EBC odpala TLTRO3

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. Zaskoczeniem dla rynku było ogłoszenie już teraz wprowadzenia trzeciej rundy TLTRO.

(fot. Radoslaw NAWROCKI / FORUM)

- Nowa seria kwartalnych ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących (TLTRO) zostanie uruchomiona we wrześniu 2019 roku i zakończy się w marcu 2021, każda z dwuletnim okresem zapadalności – to marcowa nowość w komunikacie EBC.

Według deklaracji EBC te nowe operacje refinansujące mają na celu utrzymać sprzyjające warunki finansowe i „wygładzić proces transmisji monetarnej”. W ramach TLTRO-III banki będą mogły pożyczyć kwoty do równowartości 30% swojego portfela kredytowego (według stanu na 28 lutego 2019) po koszcie wyznaczonym przez operacji refinansujących EBC (obecnie wynoszącej 0%!).

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. – czytamy w marcowym komunikacie EBC.

Takiej decyzji spodziewali się chyba wszyscy uczestnicy rynku. Ujemne oprocentowanie depozytów w Europejskim Banku Centralnym utrzymywane jest od czerwca 2014 roku i w założeniu ma zachęcać banki komercyjne do udzielania kredytów zamiast trzymania gotówki na rachunku frankfurckiej instytucji. Z kolei stopa refinansowa utrzymywana jest na zerze od marca 2016 roku. W rezultacie trzymiesięczny Libor dla euro od kwietnia 2015 roku pozostaje ujemny.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie – w ten sposób kierownictwo EBC wydłużyło "forward guidance" o przynajmniej trzy miesiące. Poprzednia obietnica zakładała utrzymanie ultra-niskich stóp procentowych "do końca lata 2019".

Jeszcze jesienią rynek spekulował, że EBC zacznie podnosić stopy procentowe jesienią 2019 roku, powoli przywracając monetarną normalność w strefie euro. Jednakże cała seria rozczarowujących danych napływających z gospodarki zmieniła przewidywania ekonomistów. Teraz rynkowy konsensus zakłada, że pierwsza podwyżka stóp w EBC nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2020 roku.

Rynek walutowy zareagował na komunikat EBC osłabieniem euro w stosunku do dolara. O 15:00 kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1,1263 wobec ponad 1,13 przed godziną 13:45. Istotny z polskiej perspektywy kurs EUR/PLN kształtuje się tymczasem wciąż w rejonach 4,296 zł. To kolejny dowód na mocne rynkowe "powiązanie" polskiej i europejskiej waluty, ponieważ równocześnie obserwujemy wzrost na parze USD/PLN do poziomu 3,815 zł wobec 3,80 zł dziś rano.

O 19:00 kurs eurodolara spadał o 0,7 proc., do poziomu 1,122. Za euro płacono 4,31 zł, a za dolara - 3,84 zł.

W grudniu Europejski Bank Centralny wygasił program skupu obligacji skarbowych, nabywanych za świeżo wykreowane pieniądze. Europejskie QE było prowadzone od marca 2015 roku.

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

Przed marcowym posiedzeniem EBC spekulowano, że w komunikacie może pojawić się wzmianka o powrocie do operacji TLTRO (ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących), w ramach których banki komercyjne uzyskiwały preferencyjne kredyty od banku centralnego. Ale ekonomiści przychylali się do opinii, że trzecia runda TLRTO zostanie "odpalona" dopiero w przyszłym roku.

O 14.30 rozpoczęła się się konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego, który przedstawił uzasadnienie decyzji Rady Prezesów oraz kwartalne prognozy inflacji i PKB.

 

W trakcie konferencji Mario Draghi przedstawił obniżone prognozy makroekonomiczne dotyczące PKB (do 2020 r.) i inflacji dla strefy euro (do 2021 r.). W tabeli poniżej pełne prognozy EBC (w proc. rdr).

prognozy z: marzec | grudzień | wrzesień
prognozy na: 2019 2020 2021 | 2019 2020 2021 | 2019 2020
Realny PKB 1,1 1,6 1,5 | 1,7 1,7 1,5 | 1,8 1,7
Inflacja HICP 1,2 1,5 1,6 | 1,6 1,7 1,8 | 1,7 1,7

Draghi: Decyzje EBC zwiększają akomodacyjność polityki banku

Nowe środki polityki monetarnej w postaci TLTRO będą korzystne dla zapewnienia warunków finansowania - powiedział w czwartek Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że nowe środki banku są dodatkową akomodacją. Bank obniżył projekcje wzrostu PKB i inflacji.

„Nowe środki podjęte na dzisiejszym posiedzeniu, w szczególności nowy program TLTRO, zapewnią korzystne warunki kredytowania” - powiedział w czwartek Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że całkowity wpływ TLTRO na gospodarkę będzie znany z biegiem czasu.

"Pożyczki TLTRO potrzebują elementu dotacji, by były atrakcyjne" - dodał.

Jak powiedział Draghi, obecne "działania EBC są dodatkową akomodacją".

„Akomodacja polityki monetarnej jest nadal potrzebna dla zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko, 2 proc. w średnim okresie" - oceni prezes EBC.

Draghi powiedział na konferencji, że decyzja ws. nowych środków była jednogłośna, ale "kilkoro członków Rady Prezesów przedstawiło opcję zmiany daty forward guidance na marzec 2020 r.

"Inni dyskutowali, jakie konsekwencje niesie ze sobą przedłużający się okres ujemnych stóp procentowych (...), jakie skutki będą dla banków. (...) Zgodziliśmy się na pakiet, który odzwierciedlał poglądy wszystkich członków Rady Prezesów" - wskazywał prezes EBC.

Draghi poinformował, że „przyszłe decyzje ws. polityki monetarnej będą zależały od otoczenia makroekonomicznego” – powiedział Draghi.

PROJEKCJE GOSPODARCZE OBNIŻONE

EBC zrewidował w dół prognozy PKB (do 2020 r.) i inflacji dla eurozony (do 2021 r.) - poinformował prezes banku Mario Draghi na konferencji prasowej.

Draghi powiedział w czwartek, że nastąpiło "znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, które wydłuży się na bieżący rok". Bankier zaznaczył jednak, że "gospodarka strefy euro nadal się rozwija, tylko tempo wzrostu jest niższe".

"Zasadniczy wskaźnik inflacji będzie spadać pod koniec roku" - powiedział Draghi.

Dodał, że inflacja bazowa pozostaje niska, ale presje płacowe rosną. Według Draghiego, inflacja bazowa będzie rosnąć w średnim terminie.

BILANS RYZYKA PRZECHYLA SIĘ W STRONĘ CZYNNIKÓW NEGATYWNYCH

Według Mario Draghiego, „EBC znajduje się w okresie wszechobecnej niepewności”.

„Czynniki zewnętrzne mają negatywny wpływ na gospodarkę strefy euro” – powiedział.

Draghi wskazał czynniki zewnętrzne jako przyczyny, dla których bilans ryzyk przechyla się na stronę negatywną. Dodał, że te czynniki są niezależne od EBC.

"W bilansie ryzyzka dla perspektyw wzrostu w eurolandzie nadal przeważają czynniki negatywne, z uwagi na utrzymywanie się niepewności związanej z czynnikami geopolitycznymi, zagrożeniem protekcjonizmem i podatnością rynków wschodzących" - powiedział szef EBC.

Jako czynniki wewnętrze, które odpowiadają za spadek dynamiki wzrostu PKB w strefie euro, bankier wskazał recesję we Włoszech, kłopoty niemieckiej branży motoryzacyjnej oraz inne czynniki sektorowe.

Draghi ocenił, że ryzyko recesji w strefie euro jest bardzo niskie.

Prezes EBC powiedział, że nie było dyskusji nt. obniżenia stopy depozytowej ani nad restartem programu QE.

Po decyzji EBC i konferencji prezesa banku kurs euro spada o 0,67 proc. wobec dolara do 1,1232.

Natomiast rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb do 0,07 proc., do najniższego poziomu od 2016 r.

KK/MŻ/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 h-b

Odpaliła kroplówkę rozpaczy w Agonii i marazmie gospodarki panującej już od lat w Europie. Niestety coraz bardziej uwidoczniającej się spowolnieniem w wielu już sektorach.

! Odpowiedz
2 0 johny11palcow

A brexit jeszcze dowali paliwa hehhe marzec bedzie zlotym miesiacem dla walutowych pokerzystow

! Odpowiedz
4 14 lenaa

Kto ma oszczędności przegrał życie...

! Odpowiedz
4 8 open_mind

Oczywiście masz na myśli jak ktoś ma oszczędności w długu. Bo wiadomo że obecnie dług to pieniądz.

! Odpowiedz
0 0 zielonyfraktal odpowiada open_mind

kazdy pieniadz jest dlugiem, nawet zloto.
Jesli masz zloto, to oczekujesz ze ktos odda Ci za nie swoja prace (mozliwe ze w formie gotowego produktu), czyli zaakceptuje czyjs dlug. Zloto jest nosnikiem informacji o dlugu, bardzo trwalym (niemal wiecznym). Jego wartosc bierze sie z faktu trudnosci w manipulacji ta informacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 48 antydonald

OGŁOSZENIE!!! sprzedam 25kg EUR, banknoty w różnych nominałach, cena do uzgodnienia, do wykorzystania na rozpałkę, na tapetę. Proszę dzwonić do Brukseli - na hasło: ,,du... i kamieni kupa''!!! oczekuję tylko PO-ważnych ofert!!!

! Odpowiedz
8 24 open_mind

Świat byłby dużo szczęśliwszy gdyby tym panom założono powszechnie ubranka koloru pomarańczowego względnie retro styl w paski biało czarne z napisem DOC. ZK. Oraz tym złym panom w czarnych sukienkach, których podłą działalność ukrywano przez dekady.

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 39 open_mind

Znów banksterzy zaczynają, należy do nich nasz „Glapa”. Psychopaci udający nieszkodliwych, dobrze znaczących kretynów.

Cechuje ich:
#1. Powierzchowny urok
#2. Potężne (przesadnie wysokie) oszacowanie siebie
#3. Potrzeba stymulacji
#4. Patologiczne kłamstwo
#5. Przebiegłość i manipulowanie
#6. Brak wyrzutów sumienia lub winy
#7. Płytki wpływ (powierzchowna reakcja emocjonalna)
#8. Bezduszność i brak empatii
#9. Pasożytniczy styl życia
#10. Słaba kontrola behawioralna
#11. Rozwiązłość seksualna
#12. Wczesne problemy z zachowaniem
#13. Brak realistycznych długoterminowych celów
#14. Impulsywność
#15. Nieodpowiedzialność
#16. Brak odpowiedzialności za własne działania
#17. Wiele krótkotrwałych związków małżeńskich
#18. Młodzieńcza przestępczość
#19. Cofnięcie rozwojowe zwolnienia
#20. Wszechstronność kryminalna

No ile można – jak widzimy, można, można, można ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,04% 3,8493
2019-12-06 04:59:00
EUR/PLN -0,01% 4,2757
2019-12-06 04:59:00
EUR/USD 0,04% 1,1108
2019-12-06 04:59:00
CHF/PLN 0,02% 3,8996
2019-12-06 04:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil