REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Pracownicy otrzymają więcej pieniędzy. Od kwietnia obowiązuje dodatek za pracę zdalną

Dominika Florek2023-03-22 09:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-22 09:15

Ekwiwalent za pracę zdalną już wkrótce wejdzie w życie. Pracodawcy będą musieli pokryć m.in. koszty usług telekomunikacyjnych oraz energii elektrycznej. Obowiązek wypłaty dodatkowych pieniędzy dla pracowników wykonujących swoje zadania z domu wynika z nowelizacji Kodeksu pracy.

Pracownicy otrzymają więcej pieniędzy. Od kwietnia obowiązuje dodatek za pracę zdalną
Pracownicy otrzymają więcej pieniędzy. Od kwietnia obowiązuje dodatek za pracę zdalną
fot. Zivica Kerkez / / Shutterstock

Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy. Wśród nowych zapisów jest m.in. regulacja pracy zdalnej. Pracownicy na "home office" otrzymają dodatkowe pieniądze od pracodawców. Wśród nich jest rekompensata kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych z domu. 

Ekwiwalent za pracę zdalną

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną: materiały i narzędzia pracy (w tym urządzenia techniczne) niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz instalację, serwis i konserwację narzędzi pracy

Dodatkowo do obowiązków pracodawcy, który zatrudnia w trybie zdalnym, będzie należeć pokrycie niezbędnych kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją, konserwacją narzędzi pracy oraz kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. 

Kwota dodatku za pracę zdalną

W ustawie wskazano, że "przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych". 

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ekwiwalent za pracę zdalną będzie wyliczany na podstawie szacunkowego kosztu godziny pracy komputera. To kwota rzędu 30-35 groszy (dot. zużycia prądu przez urządzenie). W praktyce oznacza to, że zakładając ośmiogodzinny dzień pracy będzie to koszt ok. 2,4-2,8 zł dziennie. W ciągu miesiąca, przy 21 dniach roboczych, będzie to ok. 50-60 zł rekompensaty za energię elektryczną. Dla pracownika wykonującego pracę z domu przez 2 dni w tygodniu ekwiwalent za prąd może wynieść ok. 19-23 zł.

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje także pokrycie kosztów korzystania z internetu przez pracodawcę. Przykładowo jeżeli pracownik miesięcznie płaci za dostęp ok. 60 zł, to zakładając ośmiogodzinny tryb pracy przez 5 dni w tygodniu można obliczyć kwotę dodatku. Miesięcznie dostęp do usług telekomunikacyjnych umożliwiających wykonywanie obowiązków służbowych będzie na poziomie ok. 13,50 zł. 

Komu pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej?

Według nowelizacji pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia oraz rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. w służbach mundurowych nie może wykonywać pracy w ramach home office.

Definicja pracy zdalnej

Nowe zapisy Kodeksu pracy wskazują także definicję zgodnie, z którą "praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".

"Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem" - czytamy w nowelizacji Kodeksu pracy.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (21)

dodaj komentarz
edzia123
A nam pracodawca każe odpracowywać ekwiwalent w jedna sobotę miesiącu. Ja się pytam ale jak to?
raweck
A ustawa mówi o tym ile pracownik zwróci pracodawcy za koszty dojazdu, których nie poniósł i poświęci na pracę czas, który zaoszczędził na dojazdach?

Tu gdzie pracuję praca zdalna jest benefitem. Nikt nikogo do niej nie zmusza. Możesz z niej skorzystać jeśli prezentujesz akceptowalną wydajność pracując spoza biura i chcesz
A ustawa mówi o tym ile pracownik zwróci pracodawcy za koszty dojazdu, których nie poniósł i poświęci na pracę czas, który zaoszczędził na dojazdach?

Tu gdzie pracuję praca zdalna jest benefitem. Nikt nikogo do niej nie zmusza. Możesz z niej skorzystać jeśli prezentujesz akceptowalną wydajność pracując spoza biura i chcesz z takiej formy skorzystać. Nie odpowiada ci to, to przychodzisz do biura
raweck
Reakcje na mój komentarz (głównie łapki w dół) świadczą o tym, że mamy społeczeństwo socjalistyczne, roszczeniowe, a nie nastawione na produktywność, konkurencje. Potrzebujecie ustroju komunistycznego, gdzie wszystko jest regulowane przez państwo, gdzie do wszystkiego wam dopłacą, gdzie wszędzie o was zadbają. W Rosji byłoby wam lepiej
jop-morgano
U mnie pracodawca przez tą ustawę zlikwidował dla większości pracowników możliwości pracy zdalnej. Pracuję w jednej z największych korporacji IT. Myślę że bardzo dużo firm podobnie postąpi
_aj_waj_
Tak, na pewno przez tą ustawę zlikwidował pracę zdalną. "Podwyżka" 80 ziko go przygniotła, nie stać go, żeby dołożyć tyle ludziom, którym już płaci 10-15-20 tysięcy :D
"Jedna z największych korporacji IT" chyba Ci wciska kit.

Nie jest żadną tajemnicą, że praca zdalna obniżyła wydajność - tutaj upatrywałbym
Tak, na pewno przez tą ustawę zlikwidował pracę zdalną. "Podwyżka" 80 ziko go przygniotła, nie stać go, żeby dołożyć tyle ludziom, którym już płaci 10-15-20 tysięcy :D
"Jedna z największych korporacji IT" chyba Ci wciska kit.

Nie jest żadną tajemnicą, że praca zdalna obniżyła wydajność - tutaj upatrywałbym problemu. Najwidoczniej jest jakiś opór przed powodzeniem wprost "wracasz do biura, bo nie pracujesz tyle w domu co kiedyś".
jankaj odpowiada _aj_waj_
Problemem nie jest te kilkadziesiąt złotych, tylko ta cała biurokracja dotycząca rozliczenia tego dodatku - trzeba wprowadzić zmianę w systemach kadrowo-płacowych (to nie są tanie rzeczy), dodatkowo trzeba w jakiś sposób rozliczyć ten dodatek ze skarbówką i ZUSem. Jak? Oczywiście, jak zwykle nie ma wytycznych z Problemem nie jest te kilkadziesiąt złotych, tylko ta cała biurokracja dotycząca rozliczenia tego dodatku - trzeba wprowadzić zmianę w systemach kadrowo-płacowych (to nie są tanie rzeczy), dodatkowo trzeba w jakiś sposób rozliczyć ten dodatek ze skarbówką i ZUSem. Jak? Oczywiście, jak zwykle nie ma wytycznych z ministerstwa
_aj_waj_ odpowiada jankaj
Jak chcesz wyliczać zużycie biurka i krzesełka co do godziny, to pewnie system zmieniać musisz, ale jak chcesz to rozliczyć ryczałtem, to nic nie trzeba zmieniać w systemach. Ten ekwiwalent rozlicza się tak samo, jak już istniejące ekwiwalenty (np za używanie własnej odzieży ochronnej). Jest zwolniony z opodatkowania i oskładkowania.Jak chcesz wyliczać zużycie biurka i krzesełka co do godziny, to pewnie system zmieniać musisz, ale jak chcesz to rozliczyć ryczałtem, to nic nie trzeba zmieniać w systemach. Ten ekwiwalent rozlicza się tak samo, jak już istniejące ekwiwalenty (np za używanie własnej odzieży ochronnej). Jest zwolniony z opodatkowania i oskładkowania. Jako pracodawca możesz go wrzucić w koszta i tyle.
tomaszektoma
taaa
3...2...1...

koniec pracy zdalnej we wszystkich firmach w PL
nikt tego nie bedzie liczyl, ani wprowadzal zmian w systemach HR
y2767651
nikt tez nie zaplaci wiecej za przestrzen biurowa (to koszt 300-400EUR/mies na pracownika), a to oznacza, ze dalej taniej bedzie placic pracownikowi za prace z domu, niz zapewnic biurka dla 100% zalogi przez 100% czasu... bo jezeli choc jeden dzien bedzie pracy zdalnej w miesiacu, to juz trzeba bedzie placic. A skoro bedzie trzeba nikt tez nie zaplaci wiecej za przestrzen biurowa (to koszt 300-400EUR/mies na pracownika), a to oznacza, ze dalej taniej bedzie placic pracownikowi za prace z domu, niz zapewnic biurka dla 100% zalogi przez 100% czasu... bo jezeli choc jeden dzien bedzie pracy zdalnej w miesiacu, to juz trzeba bedzie placic. A skoro bedzie trzeba i tak placic i tak, to i tak trzeba bedzie albo to liczyc, albo placic ryczaltem. Zreszta czesc firm juz obecnie to placi ryczaltem - same z siebie.
jop-morgano odpowiada y2767651
1. IT to nie tylko programowanie. Są wiele stanowisk których wydajność jest absolutnie drugorzędna.
2. Przez tą ustawę pracodawca ma u mnie np ok. 10 mln rocznie dodatkowego obciążenia. Przeczytaj o zwolnieniach grupowych i cięciu płac zanim się będziesz w przyszłości wypowiadać.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki