REKLAMA

BADANIEDodatkowy urlop za bycie niepalącym? Polacy są zainteresowani takim rozwiązaniem

2022-11-25 16:20
publikacja
2022-11-25 16:20

79 proc. respondentów chciałoby pracować dla firm z czterodniowym tygodniem pracy i pełnym wynagrodzeniem - wynika z badania “Praca w czasach zmian”. Prawie 60 proc. osób chętniej podjęłoby pracę, gdyby otrzymało dodatkowe wolne dni za bycie osobą niepalącą i niewychodzącą na "na papieroska".

Dodatkowy urlop za bycie niepalącym? Polacy są zainteresowani takim rozwiązaniem
Dodatkowy urlop za bycie niepalącym? Polacy są zainteresowani takim rozwiązaniem
fot. fongbeerredhot / / Shutterstock

Jak podano w informacji z badania ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie serwisu Pracuj.pl., czterodniowy tydzień pracy pilotażowo jest już wdrażany w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Niedawno plany przeprowadzenia takich testów w wybranych instytucjach publicznych wyraziła Portugalia.

Z badania wynika, że 79 proc. pytanych chciałoby pracować dla firmy oferującej taki model, jeśli otrzymaliby za pracę pełne wynagrodzenie - jak za pięciodniowy tydzień. Częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (75 proc.) - poinformowano.

Reklama

Zaznaczono, że najbardziej chętne do podjęcia pracy w 4-dniowym modelu są osoby od 25 do 34 lat (84 proc.) - już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery.

Dodano, że "gdyby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązałoby się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już wyraźnie mniej, bo 42 proc. respondentów". Prawie co drugi Polak do 35. roku życia byłby chętny pracować dłużej i mieć dodatkowy dzień wolny w tygodniu - wskazano w raporcie.

Zwrócono uwagę, że 32 proc. osób powyżej 55. roku życia chętnie zrekrutowałoby się do firmy oferującej pracę w takim systemie.

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, ale przy otrzymywaniu 4/5 wynagrodzenia, podoba się 22 proc. badanych.

Prawie 60 proc. respondentów chętniej aplikowałoby też do takiego pracodawcy, gdyby otrzymali dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą i niewychodzącą na przerwy "na papieroska" - wskazano.

W raporcie przypomniano też, że Hiszpania jest pierwszy krajem, który wprowadził już płatny urlop menstruacyjny, a japońska Piala Inc., firma z branży marketingowej i e-commerce, przyznała osobom niepalącym dodatkowe sześć dni urlopu - jako tym, które mniej czasu spędzają na przerwach od wykonywania zadań.

Jak podano w badaniu, urlop menstruacyjny jako benefit zwiększyłby skłonność do aplikowania o pracę u 60 proc. kobiet. Wskazano, że "69 proc. Polaków w wieku 18-24 lat postrzega pozytywnie to udogodnienie".

Jak podano w badaniu, 38 proc. kandydatów chętniej aplikowałoby, jeśli mogliby wyłącznie pracować zdalnie. Kobiety (44 proc.) wyraźnie częściej niż mężczyźni (33 proc.) chciałyby pracować w sposób całkowicie zdalny - dodano. Według danych z połowy listopada br. niemal co trzecia oferta zamieszczona w Pracuj.pl pozwala na możliwość pracy hybrydowej.

Firmy, które pozwalają zadecydować pracownikowi, czy woli model zdalny, hybrydowy czy stacjonarny, mogą liczyć na większą przychylność w rekrutacji 62 proc. kandydatów - podkreślono. Taką dowolność wyboru preferują bardziej kobiety (69 proc.) niż mężczyźni (55 proc.). Najczęściej taką możliwość chcą mieć osoby w wieku 25-34 lat (71 proc.) oraz dopiero wchodzący na rynek pracy, do 24. roku życia (67 proc.).

Z badania wynika, że pracodawcy chcąc zaoszczędzić np. na energii elektrycznej czy ogrzewaniu, będą bardziej skłonni do proponowania pracy zdalnej. "Tym samym mogą przerzucać wspomniane koszty na pracowników" - zaznaczono.

Badanie “Praca w czasach zmian” przeprowadzono we wrześniu 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
efg
Jak można mieć tak zryty beret żeby palić? Nie mówię już o raku nawet. Płuca niszczą się strasznie. I płacimy wszyscy za tych ......
moratarii
Kolejne podziały rodem z kowidowego horroru. trzeba rozliczyc tych psychopatów i pozamykać ich w więzieniach.
dzyszla
Badania, badania, ale czy ktoś zastanawiał się nad sensem robienia takich statystyk? Przykładowo są branże i zajęcia, gdzie wydłużenie czasu pracy w zamian za dzień wolny będzie tak męczące, że wydajność spadnie, a sami ludzie ten wolny dzień będą po prostu odchorowywać. Ale są i takie, gdzie to praktycznie nie ma znaczenia. Jeśli Badania, badania, ale czy ktoś zastanawiał się nad sensem robienia takich statystyk? Przykładowo są branże i zajęcia, gdzie wydłużenie czasu pracy w zamian za dzień wolny będzie tak męczące, że wydajność spadnie, a sami ludzie ten wolny dzień będą po prostu odchorowywać. Ale są i takie, gdzie to praktycznie nie ma znaczenia. Jeśli obie grupy wrzuci się do jednego wora "statystyka" to co to daje?
Albo Ci, co by chcieli przejść na 4/5 (BTW - przecież już tak można). Jeśli ktoś zarabia dużo na tyle, że go na to stać - pewnie, że odpowie, że chce. Ale jeśli ktoś zarabia minimalną to się nigdy na to nie zgodzi. I znów - do jednego wora wszystkich i guzik to mówi.
To samo z badaniami, czy się chce pracować tam, gdzie jest urlop dla niepalących. No wiadomo kto jak odpowie... A czemu nie zapytano mężczyzn, czy chcieliby pracować w firmie, w których urlop menstruacyjny obowiązuje? Bo obawiam się, że pracować w poczuciu dyskryminacji wcale by komfortowym nie było.
pikawka
a kiedy odplatne rozwolnieniowe przy sraczce? i czemu nikt nie pyta czy ludzie nie cha pracowac na przyklad tylko w dniu wyplaty.
pikawka
a jak ktos nie posiada social mediow by wypelnialy mu czas wolny od pracy w pracy to o ile sie dni dodatkowego urlopu trzeba upomniec?
kaczyslaw_
Ale bzdury. Dzielenia ciąg dalszy. To może jeszcze dodatkowe dni wolne dla tych co nie piją kawy w pracy albo mniej korzystają z toalety?
pikawka
powinien byc dodatek dla tych co nie myja rak w toalecie. zawsze to szybciej wracaja do pracy.
zoomek
W sensie że pracodawcy zależy aby palący byli dłużej w pracy niż niepalący? Co dalej? Pierdząc7y?
pikawka
za pierdzenie beda do wyrobienia karne nadgodziny jako rekompensata czasu straconego przez pracownikow zmuszonych do tymczasowego oddalenia sie z miejsca pracy podczas pierdzenia
mohel
zróbmy badanie 1 dniowy tydzień pracy z dotychczasowym wynagrodzeniem … myśle że efekt będzie zdumiewający dla Zandberga, co pozwoli utwierdzić mu się s głoszonych przez siebie ideach

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki