REKLAMA

W USA powstanie drugi najwyższy wieżowiec na świecie, który będzie oczyszczał powietrze

Marcin Kaźmierczak2020-10-23 12:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-23 12:25
fot. Rescubika Creations /

Drapacz chmur pochłaniający dwutlenek węgla stanie na wyspie Roosevelta w Nowym Jorku – donosi serwis Noizz.pl. Wieżowiec Mandragore będzie także jednym z najwyższych budynków świata – ma mieć 737 metrów wysokości.

Futurystyczny budynek zaprojektowany przez francuskie studio architektoniczne Rescubika będzie apartamentowcem. Przypominająca budowlę z klocków wieża ma także pomóc oczyścić nieco atmosferę Nowego Jorku. Budynek ma bowiem pochłaniać więcej dwutlenku węgla z otoczenia, niż sam wyprodukuje.

W tym celu na 160 piętrach znajdzie się 1600 drzew i 24,5 tys. mkw. zielonych ścian. Do produkcji energii posłuży z kolei 36 turbin wiatrowych i panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 7 tys. mkw. W założeniu budynek ma być pasywny energetycznie, a to m.in. za sprawą rur odbierających i odprowadzających ciepło do gruntu, dzięki czemu wieżowiec będzie w ten sposób ocieplany zimą i klimatyzowany latem.

/ fot. Rescubika Creations /

Ekologiczne będą także materiały, z których zbudowany zostanie drapacz chmur - do wzniesienia konstrukcji posłuży m.in. drewno.

Każdy z apartamentów, które znajdą się w 737-metrowej wieży, zostanie wyposażony w pomieszczenie służące do ewentualnej pracy zdalnej.

Budynek, o ile w międzyczasie nie powstaną wyższe, będzie drugim najwyższym budynkiem na świecie, ustępując pola jedynie znajdującemu się w Dubaju drapaczowi chmur Burdż Chalifa.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ertyy
"W USA powstanie drugi najwyższy wieżowiec na świecie, który będzie oczyszczał powietrze" - nie powstanie, to tylko koncept.
demeryt_69
Pan politolog nie napisał gdzie powstanie 1-szy najwyższy - siara :)
and00
mi się nawet podoba, ale jakoś do okolicy nie pasuje
Ciekawe czy będzie synagoga
demeryt_69
Do synagogi wiedzie pobliski Brooklyn Bridge :)
dziki_losos
Na drugim zdjęciu wygląda idealnie jak noga transformersa z filmów. Kiedy planują dobudować resztę?
hfjdj
Teraz jakaś taka moda że te wierzowce takie jakby program do projektowania miał buga. Szczególnie to w Warszawie widać po nowych budynkach. Ani to sześcian, ani symetryczny, ani łatwy do mycia, ani jakieś bioniczne kształty, krągłości czy coś. Tylko takie jakby coś nawaliło w programie do projektowania. Tak jakby projektowant Teraz jakaś taka moda że te wierzowce takie jakby program do projektowania miał buga. Szczególnie to w Warszawie widać po nowych budynkach. Ani to sześcian, ani symetryczny, ani łatwy do mycia, ani jakieś bioniczne kształty, krągłości czy coś. Tylko takie jakby coś nawaliło w programie do projektowania. Tak jakby projektowant zaprojektował ładną symetryczny bryłę ale firma budowlana otworzyła to w innym darmowym programie i się budynek lekko rozjechał.
demeryt_69 odpowiada hfjdj
Co to są wierzowce?

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki