REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca, rodzice 8 i 9-latków bez pomocy

Ewelina Czechowicz2020-11-06 06:00redaktor
publikacja
2020-11-06 06:00
fot. Maria Mikhaylichenko / Shutterstock

Od poniedziałku 9 listopada zdalną nauką zostaną objęci uczniowie klas I-III. Dlatego też rząd zdecydował o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jednak ze świadczenia będą mogli skorzystać nieliczni rodzice. Wyjaśniamy, kto i w jakiej sytuacji skorzysta z finansowego wsparcia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które pojawiło się w związku z pandemią Covid-19. Początkowo wypłacane było od 12 marca do 26 lipca 2020. Później od 1 do 20 września 2020 r. Teraz na mocy rozporządzenia z 5 listopada (Dz.U z 2020, poz. 1961) rodzice niektórych dzieci będą mogli korzystać z tego świadczenia do 29 listopada 2020 r.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został uregulowany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych sytuacji kryzysowych. Świadczenie zostało obecnie przyznane na podstawie rozporządzenia z dnia 5 listopada 2020 r. na okres od 9 do 29 listopada 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obecnie przysługiwał:

  1. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  2. w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów - z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
  3. w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

  1. rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  2. ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
  3. ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy poza ustawowym limitem

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego, które przysługują ubezpieczonemu w ciągu roku.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ubezpieczony, który chce skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego jeżeli jest pracownikiem, składa oświadczenie u swojego pracodawcy. Druk oświadczenia można pobrać na stronie ZUS, www.zus.pl. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, najlepiej zrobić to obecnie przez PUE ZUS. 

Kto finansuje zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy, to świadczenia które są wypłacane ubezpieczonym z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie są kosztem dla przedsiębiorców. W sytuacji, kiedy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku, wypłacone kowty rozlicza z ZUS. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada dla nielicznych

Z przywróconego zasiłku skorzystają głównie rodzice dzieci, które są uczniami pierwszej klasy szkoły podstawowej, większość dzieci w klasach drugich ma skończone 8 lat. Dlatego też od poniedziałku wielu rodziców stanie przed dylematem, jak zapewnić opiekę nad 8- czy 9-letnim uczniom. Z uwagi na otwarte żłobki i przedszkola nie będzie, tak jak wiosną, możliwości korzystania z zasiłku na młodsze dziecko, świadczenie będzie przysługiwało dopiero w przypadku zamknięcia placówki.

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie od 9 listopada 2020 r. i nic nie wskazuje na to, że rząd dostrzeże problem pracujących rodziców 8- i 9-latków, którzy nie wykonują pracy zdalnej i boją się zostawić dzieci same w domu.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017),gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku (2012-2015). Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
izkaaa
Tak tylko, ze dzieci maja wolne od marca do wrzesnia i wowczas trzeba bylo wykorzystac urlop platny.
izkaaa
Dzieci mialy wolny czas od szkoly od marca do wrzesnia i wowczas wykorzystywalam urlop platny.Ponadto jak wiosna chcialam skorzystac z zasilku covidowego , to pracodawca wstawil mi urlop platny i nie wyrazil zgody na zasilek.Bezprawnie pozbawil mnie urlopu.
izkaaa
Witam, serdecznie dziękuję Pani za napisanie tego artykulu.Jestem mama dwójki dzieci w wieku 8 lat .Ja i maz pracujemy, nie mamy mozliwosci wykonywania pracy w domu.Rzad zostawil nas bez zadnej pomocy.Nasza sytuacja jest beznadziejna.Takich rodziców jest wiecej.Prosze o naglosnienie tej sprawy.
mk77
Spoko. Kazdy rozsadny polak wiedzial ze predzej czy pozniej dzieciaki mlodsze tez zostana w domu. Kazdy rozsadny spodziewal sie, ze nie ma co szalec z urlopem platnym w wakacje. Kazdy rozsadny nie spodziewal sie, ze bedzie hajs za opieke bo kasa od dawna pusta. Jedyne co mnie zaskoczylo to, to, ze jeszcze przedszkoli nie zamkneli.Spoko. Kazdy rozsadny polak wiedzial ze predzej czy pozniej dzieciaki mlodsze tez zostana w domu. Kazdy rozsadny spodziewal sie, ze nie ma co szalec z urlopem platnym w wakacje. Kazdy rozsadny nie spodziewal sie, ze bedzie hajs za opieke bo kasa od dawna pusta. Jedyne co mnie zaskoczylo to, to, ze jeszcze przedszkoli nie zamkneli. A jak ktos jest zaskoczony to powinien isc do rzadu bo tam robia tacy sami zaskoczeni nieudacznicy.
carlito1
O są chore popaprańce.! I kolejny dowód, że kasa jest pusta.
meryt
"Na koniec października 2020 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 115,5 mld zł."

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki