E-zwolnienia. ZUS przygotowany na walkę z lekarzami

Porozumienie Organizacji Lekarskich uznało, że obligatoryjne wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich spowoduje dezorganizację udzielania świadczeń zdrowotnych oraz dostępności dla pacjentów. Prezes ZUS jest jednak innego zdania.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Jak wynika z rozmowy "Dziennika Gazety Prawnej" z Gertrudą Uścińską, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest dobrze przygotowany na wprowadzenie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich. Porozumienie Organizacji Lekarskich wydało stanowisko, w którym jest napisane: 

"Wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę uzyskiwania pełnej sprawności personelu, zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu informatycznego służącego temu celowi. (...)Przedwczesne wprowadzenie zaproponowanych przez MRPiPS i ZUS rozwiązań spowoduje dezorganizację systemu udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności w POZ i AOS oraz ograniczenie dostępności dla pacjentów, a także przy nieszczelności systemu, może narażać na ujawnienie tajemnicy lekarskiej" - czytamy na stronie OZZL. 

W rozmowie z "DGP" Uścińska powiedziała, że ZUS jest przygotowany na wypadek, gdyby lekarze po pierwszym grudnia nie wystawiali zwolnień lekarskich. - Nie wyprzedzajmy faktów. To, że ZUS jest przygotowany na różne rozwiązania, nie oznacza, że będą one miały miejsce. Wierzę, że wszystko zadziała, jak należy, i żaden plan awaryjny nie będzie uruchamiany - mówi w rozmowie z "DGP". Na pytanie czy w przypadku niewystawienia takiego zwolnienia, ZUS przeprowadzi kontrolę, prezes ZUS odpowiada: "Nie przesadzajmy. Tu nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przestraszyć możliwością kontroli. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, by lekarze bezproblemowo przeszli na elektroniczne zwolnienia. Działaliśmy i działamy nie przez przymus, ale przez zachęty i pomoc. Najlepiej świadczy o tym fakt, że już prawie 110 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który umożliwia wystawianie e-ZLA. Zaręczam, że żadni kontrolerzy w blokach startowych nie stoją, co nie oznacza, jeszcze raz to podkreślę, że nie jesteśmy przygotowani na różne ewentualności". 

"Z naszych badań wynika, że duża część lekarzy, która dziś nie wystawia jeszcze e-ZLA, czeka na 1 grudnia i deklaruje, że od tego dnia zacznie wystawiać zwolnienia elektroniczne. A jak przekonać do e-zwolnień? Wystarczy powiedzieć, że wystawienie e-zwolnienia zajmuje ok. 20 sekund, a system elektroniczny ZUS wyklucza jakiekolwiek pomyłki. Korzyścią dla pacjenta jest brak obowiązku dostarczania zwolnień pracodawcy. Korzyścią dla pracodawcy jest dostęp do zwolnienia od chwili jego wystawienia" - przekonuje Uścińska w rozmowie z dziennikiem. 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 sztos1

Z e-zwolnień dla jedno osobowych firm nie wynika nic . jeżeli chory chce otrzymać świadczenie to i tak MUSI pofatygować się do ZUS aby złożyć druk Z-3b .

! Odpowiedz
2 7 konradm

A wystarczy założyć konto na zus.pl i ma się dostęp do wszystkiego. Tylko po co? Najlepiej to narzekać.

! Odpowiedz
2 14 tomitomi

zus to ; zorganizowana przestępcza organizacja o mafijnej strukturze ,bardzo szkodliwa dla Polski i Polaków !
Po roku 1989 , jej działalność jest wbrew prawom zasad gospodarki rynkowej ! ...a , tym bardziej wbrew ''sprawiedliwości społecznej '' .
Patologia ,patologia i jeszcze raz patologia , w jej istnieniu forma przerosła treść !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 samsza

W najnowszym raporcie OECD dotyczącym systemów opieki zdrowotnej w Europie, Polska spadła na ostatnie miejsce pod względem liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców i odsetka lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w porównaniu z liczbą wszystkich lekarzy.

! Odpowiedz
12 16 asdzxc

Ten system to bubel.
Jakby to było takie korzystne dla lekarzy, pacjent ów czy pracodawców to by nie było przymusowe.
Dla pracodawcy - dodatkowy kosz
Dla lekarza dodatkowa darmowa praca
Dla pracownika brak możliwości zwolnień zrobiony doktorkowymi łapkami pod płaszczykiem uszczelniania i karania lekarzy za wystawianie zwolnień.

! Odpowiedz
11 16 specjalnie_zarejestrowany2

"Korzyścią" pracodawcy jest obowiązek codziennego sprawdzania czy w systemie nie ma nowych zwolnień.

! Odpowiedz
8 50 siunek

Jestem wzruszony troską lekarzy o dobro pacjenta. Kto w ogóle śmie sądzić, że wielu obawia się tego, że analiza danych wyłowi lekarzy wystawiających lewe albo krzywe zwolnienia! Przecież takie rzeczy nie zdarzają sie od zarania dziejów nagminnie! Gdzie się niby tego nauczyli? Za komuny, pytam?

! Odpowiedz
0 4 sztos1

Zatem zapytam dlaczego zapanowała cisza po psiej grypie . Czyżby jednym było wolno " brać " 100% płatne L4 bez jakiejkolwiek kontroli [ a warto zważyć , że przy L4 mundurowych to świadczenie miesięczne wynosi od kilku tysięcy do nawet 10000 pln ] . ZUS zabija jedno osobowe małe firemki i nikt nie reaguje .

! Odpowiedz
10 43 dziki_losos

"wystawienie e-zwolnienia zajmuje ok. 20 sekund" - aktualnie może tak, jak nikt z tego nie korzysta. Kiedy obciążenie systemu się zwiększy, to zobaczymy...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne