REKLAMA

Ekipa będzie kupowała swoje akcje. Spółka Friza ma na to kilka milionów

2022-11-25 12:20, akt.2022-11-25 18:13
publikacja
2022-11-25 12:20
aktualizacja
2022-11-25 18:13

Notowana na NewConnect spółka, której największym akcjonariuszem jest Karol Friz Wiśniewski, ogłosiła regulamin skupu akcji własnych, na który zarezerwowała kilka milionów złotych. Inwestorzy odebrali komunikat bardzo pozytywnie, podnosząc giełdowy kurs.

Ekipa będzie kupowała swoje akcje. Spółka Friza ma na to kilka milionów
Ekipa będzie kupowała swoje akcje. Spółka Friza ma na to kilka milionów
fot. Jarek Praszkiewicz / Forum /

Opublikowany w czwartek, 23 listopada, komunikat Ekipy Holding poinformował, że spółka przeznacza 3 mln zł na program skupu akcji własnych. Ustalono przedział cenowy oraz maksymalną ilość walorów, którą może być objęty cały proces.

Cena akcji zyskała 19,44 proc. podczas piątkowego handlu. Trzeba jednak pamiętać, że od początku roku akcje Ekipy potaniały o prawie 60 proc.(na 24 listopada). Giełdowa wycena spółki przekraczała w piątek 139 mln zł.

Jak informuje regulamin skupu, spółka utworzyła na ten cel specjalny kapitał rezerwowy z środków własnych (przesunięcia w kapitałach rezerwowych i zapasowych) o wartości 3 milionów złotych. Łączna liczba skupowanych akcji nie przekroczy 1 miliona sztuk, co ważne, suma przeznaczona na skup obejmuje również koszty jego przeprowadzenia. Czas przeznaczony na skup ma trwać do 12 miesięcy (od  26.10.2022 r.) i kończyć się najpóźniej 26 października 2023 r. Jest jeszcze jeden warunek, czyli przedział cenowy nabywanych akcji.

Według spółki nie może być on większy od 6,87 zł za papier. Tyle akcje Ekipy kosztowały przy emisji połączeniowej. Tyle też trzeba było płacić za nie na początku bieżącego roku. To znaczy nie Ekipy, ale Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego (BBI), z którą Ekipa się połączyła i tzw. tylnymi drzwiami weszła na NewConnect. Oficjalnie jako Ekipa Holding, spółka jest notowana na giełdzie od maja bieżącego roku. Jednak inwestorzy o zamiarze wejścia na parkiet firmy popularnego youtubera wiedzieli już od dłuższego czasu i podnosili kurs byłego BBI.  

Zaskoczenia też nie powinno być w przypadki czwartkowego komunikatu spółki, bowiem o planie przeprowadzenia skupu akcji własnych Ekipa informowała już na pod koniec września. Wtedy również zadeklarowano kwotę 3 mln zł na zakupy akcji i maksymalnie 12-miesięczny okres trwania całego procesu. 

Jak wskazuje komunikat celem skupu jest zabezpieczenie interesów spółki i akcjonariuszy. W ocenie zarządu obecny kurs akcji jest zbyt niski w stosunku do ich rzeczywistej wartości godziwej. W ostatnim raporcie za III kwartał w bilansie tylko niematerialną i prawną wartość firmy określono na ponad 238 mln zł – co zresztą budziło rynkowe kontrowersje z uwagi na przeszacowaną wycenę. 

Słabiej za to prezentowała się część raportu finansowego dotycząca rachunku zysków i strat. W III kwartale Ekipa Holding zanotowała 6,49 mln zł przychodów, a przy 7,77 mln zł kosztów operacyjnych jej strata netto sięgnęła 1,5 mln zł. Po 9 miesiącach przychody sięgnęły 17,49 mln zł, a spółka zanotowała stratę netto na poziomie 1,69 mln zł.

Spółka opierała swoją działalność na handlowym wykorzystaniu zasięgów w social mediach grupy pod nazwą Ekipa, w skład której wchodzili m.in. tacy influencerzy jak Friz, Mini Majk czy Wersow.  W ostatnim czasie inwestorów zaniepokoiło oświadczenie Friza o rozpadzie składu Ekipy. Giełdowy holding tworzą jednak także spółki zależne, zajmujące się zarządzaniem wizerunkiem, markami odzieżowymi czy produkcją filmów.

Źródło: Spółka

W ostatnim raporcie spółka napisała, że zmienia model działania, który był winny słabych wyników finansowych. Te w horyzoncie najbliższych kwartałów mają ulec istotnej poprawie – przekonuje zarząd. Nowe cele, związane m.in. produktami FMCG (popularne Lody Ekipa od Korala), projektami fabularnymi czy sklepami stacjonarnymi z odzieżą zostały przedstawione w strategii spółki w sierpniu.

Mimo rozpadu grupy Ekipa dalej osoby ją tworzące są największymi akcjonariuszami spółki. Ponad 41 proc. walorów Ekipa Holding ma Karol Wiśniewski (Friz), blisko 19,7 proc. - Łukasz Wojtyca (Wujek Łuki), a 13,43 proc. należy do JR Holding – inwestycyjnej spółki Januarego Ciszewskiego.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
simonsoft8
ponoć mają pieniądze
bankierkomentuje
C/Z = 115.86 i wszystko jasne czyli żeby było normalnie to cena musi spaść do ok 30gr wg. ostatnich wyników.

Uważajcie na takich młodych NACIAGACZY udających pseudo-BYZNESMENOW bo ci co kupili ich akcje w 2021 to juz KwiKwiCzą.
langdon25
Kiedyś takie twory określano mianem wydmuszki a teraz powinno się nazywać

PUSTOSTANEM
ptokbentoniczny2
A oni w ogóle coś tworzą/produkują?
m00zyk
Oni nie tyle nic nie tworzą, co tworzą "nic". :) Aleśmy czasów dożyli...
innowierca odpowiada m00zyk
produkuja (tworza ) "katet". Piszac na forum robimy to samo, z tym, ze oni to spieniezaja na glupocie ludzkiej, ktora jest znamienna dla "naszych czasow".
p-j
Wspaniały moment aby ich zszortować :-)
cycybum
Jak bardzo trzeba być naiwnym, aby uwierzyć, że będą naprawdę skupować?
piopoland
"Ekipa skupuje czyli jak podnieść kurs własnych akcji"
karbinadel
Kiedyś to się nazywało "wydmuszka"

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki