REKLAMA

Dolnośląskie: Stawy Milickie otworzyły Centrum Edukacyjno-Turystyczne

2015-07-11 07:15
publikacja
2015-07-11 07:15

Muzeum tradycji rybackich, hotel i restauracja to elementy Centrum Edukacyjno-Turystycznego w Rudzie Sułowskiej, które wybudowała spółka Stawy Milickie. Należąca do samorządu województwa spółka obok hodowli ryb, rozwija infrastrukturę turystyczną w Dolinie Baryczy.

Turyści odwiedzający Dolinę Baryczy mogą od soboty korzystać z nowej inwestycji Stawów Milickich. W skład Centrum Edukacyjno-Turystycznego wchodzi hotel, restauracja oraz muzeum.

Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy składa się z dwóch obiektów: skansenu, w którym można zobaczyć wystawę narządzi rybackich oraz Domu Rybaka, w którym prezentowana jest historia Gospodarstwa Rybackiego Stawy Milickie - powiedziała PAP dyrektor ds. rozwoju spółki Stawy Milickie Emilia Szczęsna.

Turyści odwiedzający Rudę Sułowską mogą zobaczyć m.in. tradycyjny połów ryb prezentowany na specjalnym stawie. Organizowane jest tam też foto safari, podczas którego można obserwować ptaki w jednym z najcenniejszych w Polsce siedlisk.

Dla dzieci przygotowano place zabaw oraz zwierzyniec, w którym swoje zagrody mają kozy, owce, osiołki i kucyki.

Z kolei w tamtejszej restauracji można spróbować dań z ryb słodkowodnych oraz innych specjałów kuchni regionalnej. Tuż przy restauracji znajduje się łowisko wędkarskie.

Budowa centrum edukacyjno-turystycznego kosztował około 20 mln zł, z czego 1,4 mln to środki unijne.

Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w Dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Zajmują ponad 7,6 tys. ha, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu ok. 270 gatunków ptaków, m.in. żurawi, orlików krzykliwych czy kań rdzawych. Stawy Milickie są największym kompleksem stawów rybnych w Europie.

Plany rozwojowe spółki Stawy Milickie zakładają, że do 2017 r. będzie to największy producent ryb słodkowodnych w Europie. Spółka chce zwiększyć nie tylko produkcję karpi, ale również innych ryb.

Władze spółki oprócz produkcji ryb rozwijają też infrastrukturę turystyczną. W Dolinie Baryczy jest ponad tysiąc kilometrów szlaków turystycznych. Miłośnicy obserwacji ptaków mogą np. korzystać z wież i specjalnych czatowni.

Właścicielem Stawów Milickich jest samorząd województwa dolnośląskiego.(PAP)

pdo/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki