REKLAMA

Dzień złota i srebra w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, specjalne analizy

Malwina Wrotniak2020-12-04 10:23, akt.2020-12-10 07:22redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-12-04 10:23
aktualizacja
2020-12-10 07:22
Dzień złota i srebra w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, specjalne analizy
Dzień złota i srebra w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, specjalne analizy
/ Shutterstock

Czy to dobry czas na inwestowanie w złoto lub srebro i z jakim ryzykiem wiążą się te rynki - między innymi o tym dyskutować będą uczestnicy debaty na żywo, organizowanej 15 grudnia w ramach Dnia złota i srebra w Bankier.pl. Wtedy również publikacja specjalnych analiz i odpowiedzi na pytania czytelników.

Zapis debaty:

Tego typu inicjatywę podejmujemy po raz drugi - poprzedni dzień tematyczny w Bankier.pl poświęciliśmy rynkowi mieszkaniowemu (relacja z Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl).

Tym razem zajmiemy się fenomenem rynku złota i srebra. Surowcom, wokół których było w tym roku głośno wiele razy. Pisaliśmy między innymi o rekordach cen jednego i drugiego surowca. Ale później były korekty, a nadal są wątpliwości, czy to sposób inwestycji dla każdego.

Złoto i srebro - hit czy kit?

W 2020 r. złoto i srebro były jednymi z najgorętszych aktywów inwestycyjnych. W marcu, po pierwszym uderzeniu pandemii, ich ceny spadły, co rodziło pytania o to, czy nadal są dobrymi, „bezpiecznymi przystaniami” na trudne czasy. Jednak w kolejnych miesiącach ceny obu metali szybko pięły się w górę i latem wyznaczyły nowe maksima – w sierpniu srebro było najdroższe od 2013 r., zaś złoto najdroższe w historii. W ostatnich tygodniach, gdy rynek zaczął wyceniać powrót do (w miarę) normalnego życia gospodarczego w 2021 r., złoto i srebro ponownie tanieją. Jak zwykle w takich okazjach, nie brak opinii, że to dobry moment na zakup, jak i sugestii, że lepiej postawić na inne aktywa, tłumaczy Michał Żuławiński, redaktor prowadzący działu Rynki w Bankier.pl.

– Dyskusja dotycząca metali szlachetnych oraz ich roli w finansach osobistych i globalnych trwa od lat, jednak w 2020 r. jest ona wyjątkowo na czasie. Paliwa dostarczają jej zjawiska takie, jak rosnąca inflacja, wahania kursów walutowych, wzrost światowego długu i inne obawy związane z pandemicznym kryzysem gospodarczym, który w skrajnym scenariuszu może doprowadzić do „resetu” systemu monetarnego – dodaje.

Skoro odgrywające w systemie finansowym kluczową rolę banki centralne utrzymują lub nawet powiększają liczone w tonach rezerwy złota (jak ostatnio NBP), to może i prywatne rezerwy Kowalskiego powinny zawierać nieco kruszcu? Jeżeli tak, to jaką formę inwestowania w metale szlachetne wybrać – fizyczną czy „papierową”? Jak nie dać się oszukać? Wreszcie, jak zachować odpowiednie proporcje między złotem, srebrem, a innymi składnikami naszych inwestycji i oszczędności? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy szukać podczas Dnia złota i srebra w Bankier.pl.

Dzień złota i srebra w Bankier.pl - szczegóły

Już 15 grudnia szczególną uwagę poświęcimy tematowi inwestycji w złoto i srebro. Punktem kulminacyjnym wydarzeń tego dnia będzie debata na żywo prowadzona przez Michała Żuławińskiego, redaktora prowadzącego działu Rynki. W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

  • Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex,
  • Michał Słysz, Investors TFI,
  • prof. Krzysztof Borowski, Szkoła Główna Handlowa,
  • Krzysztof Kolany - główny analityk Bankier.pl.
fot. / / Bankier.pl

Uczestnicy debaty organizowanej pod hasłem "Czy warto teraz inwestować w złoto i srebro?" będą rozmawiali o:

  • roli metali szlachetnych w finansach osobistych i globalnych,
  • inwestowaniu w złoto i srebro w czasach Covid-19,
  • "papierowym złocie i srebrze" w portfelu,
  • podejściu do metali szlachetnych w Polsce i na Zachodzie.

Ostatnia część dyskusji przyjmie formułę Q&A - uczestnicy rozmowy odpowiedzą na pytania zadawane przez naszych czytelników (tutaj możesz zadać pytanie uczestnikom debaty).

Debata będzie transmitowana we wtorek 15 grudnia o godzinie 12:00:

  • na stronie głównej Bankier.pl oraz

  • na kanale Bankier.pl w serwisie Facebook.

***

Partnerami Dnia złota i srebra w Bankier.pl są Tavex (Partner strategiczny), Investors TFI i KGHM.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1as
Nie wiem już co lepiej, ale najlepiej jest kupić flaszkę.
I to dużą.
grzegorzkubik
Patrząc na to co dzieje się w USA trudno ocenić ruch na złocie.
wtomek
Tego typu sponsorowanym debatom , nie poświęcam nawet minuty.
ripaf2
Wolałbym posłuchać fachowców. Może zaproście do debaty kogoś kto się zna? dwagrosze.com albo slomski.us jak nie zechcą to może puścić jakiś ich art.

Co do tego barbarzyńskiego reliktu to mam pytania:
kazde pytanie może brzmieć: dlaczego/czy można było by wprowadzić/Czy ktoś w ogóle nad tym pracuje?

1)
Wolałbym posłuchać fachowców. Może zaproście do debaty kogoś kto się zna? dwagrosze.com albo slomski.us jak nie zechcą to może puścić jakiś ich art.

Co do tego barbarzyńskiego reliktu to mam pytania:
kazde pytanie może brzmieć: dlaczego/czy można było by wprowadzić/Czy ktoś w ogóle nad tym pracuje?

1) dlaczego nie ma srebrnych monet obiegowych, niech by i 200% przebitka. Co roku KGHM sprzedaje po cenie spot kruszec, który mozna by było sprzedac jako monety
2) ... kruszce nie mogą być zabezpieczeniem banków komercyjnych w nbp. ktoś bierze kredyt i obowiązkowe walory w nbp powinny być w formie kruszców i złotówek (tak ma chyba np. turcja i chiny)
3) ... proponuję by pewna wartość np. 70% M3 była przechowywana w kruszcu. Byłby to dodatkowy sposób na ograniczenie dodruku z powietrza (dziś niezgodnie z konstytucja mamy jawną monetaryzację długu). Raz ograniczenie przez koszty obsługi długu dwa zmuszenie do zakupu kruszców przy odpowiedniej bazie monetarnej.
4) ... nikt nie proponuje wypłacania żołdu i wypłat dla urzędników w srebrze na wypadek wojny. Chodzi o to by osoby walczące za kraj miały pewną stabilizację. Może być to np. 50% w kruszcach lub 100% wypłaty w złotówkach. Tak jak mamy zapasy zywności, ropy (ue nas zmusza), środków opatrunkowych to jeszcze mielibysmy i zabezpieczenie funkcjonowania państwa na czas powiedzmy 20 miesięcy działań wojennych.
passenger
Ad. 1) Własne monety bulionowe posiadają tylko kraje suwerenne, dopóki jesteśmy wasalem kolejno Moskwy, Berlina, Brukseli, a teraz Waszyngtonu i Telawiwu, to nie będzie polskiej bulionówki.
sel
Srebrne 200zł w PRLu to było 200 biletów na tramwaj czy autobus itp, a n a czarnym rynku nawet 500 dzisiaj to jest 35 zł nawet nie 10 szt a pensje te same bo w PRLu 2000 na rękę to była najniższa gwarantowana płaca , ta pisowska komuna płaci mniej mimo że wydajność pracy 5 razy wyższa..
traderkzm
Trader21 nie został zaproszony? Przydałby się
passenger
W końcu zaczyna się traktować inwestycje w metale z uwagą.Świetny sposób dywersyfikacji oszczędności.
Od roku kumuluję srebrny bulion, średnia cena zakupu 83zł za uncję. Jak tylko cena spada poniżej 100zł to dokupuję.
onlyv8engine
gdzie kupujesz po 100 za oz?
passenger odpowiada onlyv8engine
Ostatnio udało mi się w czerwcu i na przełomie listopada i grudnia u dużego europejskiego dilera, jak cena spot spadła w okolice 22$. Przesyłka do Polski droga, ale jak się bierze kilkadziesiąt uncji to już warto.

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki