacji poświęcona rynkowi kont osobistych. Przyglądam się ukrytym w cennikach opłatom, uciążliwym procedurom i archaicznym rozwiązaniom, z którymi nadal borykają się niektórzy klienci. Będę pisał o awariach i niedostępnościach transakcyjnych systemów. O przydatności marketingowo dobrze brzmiących usług dodatkowych w banku. Wspólnie sprawdzimy, czy na kontach faktycznie da się dziś nieźle zarobić, nie będąc bankowcem, ale klientem. Będą recenzje, praktyczne porady, nie zabraknie smaczków. Prośba do Was – jeśli borykacie się z irytującymi rozwiązaniami w swoich rachunkach, koniecznie dajcie znać w formularzu poniżej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (76)

dodaj komentarz
bha
Chore szkoda że nie sto zł .W bankomatach Pekao SA można wypłacić tylko jednorazowo 500 zł !!!!.Parodia na maxa ,gdzie jest te życzliwe, korzystne wychodzenie do potrzeb klienta znikło ???. Brak słów na to coraz większe rynkowe bagno krótkowidztwa.
ministerprawdy
Każdy z was może uratować swój ulubiony bankomat. Wystarczy z niego regularnie korzystać. Tym bardziej że banki na weekend planują przerwy w działaniu płatności elektronicznych a gotówka zawsze działa.
klux777
To jakiś spóźniony artykuł, w międzyczasie było nawet 400 zl limitu
ehud
Podobno taka u tych Jankesów wolność i demokracja, a Polakom robią schody z wypłatą kasy - dziwne :)
ehud
Najzabawniejsze, że idzie im tylko i wyłącznie o (potencjalnie) zwiększony zysk w wysokości 1,20 zł za transakcję - groteska!
anty12
To na pewno dla naszego dobra.
jerzy.kopinski
Pętla na naszych szyjach się zaciska! Antypolska grupa przestępcza nazywana dla wywołania efektu komicznego "dobrą zmianą" dwoi się i troi, żeby spełnić rozkazy swoich zagranicznych mocodawców i doprowadzić nasz nieszczęśliwy kraj na skraj przepaści, a Polaków na skraj nędzy. I trzeba przyznać - udaje im się to znakomicie.Pętla na naszych szyjach się zaciska! Antypolska grupa przestępcza nazywana dla wywołania efektu komicznego "dobrą zmianą" dwoi się i troi, żeby spełnić rozkazy swoich zagranicznych mocodawców i doprowadzić nasz nieszczęśliwy kraj na skraj przepaści, a Polaków na skraj nędzy. I trzeba przyznać - udaje im się to znakomicie. Totalna kontrola, a eliminacja gotówki temu przecież służy, to przecież element planu NWO, który z takim oddaniem, metodą gotowanej żaby oczywiście, żeby nie przestraszyć polskiego motłochu, realizuje "banda czworga", chwilowo z PiS-em na czele.
kaczyslaw_
Demeryt aka ehud aka olmert to już nie wiem czy zatrudniony na etacie troll bankierowy do nabijania komentarzy i generowania ruchu (przynajmniej 50% wpisów, rzadkich jak efekt uboczny trawienia śliwek, to jego wypociny) czy znudzony życiem, nieogarnięty ludź na zasiłku, który nie ma ciekawszych zajęć niż klepanie komentarzy.

Opie,
Demeryt aka ehud aka olmert to już nie wiem czy zatrudniony na etacie troll bankierowy do nabijania komentarzy i generowania ruchu (przynajmniej 50% wpisów, rzadkich jak efekt uboczny trawienia śliwek, to jego wypociny) czy znudzony życiem, nieogarnięty ludź na zasiłku, który nie ma ciekawszych zajęć niż klepanie komentarzy.

Opie, zrobiłbyś coś pożytecznego np. skosił trawę nożyczkami... Ostatnio w Gdańsku wynajęli owce za grubą kasę a ty tracisz czas na bankierze.

Powiązane: Kont(r)atak

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki