Dymisja Szałamachy. Morawiecki jednocześnie ministrem finansów i rozwoju

Minister finansów Paweł Szałamacha został odwołany - poinformowała premier Beata Szydło. Przejdzie niebawem do "innych ważnych zadań". Jak powiedziała premier, Szałamacha złożył na jej ręce dymisję, która została przyjęta. Tekę ministra finansów przejmie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Premier zdymisjonowała ministra finansów Pawła Szałamachę
Premier zdymisjonowała ministra finansów Pawła Szałamachę (fot. Krystian Maj / FORUM)

[Aktualizacja - godz. 19.00] Były już minister finansów Paweł Szałamacha powiedział na zwołanej przez siebie konferencji prasowej, że sam poprosił premier Szydło o dymisję w liście i została ona przyjęta.

Szałamacha twierdzi, że nikt go do odejścia nie zmuszał, a powodem dymisji były ostatnie wydarzenia na scenie politycznej w kraju. Sprecyzował, że chodzi o dyskusję "co do rekonstrukcji rządu" w ostatnich dniach. Dodał, że odchodzi z MF w środę.

Dopytywany, czy chodzi o konflikt z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, odparł: "Proszę o to pytać premiera Morawieckiego. Ja nie mam z nikim konfliktów. Ja jestem bardzo łagodnym człowiekiem" - powiedział.

Przekazał, że rozmawiał o swojej dalszej przyszłości z premier Szydło. Nie odpowiedział na pytanie o nową funkcję.

(fot. Paweł Szałamacha / )

Morawiecki ministrem finansów

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki będzie pełnił dodatkowo funkcję ministra finansów - poinformowała premier Beata Szydło. Dodała, że oba resorty - finansów i rozwoju - będą nadal funkcjonować oddzielnie, natomiast szefami obu będzie Morawiecki. Premier zdecydowała również o powołaniu Komitetu Ekonomicznego, który w pierwszej kolejności ma zająć się problemami sektora energetycznego.

"Koordynacja gospodarczych ministerstw jest niezbędna, więc podjęłam decyzję o utworzeniu Komitetu Ekonomicznego, na czele którego stanie wicepremier Mateusz Morawiecki. Zostaje w związku z tym powołany na stanowisko ministra finansów" - powiedziała w środę na konferencji prasowej Szydło.

"Odwołany zostaje minister Paweł Szałamacha. Przejdzie on w niedługim czasie do innych ważnych zadań" - dodała.

Premier podała, że pierwsze posiedzenie Komitetu będzie miało miejsce w piątek. W pierwszej kolejności ma zająć się on problemami sektora energetycznego.

"Wicepremier Morawiecki musi zastanowić się, gdzie znaleźć środki by doinwestować polską energetykę, jak rozwiązać problem górnictwa, co zrobić, żeby ceny prądu nie rosły. Te pytania na pewno będą stawiane również na Komitecie Ekonomicznym i to jest jedno z pierwszych zadań, które ja przed Komitetem Ekonomicznym stawiam" - powiedziała premier.

"Trzeba wyznaczyć priorytety działań inwestycyjnych, znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki, uporać się z problemami górnictwa. Minister Tchórzewski będzie oczekiwał na wsparcie ministra Morawieckiego" - dodał.

Premier podała, że ogłoszone w środę zmiany wynikają "wprost z programu PiS".

"W programie, który realizuje rząd, jako ośrodek nadzoru i koordynowania spraw gospodarczych jest wskazane Ministerstwo Rozwoju. I to Ministerstwo Rozwoju przejmuje na siebie większość ciężaru spraw związanych z gospodarką" - powiedziała.

Szydło poinformowała, że oba resorty - MF i MR - będą nadal funkcjonować oddzielnie i nie zostaną połączone, natomiast szefami obu będzie Morawiecki.

"W tym układzie, w tej zmianie systemowej MF zmienia swoją rolę. Ja podjęłam swoją decyzję, że Mateusz Morawiecki będzie ministrem finansów i będzie ministrem rozwoju" - powiedziała.

"Jesteśmy już po etapie konsultacji i przygotowywania strategii. Teraz przyszedł czas na konkretne działania i wprowadzenie ich w życie. Uznałam, że taka koordynacja będzie skuteczniejsza" - dodała.

Poinformowała, że Paweł Szałamacha złożył na jej ręce dymisję, która została przyjęta.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Reforma rynku pracy: kontrakt ministerialny

Rząd wprowadził nowe rozwiązanie na rynku pracy: kontrakt ministerialny. Polega on na tym, że minister dostaje zadanie, po wykonaniu którego kontrakt automatycznie wygasa. Dymisja jest jedynie formalnością. Tak premier Szydło tłumaczyła zwolnienie ministra Jackiewicza i tak po przedstawieniu projektu budżetu na 2017 rok zdymisjonowała ministra Szałamachę.

Zapewne nie jest przypadkiem, że zmiany na stanowiska ministerialnych dotyczą tylko resortów gospodarczych. Wzrasta rola wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj dalej

Szydło: Rząd przyjął projekt budżetu na 2017 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2017 r. - poinformowała w środę na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Zapewniła, że są w nim pieniądze na Program 500+, na darmowe leki dla seniorów, minimalne emerytury i koszty reformy emerytalnej.

"Budżet na rok 2017 został dzisiaj przyjęty. On zostanie skierowany do parlamentu, mamy czas do piątku. Jeszcze pewne poprawki, pewne zmiany zostały dzisiaj zaakceptowane. Prace w Ministerstwie Finansów będą na ten temat trwały" - poinformowała.

"Mamy zagwarantowane w tym budżecie pieniądze, środki na Program 500+, są zagwarantowane środki na minimalną najniższą emeryturę w wysokości 1000 zł i waloryzację emerytur, są zagwarantowane środki na lekarstwa dla seniorów, darmowe lekarstwa dla seniorów po 75. r. życia oraz te wszystkie projekty, które były przez nas przyjmowane już w tym roku" - powiedziała.

Dodała, że w projekcie zagwarantowano też środki na pokrycie skutków finansowych dotyczących reformy emerytalnej; nad projektem prezydenckim trwają prace w Sejmie.

Premier podziękowała ponadto ministrowi finansów Pawłowi Szałamasze za przygotowanie projektu budżetu.

"Wskaźniki się nie zmieniły; to, co jest najważniejsze, te zadania, o których mówiłam państwu, są zabezpieczone w pełni. Tegoroczne wyniki budżetowe na ten moment (...) są bardzo dobre. Bardzo dobrze idzie realizacja dochodów - to jest oczywiście ogromna zasługa ministerstwa finansów" - powiedziała Szydło.

"Ale też nie ukrywamy, że mamy większe oczekiwania, jeśli chodzi o dochody budżetowe, o skalę rozwoju. (...) m.in. dlatego powstaje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, bo chcemy, żeby plan odpowiedzialnego rozwoju był bezpiecznie realizowany" - mówiła.

Premier zaznaczyła, że minister Mateusz Morawiecki "jest jednocześnie ministrem rozwoju i ministrem finansów". "Obydwa resorty pozostają" - dodała.

Czytaj dalej: Propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami SP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~agencjaRATINGOWA_

czy na scenie politycznej nastąpiła wiekopomna zmiana.

Pytamy :Czy pan PREZYDENT tylko łyżworolki, na narty, zamieni ?

! Odpowiedz
0 1 ~precz-chdikk

To teraz podczas następnej zmiany wyleci albo Morawiecki albo Szydło. Patrząc w krzywe oczy obu Morawieckich, niewykluczone że tatuś i synek bawią sie dobrze szykując sie na wielką karierę synka. Ciekawe jak podejdą Jarosława? otrują mu kota i kupią nowego? Albo otrują samego Jarosława. Jak na razie jedyna podwyżka na którą czeka cała Polska - kwota wolna od podatku jest dalej jak na księzyc, bo księzyc przynajmniej widać. Frankowicze nadal w ciemnej d... a i przyszli emeryci tez sie nie mają czym cieszyć. tak cięzko sie uwolnić od chdikk

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~fundamenty_PISu

Mnie cieszy, każdy "Misiewicz" w kolejnej radzie nadzorczej, każda podwyżka np. wody, wstrzymanie inwestycji i zamówień. Raduje mnie polityka obecnego rządu, to że już nie znaczymy w świecie, że nasz prezydent jedynie w czym się wykazuje, to jazda na nartach. Że cały świat nas krytykuje, wytyka palcami i karci jak małe dziecko. Za to mamy wspaniałych ludzi u władzy. W końcu ktoś, kto robi coś dla ludu. A ile afer odkrywają!, a jak szybko im idzie sprowadzanie wraku samolotu. A jak dzielnie sobie milionowe premie wypłacają za "narodowe" zarządzanie. Ktoś wie, jaka to odpowiedzialność tak dużo zarabiać? Przecież to trzeba jakoś wydać! My wszyscy cieszymy się z każdej podwyżki, bo to szczytny cel, by mogli za swoją ciężką prace, za trud, być godnie wynagradzani. Łącznie z ich rodzinami i znajomymi. Muszą komuś ufać! Bo wróg w PO może czaić się wszędzie. Naprawdę!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~teraz_k_MY_twójPIS_

Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji. W połowie października dane PKB za III kw 2016.r

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~KACZYkapral_doLUDU_

Jest taka gospodarka (podobno świetnie sobie radzi), w której zagraniczne firmy nie "rozkradają" majątku, rząd inwestuje w rozwój i wszyscy (jeśli wierzyć zapewnieniom władzy) są szczęśliwi.

Korea Północna.

! Odpowiedz
8 19 ~tec

Ten facet jeszcze nic konkretnego nie zrobil ani powiedział. Mowi w kolko trzeba, wzrośnie, zmaleje tylko nikt nie wie jak. Będzie grabarzem ekonomicznym PiSu. Im szybciej tak się stanie tym lepiej dla Polski.

! Odpowiedz
16 6 ~miro

na wiecu sb-ków i alimenciarzy dostaniesz ordera za słuszny sluszny komentarz :)

! Odpowiedz
3 21 ~Klamka667

Mateusz Morawiecki, pierwszy by wprowadzić TIPP. A podobno PiS broni polskiej gospodarki przed korporacjami.

! Odpowiedz
5 25 ~KURSKI_z_dnaPRL_

Propaganda PiSlamu, głosząc że "Polska w ruinie", przekonała nie tylko "ciemny lud", ale również inwestorów krajowych i zagranicznych, agencje ratingowe ! ;-).

PS. Kto wiatrakiem wojuje, ten kiedyś fekalimi obrywa, stojąc pod wiatr !

! Odpowiedz
0 11 ~Edward_G

Polska niestety jest w ruinie i to większej niż się komukolwiek wydaje.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl