REKLAMA

Deweloperzy płacą za niskie składki na fundusz gwarancyjny. UOKiK przygląda się sprawie

2022-06-01 10:46
publikacja
2022-06-01 10:46
Deweloperzy płacą za niskie składki na fundusz gwarancyjny. UOKiK przygląda się sprawie
Deweloperzy płacą za niskie składki na fundusz gwarancyjny. UOKiK przygląda się sprawie
fot. KWS / / Bankier.pl

UOKiK uważa, że planowana wysokość składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest za niska wobec obecnej sytuacji rynkowej - napisał Urząd w opinii do projektu rozporządzenia.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje w rozporządzeniu składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w wysokości 0,45 proc. w przypadku otwartych rachunków powierniczych i składkę w wysokości 0,1 proc. w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych.

"W ocenie UOKiK, projektowana wysokość składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, należnych od deweloperów posiadających otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze, została skalkulowana na zbyt niskim poziomie i nie uwzględnia aktualnych ryzyk dla nabywców, związanych m.in. z niedoszacowaniem wysokości wypłat związanych z upadłościami deweloperów, wynikłych z obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej" - napisał UOKiK. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
no_comment
Bajer - w 2011 roku tymczasowo podnieśli VAT na mieszkania z 7 na 8% (i do jest do dziś), od dekady każda złotówka wpłacana deweloperowi za mieszkanie nie idzie do niego tylko na rachunek powierniczy więc musi wziąć kredyt na budowę, teraz będzie jeszcze fundusz gwarancyjny i 0,45% to mało - po prostu jak budowlanka jeszcze zipie Bajer - w 2011 roku tymczasowo podnieśli VAT na mieszkania z 7 na 8% (i do jest do dziś), od dekady każda złotówka wpłacana deweloperowi za mieszkanie nie idzie do niego tylko na rachunek powierniczy więc musi wziąć kredyt na budowę, teraz będzie jeszcze fundusz gwarancyjny i 0,45% to mało - po prostu jak budowlanka jeszcze zipie a ludzie kupują mieszkania to znaczy, że jest miejsce na nową daninę. Rząd robi wszystko żeby ceny mieszkań przypadkiem nie spadły, dzietność mamy najniższą od wojny i zamiast coś z tym robić to liczymy, że przyrost obywateli zapewnią nam Ukrainki
edimerc
Chodzi o to, że za mało skapnie dla kolesi którzy urządzili się w tym funduszu. A wtedy dla klientów rzeczywiście nic nie zostanie.
trolley
"UOKiK uważa, że planowana wysokość składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest za niska wobec obecnej sytuacji rynkowej - napisał Urząd w opinii do projektu rozporządzenia." czyli spodziewają się, że trzeba dużo kasy na padających deweloperów :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki