REKLAMA

Deweloperzy wskazali priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu

2023-12-03 08:00
publikacja
2023-12-03 08:00

Nowe sojusze w powyborczej rzeczywistości nie przyniosły jeszcze rozstrzygnięć, w którą stronę powinna zmierzać polityka mieszkaniowa, jednakże pewne zwiastuny zostały już zasygnalizowane podczas konferencji prasowej „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu” zorganizowanej przez Pracodawców RP i Polski Związek Firm Deweloperskich.

Deweloperzy wskazali priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu
Deweloperzy wskazali priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu
/ Shutterstock

Osią spotkania była premiera raportu przygotowana przez Platformę Mieszkaniowo-Budowlaną – ciało skupiające ekspertów szeroko pojętego rynku nieruchomości. W debacie udział wzięli Hanna Gill–Piątek i Paweł Bliźniuk z Koalicji Obywatelskiej, Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy, Jacek Tomczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował natomiast były już minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Priorytety

„Wśród działań najpilniejszych do podjęcia jest przedstawienie jasnej deklaracji w zakresie dalszego finansowania SIM-ów oraz TBS-ów, jasna informacja w sprawie kontynuacji programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." oraz oświadczenie rządu, czy dotąd zablokowane grunty spółek Skarbu Państwa trafią do przetargów” – wskazał Konrad Płochocki, przewodniczący Platformy Budowlano-Mieszkaniowej, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.„To działania i deklaracje potrzebne na już” – akcentował Płochocki.

Zebrani politycy z „byłej opozycji” nie przedstawili jasnych deklaracji w zakresie programów prowadzących do obciążenia budżetu – bez wcześniejszej analizy państwowej kasy.

„W programie KO była mowa o kredycie na 0 proc., ale uczciwie mówię, że nie jest to element umowy koalicyjnej i będą na ten temat dyskusje na radzie ministrów” – mówił Paweł Bliźniuk z KO.

PSL wskazał, że Trzecia Droga szła do wyborów z programem kredyt na 1,5 proc.

Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy podnosiła natomiast, że środki państwowe zdaniem jej ugrupowania powinny być wykorzystane na budowanie zasobu mieszkań na wynajem - z preferencyjnymi czynszami i bez możliwości dojścia do własności.

Z kolei Waldemar Budy przekonywał o konieczności kontynowania programu Bezpieczny kredyt. „Ten program nie wpłynął na wzrost cen nieruchomości, umożliwił natomiast zakup mieszkań wielu osobom. Program powinien być kontynuowany nie tylko w najbliższym czasie, ale przez lata” – akcentował Buda.

Hanna Gill-Piątek podkreślała natomiast, że odblokowanie państwowych gruntów powinno odbywać się na zasadach podobnych do tych funkcjonujących w ramach programu Lokal za grunt, który zakłada, że w zamian za własność terenu inwestor przekazuje samorządowi część zbudowanych lokali.

W debacie mocno wybrzmiały głosy, że tworzenie nowej polityki mieszkaniowej nie może odbyć się bez wsłuchania się głos branży nieruchomości.

„Polityka mieszkaniowa musi być konsultowana z rynkiem i izbami gospodarczymi, czyli z podmiotami, które ją tworzą, zwłaszcza, że to w znamienitej większości są polskie firmy. Dobrze działająca gospodarka mieszkaniowa to dobry biznes dla całego państwa. To się opłaca” – akcentował poseł Jacek Tomczak

Hanna Gill-Piątek i Paweł Bliźniuk z KO wraz z Jackiem Tomczakiem z PSL publicznie zapowiedzieli powrót do prac nad REIT-ami, czyli spółkami inwestującymi w nieruchomości i wypłacającymi regularnie zyski z najmu akcjonariuszom.

Specustawa mieszkaniowa

Wśród postulatów na pierwsze sto dni rządu opracowanych przez Platformę Mieszkaniowo - Budowlaną, oprócz stworzenia spójnej polityki mieszkaniowej, znalazł się ten poświęcony specustawie mieszkaniowej. Akt ten został zmieniony w maju tego roku, zatrzymując inwestycje m.in. na terenach poprzemysłowych czy pohandlowych, na których mogłoby powstać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań. Wszystko przez narzucenie inwestorom obowiązku budowy na każde mieszkanie 1,5 miejsca postojowego - co nadmiernie podniosło koszty inwestycji.

„Te przepisy na tyle zwiększyły koszt inwestycji, że realizacja nowej zabudowy na terenach mogących ponownie być efektywnie wykorzystane traci uzasadnienie. To samorządy powinny decydować o normach parkingowych” – przekonywał Paweł Bliźniuk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem branży koniecznym do wdrożenia w możliwie niedługim terminie jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie składania całkowicie nieuzasadnionych odwołań od pozwoleń na budowę i innych istotnych decyzji budowlanych. Te rozwiązanie zostało poparte m.in. przez przedstawiciela PSL. W ocenie Anny Marii Żukowskiej wprowadzenie stałej kwoty dla skarżących w wysokości 100 złotych mogłoby stanowić pewną blokadę dla osób niemających podstaw do składania odwołań.

Według ekspertów skupionych w Platformie Mieszkaniowo – Budowlanej, potrzebne jest usprawnienie promocji remontów istniejących budynków poprzez podwyższenie stawki amortyzacji (6–10 proc.) oraz promowanie powstawania nowego zasobu na wynajem poprzez amortyzacje dla nowych lokali mieszkalnych w wysokości 6 proc. W ocenie zebranych polityków, ten ostatni postulat mógłby zostać częściowo zrealizowany poprzez powstanie wspomnianych już REIT-ów.

Priorytety nowego rządu. Tym trzeba się zająć najpierw

Nowy rząd, który powstanie niebawem, będzie miał na początek do załatwienia listę priorytetowych spraw. Na stole czeka nie tylko KPO, ale i budżet, kwestia cen energii czy wakacje kredytowe.

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
polak2
PIS w 15 roku krzyczał, mieszkania za drogie. Będziemy budować po 3500zl. Były 5..6 tyś. Teraz po 15 ..20 tyś. Taka dbałość o biednych , hipokryci.
prawnuk
ciekawe dlaczego te miejsca parkingowe takie drogie?
Jesli chcemy zabudować całą działkę, to jest kłopot......
Ale normalnie, przy zabudowie 30 -45% - mozna zaradzić.

W moim sąsiedztwie chcą postawić budynek na ok 40 mieszkań z dojazdem między dwoma rzędami garaży.
Czyli straż nie dojedzie.
pierwotnie chwili się,
ciekawe dlaczego te miejsca parkingowe takie drogie?
Jesli chcemy zabudować całą działkę, to jest kłopot......
Ale normalnie, przy zabudowie 30 -45% - mozna zaradzić.

W moim sąsiedztwie chcą postawić budynek na ok 40 mieszkań z dojazdem między dwoma rzędami garaży.
Czyli straż nie dojedzie.
pierwotnie chwili się, że bedzie 12 miejsc parkingowych
piotr76
Uciąć dofinansowanie na koszt podatników i branża nieruchomościowa wróci do normalności.
lenon
"W debacie mocno wybrzmiały głosy, że tworzenie nowej polityki mieszkaniowej nie może odbyć się bez wsłuchania się głos branży nieruchomości." A wsłuchiwanie się w głos konsumentów, czyli większości społeczeństwa, nie jest ważne?
lukaszslask
pierwszym,drugim,trzecim priorytetem jest obnizka cen,nastepnym obnizka cen....
bo Ludzie zadluzeni na te horrendalne ceny nieruchomosci rezygnuja z innych galezi gospodarki i predzej czy pozniej ucierpi cala gospodarka.....tylko po to,zeby kolejni Deweloperzy kupowali drogie auta,motorowki na pomorzu itp itd,ale oni nie zjedza
pierwszym,drugim,trzecim priorytetem jest obnizka cen,nastepnym obnizka cen....
bo Ludzie zadluzeni na te horrendalne ceny nieruchomosci rezygnuja z innych galezi gospodarki i predzej czy pozniej ucierpi cala gospodarka.....tylko po to,zeby kolejni Deweloperzy kupowali drogie auta,motorowki na pomorzu itp itd,ale oni nie zjedza 30 obiadow dziennie....
bartoszw1973
Byłoby łatwiej gdyby podali nr konta, na które rząd ma zrobić przelew pieniędzy podatników.
bha
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze szczególnie na rynku chodzi o jedno ............... Niestety.

trolley
Pany dewelopery. Ale Buda już nie jest ministrem a Morawiecki został wolą narodu premierem dwutygodniowym rotacyjnym :) Nowej władzy trzeba przypomnieć że między innymi układy deweloperki z władzą i ich programy utopiły pisowską mafię w wyborach hrehrehre. Nowa władza musi sobie odpowiedzieć czy warto ryzykować przy tak mimo wszystko Pany dewelopery. Ale Buda już nie jest ministrem a Morawiecki został wolą narodu premierem dwutygodniowym rotacyjnym :) Nowej władzy trzeba przypomnieć że między innymi układy deweloperki z władzą i ich programy utopiły pisowską mafię w wyborach hrehrehre. Nowa władza musi sobie odpowiedzieć czy warto ryzykować przy tak mimo wszystko niewielkiej przewadze nad pisowcami. Jak widać to co zrobiła pisowska mafia bardzo się nie spodobało wyborcom a tu niedługo wybory samorządowe gdzie KO może albo umocnić albo osłabić swoją władzę :)
inwestor.pl
Deweloperzy wskazują priorytety rządowi? Pewnie chcą program Kredyt -5%.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki