REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Deweloperzy gromadzą pozwolenia, ale budują mniej niż przed rokiem

Marcin Kaźmierczak2021-03-19 11:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-03-19 11:35

Pełne ręce roboty miały w lutym urzędy, które wydały rekordową, jak na ten miesiąc, liczbę pozwoleń na budowę mieszkań i domów jednorodzinnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tak różowo nie było jednak na placach budów. Zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni ruszyli z mniejszą liczbą nowych inwestycji niż przed rokiem i dwoma laty.

Deweloperzy gromadzą pozwolenia, ale budują mniej niż przed rokiem
Deweloperzy gromadzą pozwolenia, ale budują mniej niż przed rokiem
fot. Shutterstock.com /

Mieszkania oddane do użytku

W lutym 2021 r. w Polsce oddano do użytku 16 723 lokali mieszkalnych – o 2,4 proc. mniej niż w styczniu. Choć to drugi miesiąc z rzędu ze spadkiem po rekordowym grudniu 2020 r., zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni oddali do użytku o ponad 7 proc. więcej mieszkań niż w lutym 2020 r. oraz o 4 proc. więcej niż przed dwoma laty.

fot. Bankier.pl /

Wzrost wyraźniej zarysował się w przypadku domów jednorodzinnych. Inwestorzy indywidualni oddali w lutym bowiem 6967 domów jednorodzinnych – o 11,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie deweloperzy oddali do użytku 9501 mieszkań, co było wynikiem o 6,1 proc. wyższym w relacji do lutego 2020 r.

Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2020 r. deweloperzy znajdują się jednak pod kreską – 19 646 oddane w tym czasie mieszkania to o 4,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wydane pozwolenia na budowę mieszkań i domów

Zdecydowanie lepiej prezentują się statystyki dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych. W lutym polskie urzędy wydały pozwolenia na budowę 27 179 lokali, co było wynikiem o 16,7 proc. wyższym względem stycznia 2021 r. Wzrost względem lutego 2020 r. wyniósł 43,7 proc.

fot. Bankier.pl /

Z jednej strony to efekt niskiego wyniku odnotowanego przed rokiem. Z drugiej, mamy do czynienia ze zmianą tendencji obserwowanej w ostatnich latach, według której luty był najgorszym miesiącem pod względem liczby wydawanych pozwoleń.

Pozwolenia w lutym zdobywali przede wszystkim deweloperzy, którym urzędy wydały dokumenty uprawniające do budowy 18 133 mieszkań (+53 proc. r/r). W tym samym czasie inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia, które będą podstawą do budowy 8763 domów jednorodzinnych (+24,7 proc. r/r).

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

Wraz ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę w parze nie szła w lutym liczba rozpoczynanych budów. Ruch na placach budów był najniższy od maja 2020 r. W lutym 2021 r. w Polsce rozpoczęto budowę 16 116 mieszkań, co było wynikiem o 7,5 proc. niższym niż w styczniu i o 9,8 proc. niższym względem lutego 2020 r. oraz o 3,4 proc. niższym niż przed dwoma laty.

fot. Bankier.pl /

Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę 9879 mieszkań (-6,9 proc. r/r). Większy spadek widoczny był wśród inwestorów indywidualnych, którzy w lutym ruszyli z budową 5436 domów jednorodzinnych (-20,6 proc. r/r).

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec lutego 2021 r. w budowie pozostawało 827,7 tys. lokali mieszkalnych – o 0,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (18)

dodaj komentarz
peluquero
Deweloperzy duzi (powyżej 1000 sprzedanych mieszkań rocznie) idą ostro do przodu, korzystają w pełni z niskich stóp procentowych i pochodnych czyli inwestycjach gotówki w nieruchomości, oraz niskim oprocentowaniu kredytów, bezwładność jest wysoka, z żadnego projektu nie rezygnują, mało który projekt jest w stagnacji, liczy się zachowanie Deweloperzy duzi (powyżej 1000 sprzedanych mieszkań rocznie) idą ostro do przodu, korzystają w pełni z niskich stóp procentowych i pochodnych czyli inwestycjach gotówki w nieruchomości, oraz niskim oprocentowaniu kredytów, bezwładność jest wysoka, z żadnego projektu nie rezygnują, mało który projekt jest w stagnacji, liczy się zachowanie ciągłości i konkurencyjności, poszerzanie portfela działek, procedowanie pozwoleń jeszcze przed zmianą ustawy Prawo budowlane, potem taki projekt może bez żadnych robót poczekać 3 lata.

Deweloperzy średni (1000 do 200 lokali) zaczęli już na koniec poprzedniego roku, przez planowane podwyżki energii elektrycznej i związane z tym ceny np stali, aktywną selekcję prowadzonych zamierzeń, skupiając uwagę na prestiżowych lub rozpoczętych i szacując marże na pozostałych. Tu się nie wiele zmieniło, jest nieco bardziej ostrożnie, ale w zależności od etapu budowy siły przesuwane były na kończenie budów na zaawansowanym etapie, by jak najszybciej zwolnić środki z rachunku powierniczego.

Mali deweloperzy (poniżej 200) dla nich 2020r. to albo szczęście, cwaniactwo albo absolutna loteria, najgorsza sytuacja jest w przypadku firm prowadzących jeden dwa duże projekty, tarcza zobowiązuje do oddania do użytkowania całości inwestycji. Ci którzy planowali sukcesywną sprzedaż i finansowanie kolejnych etapów oddawanymi zostali z linią i zakończą w większości bardzo marnie, reszta z nie małymi kłopotami i nieco większymi zobowiązaniami wyjdzie z tematu, przewiduję że 20-30% upadnie w ciągu najbliższego roku
jpelerj
Ale zamrożenie projektu (z pozwoleniem na budowę) na 3 lata to de facto wygaszanie działalności, tyle że bardziej kontrolowane niż upadłość. Czyli potwierdzasz spuszczanie powietrza z bańki ?
peluquero odpowiada jpelerj
W przypadku dużych deweloperów pozostawienie 10-20% całego portfela na rok czy 1,5 roku (maksymalnie 3 lata bez żadnych konsekwencji) to nie jest wielki problem, ważne było zatwierdzić projekt przed wrześniem 2020r. To się odnosi tylko i wyłącznie do 1 akapitu.
kozak654 odpowiada jpelerj
Popyt spada, zanizaja podaz - cel oczewisty.
rakl
Mark Twain cyt. „Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki”. I może warto zamieszczać w takich artykułach tabele, aby każdy mógł sobie wyciągnąć własne wnioski, skoro to portal o charakterze ekonomicznym.
„Produkcja mieszkań” to nie produkcja gwoździ, w której wydajność m/m jest porównywalna statystycznie.
Mark Twain cyt. „Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki”. I może warto zamieszczać w takich artykułach tabele, aby każdy mógł sobie wyciągnąć własne wnioski, skoro to portal o charakterze ekonomicznym.
„Produkcja mieszkań” to nie produkcja gwoździ, w której wydajność m/m jest porównywalna statystycznie. I jeśli w artykule mowa o tendencji to może warto wyliczać jakąś kroczącą średnią – dynamiki i ilości.
Statystyka oddanych mieszkań i domów odzwierciedla stan rynku nieruchomości sprzed 18-24 m-cy od momentu wydania pozwolenia na budowę, a od momentu złożenia wniosku pewnie minimum sprzed 2 lat.
Szkoda, że bak jest informacji o WNIOSKACH o pozwolenie na budowę, bo to byłaby właściwa miara nastrojów deweloperów i inwestorów indywidulanych.
demeryt_69
Kim są zazwyczaj ludzie w tej branży?
piotr2019
Nie rozumiem. Skoro ceny na rynku pierwotnym rosną i sprzedaż świetnie idzie (tak pisał ostatnio nasz Pan redaktor), to dlaczego ograniczane są budowy? To nielogiczne, chyba że prawdziwa sytuacja jest nieco inna...
dobiik
Ciekawy dobor lat na wykresie, gdzie uwzgledniono 3 ostanie lata, tak zeby wygladalo ze wykres ma tendncje "stagnacyjno-spadkowa". Jesli uwzgledni sie 5-10 porzednich lat to dobrze by to odzwierciedlalo calosc, gdzie w latach 2018-2020 byly bite rekordy od czasow 2 WS w ilosci oddanych mieszkan w Polsce.
jpelerj
Właśnie. Były. Więc rynek się wysycił, a sytuacja gospodarcza zmieniła. Normalne.
kozey
nic się nie buduje bo wszyscy czekają, aż będzie po 6900

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki