Emilewicz: Test przedsiębiorcy nie jest potrzebny

Nie chcemy tworzyć opresyjnego prawa, które będzie uderzać w tych najmniejszych, których w polskim życiu gospodarczym jest najwięcej - tak minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oceniła w "Super Expressie" planowane wcześniej wprowadzenie testu przedsiębiorczości.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Podczas rozmowy o efektach wprowadzonej rok temu Konstytucji biznesu, utrudnieniach i ułatwieniach dla przedsiębiorców, "Super Express" zwrócił uwagę, że minister Emilewicz od początku byłą przeciwniczką testu przedsiębiorcy. Gazeta zapytała, czy w związku z tym jej resort ma inne propozycje i czym taki test zastąpić?

"W czasie dyskusji na Radzie Ministrów, kiedy rozmawialiśmy o tym, czy takie rozwiązanie jak test przedsiębiorcy powinno być wprowadzone, podnosiłam argumenty, że już dziś w ramach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy zaszyte bariery weryfikacyjne, które mają nam powiedzieć, czy dany przedsiębiorca rzeczywiście prowadzi biznes, czy jest jednak pracownikiem, który ukrywa się jako samozatrudniony. Co więcej, jak pokazują statystyki GUS, skala tego procederu w Polsce nie jest ogromna. Musimy tu wziąć pod uwagę sytuację na rynku pracy: przy bezrobociu na poziomie 5,6 proc. pracodawca musi starać się o pracownika za pomocą różnych zachęt i siłą rzeczy proces wypychania na samozatrudnienie jest coraz bardziej ograniczony" - powiedziała.

Na pytanie, czy "dlatego test przedsiębiorcy jest mnożeniem bytów ponad konieczność", minister przedsiębiorczości i technologii odpowiedziała, że "tak".

"Tak, jesteśmy przeciwni wprowadzeniu dodatkowych instrumentów do weryfikacji przedsiębiorców. Nie chcemy tworzyć opresyjnego prawa, które będzie uderzać w tych najmniejszych, których w polskim życiu gospodarczym jest najwięcej. Mamy Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową, dysponujące ogromnymi bazami danych, które daje jednolity plik kontrolny czy systemem STIR. Na tej podstawie można weryfikować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli jest jakaś wątpliwość, jeśli w sposób nieuczciwy przedsiębiorca jest przedsiębiorcą, bo został do tego zmuszony przez pracodawcę, to mamy już dziś odpowiednie narzędzia, by egzekwować prawo. Nowe przepisy w tym obszarze są więc zupełnie niepotrzebne" - podkreśliła w rozmowie z "Super Expressem".(PAP)

rud/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 karbinadel

Wygląda na to, że ta pani nie ma w rządzie nic do gadania. Jest tam chyba jeszcze bardziej niepotrzebna niż Kempa i Szydło

! Odpowiedz
14 22 misafi

Test przedsiębiorcy nie jest potrzebny, po prostu wszystkim dowalimy wyższe podatki. A na koniec zamkniemy granicę z Czechami i Słowacją aby przedsiębiorcy nie zdążali tam uciec.

! Odpowiedz
6 10 glos_rozsadku

Strach cokolwiek robić w tym kraju. Rzucam Was socjaliści POPISowscy przesiąknięci komunizmem i etatyzmem, całujących buty Niemców, Żydów i Amerykanów, a srających na własny naród. Rzucam firmę i jadę na robotnika do Niemiec, antypolski PISie.

! Odpowiedz
22 23 ajwaj

Socjotechnika PISy (tematy zastepcze) test jest-nie ma testu-jest-niema...

A istotne problemy? Energetyka, niespelnione obietnice wyborcze, afery, tunel w Swinoujsciu, stocznia w Szczecinie z dyrekcja ale bez statku, to samo el. jadrowa itd. itp. ?

! Odpowiedz
25 5 ajwaj

Tasmy prod. 1 000 000 elektryków-na poczatek (PISy min. Tchórzewski) grzeja sie oczywiscie na 3 zmiiany :):):)

! Odpowiedz
16 20 forfun

nie będziemy - przed wyborami a jeśli wygramy to hehehe......
zaś co do tego że są narzędzia juz dziś tylko nikt z nich nie korzysta - tak jest w wielu dziedzinach a jak co to krzyczą że będą wprowadzac nowe lub zaostrzać obecne choć tych co mają nie wykorzystują

! Odpowiedz
17 26 karbinadel

"Nie chcemy tworzyć opresyjnego prawa" - nie chcemy, ale je tworzymy. To taka polska tradycja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne