REKLAMA

Ekspert podatkowy wylicza, jak Polski Ład zmieni obciążenia pracowników i firm

2021-05-16 09:22
publikacja
2021-05-16 09:22
Ekspert podatkowy wylicza, jak Polski Ład zmieni obciążenia pracowników i firm
Ekspert podatkowy wylicza, jak Polski Ład zmieni obciążenia pracowników i firm
fot. Opat Suvi / / Shutterstock

Polski Ład premiuje najmniej zarabiających, lepiej zarabiający będą szukać optymalizacji - ocenił ekspert podatkowy Marek Kolibski z kancelarii KNDP. Dodał, że naliczanie składki zdrowotnej od dochodu i brak możliwości odliczenia jej od podatku to podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Jak zaznaczył Kolibski w rozmowie z PAP, program podatkowy Polskiego Ładu premiuje osoby o najniższych dochodach. "Głównie kwotą wolną od podatku, która zgodnie z zapowiedzią wyniesie 2,5 tys. miesięcznie" - podał. Dodał, że wprawdzie grupa najmniej zarabiających maleje, ale wciąż jest to znacząca część społeczeństwa, która nie zapłaci podatku dochodowego od wynagrodzenia.

Wskazał, że podniesiona kilka lat temu kwota wolna, ze względu na konstrukcję czterech progów dochodów, dla podatników zarabiających więcej niż minimum, była ulgą bardziej na papierze. "Tymczasem propozycja Polskiego Ładu, obejmująca wszystkich podatników faktycznie będzie odczuwalna" - zaznaczył. Jak wyjaśnił, niezależnie od dochodów, każdy zapłaci podatek dopiero od nadwyżki ponad 2,5 tys. zł, czyli jeśli ktoś zarabia 10 tys. miesięcznie, to te 2,5 tys. będzie miał zwolnione z podatku. Wskazał przy tym, że najlepiej zarabiający dostaną "po kieszeni".

Według Kolibskiego, mniej atrakcyjnie prezentuje się kwestia zmiany w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą - jak przypomniał - płaci się oddzielnie do ZUS.

Jak zaznaczył ekspert, jeśli ta składka nie będzie powiązana z kwotą wolną i nie będzie w całości odliczana od dochodu, to wtedy podatek rośnie dla wszystkich o 7,75 proc. "To spowoduje, że efektywnie obciążenie podatkowe wzrośnie, bo PIT nie będzie już pomniejszony o składkę zdrowotną" - wskazał.

Podał, że efektywna stawka dla zarabiających poniżej 120 tys. rocznie wyniesie więc nie 17 proc., a 24,75 proc. a dla lepiej zarabiających powyżej 120 tys., nie będzie to 32 proc., a 39,75 proc.

Przykład 1

Jak wyjaśnił, obecnie osoba zarabiająca na umowie o pracę 3500 zł brutto otrzymuje na rękę ok 2555 zł. A osoba zarabiająca 8000 zł brutto trzymuje netto ok. 5729 zł. Po zmianach kwotach wolna zmniejszy podatek o 425 zł, ale nieodliczalna składka zdrowotna powiększy podatek o ok 234 zł. "W sumie przy wynagrodzeniu 3500 brutto na rękę miesięcznie pracownik dostanie więcej o ok. 148 zł miesięcznie. W odwrotnej sytuacji jest pracownik zarabiający 8000 zł brutto, gdyż on dołoży się więcej do budżety o ok. 153 zł miesięcznie" - wyliczył.

Przypomniał, że dla osób prowadzących aktualnie działalność gospodarczą składka zdrowotna jest ryczałtowa i wynosi 381 zł. miesięcznie, po zmianie będzie naliczana od dochodu, a jednocześnie nieodliczalna w ogóle od podatku. "Zatem, to podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców" - ocenił.

Dodał, że zagraniczne firmy nie płacą przecież polskiego PIT i polskiej składki zdrowotnej. "Zatem ok. 600 tys. firm rozliczających w PIT dochód z działalności gospodarczej efektywnie zamiast 19 proc. dochodu, zapłacą łącznie ze składką zdrowotną średnio 28 proc." - wskazał.

Przykład 2

"Przedsiębiorca mający dochody miesięczne np. 10 tys. zamiast 1900 zł PIT plus 381 składki zdrowotnej zapłaci łącznie z nieodliczalną składką zdrowotną 2800 zł, gdzie składka zdrowotna będzie wynosiła już 900 zł to oznacza, że zapłaci o 519 z więcej. A przecież przedsiębiorcy nadal też będą płacili miesięcznie składki ZUS wynoszące ok. 1000 zł, które na szczęście nie będą zależne od dochodów. Przedsiębiorca na podatku liniowym przy dochodach 10 tys. miesięcznie zapłaci łącznie danin 3800 zł, zatem wg. stawki efektywnej 38 proc." - podał ekspert.

Według prawnika, pracownik zarabiający brutto 3500 zł. będzie efektywnie obciążony daninami wg stawki ok 23 proc. "Natomiast dochód pracownika pow. 120 tys. zł rocznie będzie obciążony efektywnie daninami wg. stawki co najmniej 39,75 proc., górna stawka efektywnego obciążenia zależy bowiem od składek ZUS, które potem nie są naliczane (pow. 157 tys. zł rocznie)" - wyliczył.

Zdaniem Kolibskiego, zmiany w PIT ewidentnie premiują najmniej zarabiających. "Osoby lepiej zarabiające zgłoszą się po doradztwo podatkowe w celu optymalizacji" - dodał.

"Jeśli chodzi o zmiany w CIT, zasługują na jednoznaczne docenienie, choć poczekać należy na szczegóły. Niemniej trzeba pamiętać że firmy rodzinne płacące CIT zawsze są w gorszej sytuacji, gdyż od wypłaconej dywidendy płacą podatek PIT, czyli drugi raz od tych samych dochodów, od których był pobrany wcześniej CIT spółki" - zaznaczył.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
shadow_xx
Tak bardzo chcą walczyć z rajami podatkowymi a właśnie przez takie zagrywki pomagają tworzyć raje podatkowe. Logika level ***.
loool
Pytanie: Jaka bedzie skladka zdrowotna w JDG jesli w jednym miesiącu bedzie skumulowany dochód 30.000 zl a w kolejnych miesiacach strata, za kwartał dochód 0? Czy w jak jest dochód to płatna pelna skladka 9% dochodu a jak strata to nic nie odlicze?
grzegorzkubik
Ten pan ekspert będzie się kiedyś wstydził tego co pisał.
minirekin
To ty powinieneś wstydzić się swoich wpisów, które są bez merytorycznego wsparcia i uzasadnienia. Przedstaw wyliczenia że to nie prawda. Ja twierdzę że kłamczuchy z zafajdanej zmiany omamili takich jak Ty którzy przyjmują wszystko na wiarę bez weryfikacji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
znawca_inwestor
Nie głosujcie więcej nigdy na nich. Namawiajcie też innych, aby głosowali przeciwko nim. Idźcie na wybory. To też jest wina tych, co nie chodzą na wybory
jas2
Masz plusik. ja też nigdy więcej na PO nie zagłosuję. Miało być 3x15%.
iandrew odpowiada jas2
PO walczyło z przedsiębiorcami i PIS też z nimi walczy. Mówią, że sekretarka to klasa średnia! Polska nigdy nie będzie bogatym krajem, z PO-PISem u władzy. Oby tylko Lewica na tym nie wygrała, bo Wenezuelę nam zrobią.
Trzeba odsunąć tych staruchów, co od lat `90 są u koryta (czy dalej, jak Czarzasty komunista).
PO walczyło z przedsiębiorcami i PIS też z nimi walczy. Mówią, że sekretarka to klasa średnia! Polska nigdy nie będzie bogatym krajem, z PO-PISem u władzy. Oby tylko Lewica na tym nie wygrała, bo Wenezuelę nam zrobią.
Trzeba odsunąć tych staruchów, co od lat `90 są u koryta (czy dalej, jak Czarzasty komunista).
Konfederacja 30%, Hołownia 30% - to by było coś.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki