Dziesiątki bizantyjskich i osmańskich statków znaleziono na dnie Morza Czarnego

Dziesiątki bizantyjskich i osmańskich statków znaleziono na dnie Morza Czarnego. Ponad czterdzieści wraków odkryli brytyjscy naukowcy wzdłuż starych szlaków, które łączyły Bizancjum z innymi krajami.

Początkowo, naukowcy nie szukali dawnych statków, a chcieli zbadać bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Dzięki użyciu zdalnie sterowanych urządzeń, które mogły penetrować dno morskie na głębokości 1800 metrów, natrafili na dziesiątki starożytnych wraków.

Jedno z urządzeń, którym dysponowali, wykonało trójwymiarowe zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, a drugie zebrało informacje na temat podłoża. To pozwoliło naukowcom zbadać materiał, z jakiego są zbudowane statki i sfotografować znajdujące się tam ludzkie szkielety.

Badacze twierdzą, że statki zachowały się w bardzo dobrym stanie głównie z powodu braku tlenu na tej głębokości. Teraz chcą zebrać jak najwięcej danych, aby poznać historię Morza Czarnego, które w starożytności odgrywało ważną rolę komunikacyjną.

To tędy prowadziły różne szlaki kupieckie, co znalazło później swoje odzwierciedlenie w wielu mitach i legendach. Najbardziej znane z nich to wyprawa po złote runo, które miało się znajdować w jednej z krain leżących na zachodzie Morza Czarnego oraz o Amazonkach, które miały zamieszkiwać ten rejon.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mcm/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil