REKLAMA

Do kiedy rozliczyć PIT-37?

2016-03-23 07:23
publikacja
2016-03-23 07:23

PIT-37 składają osoby, które w ciągu roku podatkowego były zatrudnione w oparciu o  umowę o pracę, umowę-zlecenie czy umowę o dzieło. Deklarację wypełnia się na podstawie otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11. Do kiedy mamy czas na złożenie rozliczenia PIT-37?

PIT-37, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, mamy obowiązek złożyć do końca kwietnia 2016 roku.

NIE ROZLICZYŁEŚ JESZCZE PIT-u? POBIERZ BEZPŁATNY PROGRAM na Bankier.pl

fot. Jacek Swierczynski / / FORUM

Do kiedy złożyć PIT-37

Podatnicy, którzy otrzymali do końca lutego PIT-11, mają obowiązek na jego podstawie wypełnić druk PIT-37 i złożyć go do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W rozliczeniu wykazuje się kwoty z PIT-11 oraz wnioskuje o ulgi lub odliczenia.

PIT-37 należy złożyć do końca kwietnia, jednak z uwagi na fakt, że ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, termin ten zostaje automatycznie przedłużony do poniedziałku, 2 maja 2016 roku.

Nie złożyłem PIT-u w terminie

W przypadku gdy spóźnimy się z rozliczeniem PIT-u do 2 maja 2016 roku, możemy skorzystać z instytucji czynnego żalu podatnika. Wówczas podatnik musi jak najszybciej dostarczyć PIT i zawiadomić o fakcie spóźnienia organ podatkowy. Złożenie czynnego żalu spowoduje, że prawdopodobnie nie będziemy podlegali karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Co robić, gdy nie złożyłeś PIT-u na czas?

Warto mieć na uwadze, że nie wypełnienie PIT-u do wskazanego terminu, niesie za sobą konsekwencje karne. Dlatego tez warto złożyć nawet pusty PIT-37 do 2 maja, a potem dostarczyć fiskusowi korektę.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w ramach akcji "Szybki PIT" 28 i 29 kwietnia zostaną wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (15)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ahtak
marna reklama ... pobierasz program i jest prosto napisane co gdzie kiedy no ale schody się zaczynają przy dzieciach ulgach itp. w ramach utrudniania sobie życia ;) ale tak czy siak warto trochę ruszyć intensywniej głową tak raz do roku i styka
~lewus
ja wogóle nie wypełniam pitu w dodatku jadę na lewej rencie i za 500zł załatwię sobie trwałe uszkodzenie organizmu żeby nie płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kocham ten kraj ! aleluja
~Cubix7
Instytucja czynnego żalu podatnika? super, czego to jeszcze się nie wymyśli by doić pieniądze, pewno jest jeszcze prezes tej instytucji??
~qtyuii
Jak mawiał klasyk. Jak czegoś nie rozumiesz to lepiej milczeć jak głupek, niż otworzyć gębę i rozwiać wszelkie wątpliwości.
~dd odpowiada ~qtyuii
może troluje a ty nie zrozumiałeś
~Sensei
Do której godziny 2 maja? Złożę 5 sekund przed czasem.
~Xevizo
Uważaj, bo system musi jeszcze wygenerować UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), co może potrwać kilka minut.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki