REKLAMA

Emeryci i renciści mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP

2021-02-19 13:11
publikacja
2021-02-19 13:11
fot. iStock / Pexels

Emeryci i renciści mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, mogą też szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku - przypomina w piątek Ministerstwo Finansów i informuje, co zrobić, aby skorzystać z tych możliwości.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

W komunikacie MF wskazano, że trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r., a rozliczyć z urzędem skarbowym można się do 30 kwietnia 2021 r., np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Ministerstwo przypomina emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów, w tym roku osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne, albo nic nie robić do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

W przypadku nadpłaty podatku, jej zwrot potrwa do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie. Według MF najłatwiej zrobić to korzystając z usługi Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. W przypadku deklaracji papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

"Aby uzyskać zwrot nadpłaty, zgłoś swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego – możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić" - podkreślono.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

Ministerstwo tłumaczy, że emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mogą wskazać konkretną OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.

"Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1 proc. podatku, również nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii" - napisano w komunikacie MF.

Dodano, że jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1 proc. na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.

"Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego" - informuje MF.

Resort zaznacza, że wskazana w ubiegłym roku OPP musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP. Ponadto, gdy w systemie znajduje się zeznanie – niezależnie od tego, czy złoży je się samemu, czy też zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS – nie należy składać deklaracji PIT-OP.

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki