Długie czekanie na pozwolenie na budowę

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi w Polsce średnio 161 dni. Daje to naszemu krajowi 88. miejsce w rankingu Doing Business - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Źródło: thetaXstock
Aby uzyskać pozwolenie, trzeba wypełnić 18 odmiennych procedur administracyjnych. Największym problemem jest, według dziennika, zebranie potrzebnej dokumentacji. Po jej złożeniu urzędnicy mają 65 dni na rozpatrzenie wniosku, ale z powodu niejednoznacznych przepisów prawa termin ten jest nieraz przekraczany.

Jednak według "Pulsu Biznesu", sytuację powinna poprawić przyjęta przez rząd tak zwana mała nowelizacja prawa budowlanego. Znosi ona konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Skorzystają na tym też firmy, gdyż urzędnicy będą mogli szybciej zająć się ich wnioskami. Nowelizacja ma również ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów. Dzięki wprowadzeniu zmian w życie Polska może, zdaniem dziennika, awansować w rankingu. Nie zlikwidują one jednak wszystkich trudności, jakie stoją przed inwestorami.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~Jan

Niestety ale nowelizacja prawa budowlanego nic nie zmieni bo zgłoszenie urzędnik tez moze zablokować zadając dodatkowych dokumentów do dokumentacji.

! Odpowiedz
0 0 ~cesar

... i może to zrobić w ostatnim dniu 65-dniowego terminu. Sedno koniecznych zmian polegałoby na nieprzesuwalnym terminie 65 dni, do którego trzeba byłoby ewent. uzupełnić konieczne dokumenty, projekty itp.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne