REKLAMA

Mieszkanie w stanie deweloperskim to nie wszystko. Sprawdzamy, ile trzeba doliczyć za wykończenie

2021-05-29 06:00
publikacja
2021-05-29 06:00
Mieszkanie w stanie deweloperskim to nie wszystko. Sprawdzamy, ile trzeba doliczyć za wykończenie
Mieszkanie w stanie deweloperskim to nie wszystko. Sprawdzamy, ile trzeba doliczyć za wykończenie
fot. Pormezz / / Shutterstock

Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie w tzw. standardzie deweloperskim, musi kalkulować dodatkowy, niemały koszt, czyli wykończenie. Składa się na niego koszt robocizny i materiałów budowlanych, oczywiście uzależniony od standardu, jaki ma prezentować nasza nieruchomości. W grę wchodzi na pewno przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobrych wieści w tym zakresie brak. Rosną ceny: zarówno materiałów, jak i prac wykończeniowych.

Standard deweloperski a standard pod klucz

Zanim oszacujemy koszt wykończenia dla 50-metrowego mieszkania, kilka zdań należy poświęcić temu, czym w zasadzie jest tzw. standard deweloperski. Na początek należy wyjaśnić, że w niewielu miejscach w Europie poza Polską rozumie się to pojęcie. Na Zachodzie oddaje się mieszkania po prostu gotowe do wprowadzenia, czyli wykończone pod klucz.

W Polsce standard pod klucz stanowi natomiast zdecydowaną mniejszość, a króluje deweloperski. Co kryje się pod tym pojęciem? Problem w tym, że żadnych przepisów ani jednej przyjętej “definicji” tegoż nie ma. Tak naprawdę więc deweloperzy dość uznaniowo decydują, jaki zakres prac zostanie wykonany. Mówi o tym  oczywiście prospekt informacyjny, który wraz z umową deweloperska otrzymuje klient.

Zazwyczaj jednak pod pojęciem standard deweloperski kryją się takie elementy, jak: montaż drzwi wejściowych, okna, parapety wewnątrz i na zewnątrz, wylewka betonowa na podłodze, ściany z tynkiem, podciągnięte wszystkie instalacje, zamontowane kaloryfery. Resztę, a więc podłogi, malowanie, biały montaż, drzwi wewnętrzne itd. musi wykonać we własnym zakresie nabywca.

Spotyka się czasem też tzw. standard deweloperski podwyższony. Najczęściej oznacza on tyle, że ściany w mieszkaniu są przemalowane na biało. W grę wchodzi też montaż drzwi i rolet antywłamaniowych.

Na koniec tego wyszczególnienia przypomnijmy jeszcze, czym charakteryzuje się standard “pod klucz”. Otóż - jak sama nazwa wskazuje, klient dostaje mieszkanie w pełni wykończone, gotowe do wprowadzenia. Jego jedynym zadaniem jest umeblowanie i dostarczenie sprzętu AGD, choć  zdarzają się i takie pakiety wykończenia, które zapewniają również wybór, dostarczenie i montaż mebli, zabudowy kuchennej itp.

Ile za mieszkanie na gotowo?

Jeśli samodzielnie nie wykańczamy mieszkania - możemy zlecać poszczególne prace kolejnym fachowcom lub też wykupić całość wykończenia w jednej firmie. Na rynku nie brakuje takich ofert. Firmy dają klientowi do wyboru pakiety wykończeniowe do wyboru, z cenami uzależnionymi od zakresu prac, jakości materiałów itp.

Przeglądając oferty wykończeń pod klucz w największych miastach w kraju, najczęściej wariant podstawowy (ekonomiczny) zaczyna się od około 600 zł/mkw. Standardowe wykończenie wycenia się najczęściej w przedziale około 750-1000 zł/mkw., natomiast w granicach 1200-1500 zł zaczynają się pakiety premium.

Na co możemy liczyć w wariancie ekonomicznym?

W grę wchodzą najczęściej: usługa odbioru mieszkania od dewelopera, gruntowanie ścian i malowanie ścian (często tylko w wersji wyjściowej na biało), montaż paneli, listew przypodłogowych, drzwi wewnętrznych, płytki w łazience, lustro, montaż WC, armatura sanitarna, w kuchni płytki na podłodze, fartuch na ścianie.

W pakiecie standardowym dochodzi do tego: malowanie na dowolny kolor, ułożenie wykładziny dywanowej z cokołem, ułożenie gresu w holu, kuchni z cokołem, położenie płytek w kuchni nad blatem kuchennym. Pakiety różnią się też oczywiście jakością, marką farb, wysokością ułożenia płytek w łazience i ich jakością. Czasem w pakiecie standardowym w cenie 1000 zł w ofercie jest położenie podłogi drewnianej.

W pakiecie premium (od 1200 - 1500 zł/mkw.) dochodzą tego elementy umeblowania salonu, sypialni, kuchni, oświetlenie sufitowe. Zakres prac oraz użyte materiały i elementy wyposażenia dobiera się już indywidualnie.

Przyjmując powyższe ceny i zakres prac można powiedzieć, że wykończenie 50 - metrowego mieszkania w wariancie standardowym przez firmę wykończeniową będzie nas kosztować około 40 -  50 tys. zł.

Samemu czy w pakiecie?

Czy warto skorzystać z oferty pakietowej, czy też taniej będzie, gdy wszystko zorganizujemy samodzielnie? To oczywiście zależy od szczegółów. Funkcjonuje przekonanie, że taniej będzie na własną rękę, bowiem firmy wykończeniowe pobierają przecież marżę.

Czy jednak na pewno? Jeśli nie jesteśmy złotą rączką, będziemy musieli do każdego elementu wykończenia umawiać nowych fachowców. Firma wykończeniowa ma z nimi własne umowy, dzięki temu, że oferuje stałość zleceń, może wynegocjować lepsze stawki. My jako klient indywidualny zamawiając specjalistę na jednorazowe zlecenie, możemy mieć z tym problem. Zazwyczaj jednorazowe usługi są wyceniane po prostu wyżej. Poza tym naszym kosztem będzie też czas i energia poświęcona na załatwienie sprawy. To samo dotyczy materiałów budowlanych. Duże firmy kupują hurtowo, mogą korzystać z rabatów, dzięki czemu cena ich wykończenia włącznie z materiałami nie musi być wygórowana.

Oczywiście nie znaczy to, że wykończenie “pakietowe” automatycznie jest korzystniejsze niż prace na własną rękę. Jeśli mamy do dyspozycji specjalistów, którzy wykonają nam część robót w dobrej cenie, czy nawet po kosztach, gra może być warta świeczki. Za wykończenie na własną rękę można się zabrać także wtedy, gdy nie zależy nam bardzo na czasie i mieszkanie możemy spokojnie, powoli wykańczać sobie etapami. Na plus samodzielnego wykończenia jest też fakt, że nie pozostajemy związani pakietowym zakresem prac i listą użytych materiałów.

Ceny w górę

Generalnie nie ma dobrych wieści dla tych, którzy przystępują do wykończeń. Zarówno robocizna, jak i materiały budowlane drożeją. Ceny materiałów w kwietniu 2021, w stosunku do kwietnia 2020, średnio wzrosły o 4,7%. Wg danych z hurtowni Polskich Składów Budowlanych farby i lakiery podrożały o 2,7 proc., narzędzia budowlane o 4,4 proc., oświetlenie, elektryka o blisko 10 proc., stolarka budowlana o 2,1 proc., a wyposażenie, AGD o 4 proc.

Drożeją też prace wykończeniowe. Wg barometru cen portalu wielkiebudowanie.pl koszty prac wykończeniowych poszły w górę w kwietniu o 3 proc. Aktualnie średnie stawki za układanie płytek wynoszą 75 zł netto/mkw., malowanie - 11 zł zł netto/mkw., montaż płyt G-k - 58 zł netto/mkw, parkiet 78 zł netto/mkw., montaż WC - 98 zł, gładzie - 18 zł/mkw.,  panele 19 zł/mkw. Najbardziej o 5 i 6 proc. podrożało malowanie i układanie płytek.

 Marcin Moneta 

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
szary15
Wszystko zależy od fachowców i użytych materiałów. Przyznaję, sam chciałem zaoszczędzić i długo tego żałowałem . Żona chciała parkiet,znalazłem “Pana Mietka” po kosztach…. pół roku się prosiłem o naprawę, ponaglenia… Dopiero rzeczoznawca ustawił “Pana Mietka” i wytknął oczywiste błędy poczynione w trakcie zlecenia, nie było dyskusji.Wszystko zależy od fachowców i użytych materiałów. Przyznaję, sam chciałem zaoszczędzić i długo tego żałowałem . Żona chciała parkiet,znalazłem “Pana Mietka” po kosztach…. pół roku się prosiłem o naprawę, ponaglenia… Dopiero rzeczoznawca ustawił “Pana Mietka” i wytknął oczywiste błędy poczynione w trakcie zlecenia, nie było dyskusji. Fachowiec a fachowiec, Pana rzeczoznawcę mogę z czystym, sumieniem polecić jak ktoś ma taki problem jak ja, 605-239-152.
ktr
w 2014 robiłem remont mieszkania w Wwie, fakt, że remont gruntowny ale koszt to było 3800 zł/m2, a nie 1000 zł z groszami. Żadne luksusy, standard pewnie niezły, ale do luksusów daleko
jpelerj
Jak ktoś ci tle zapłacił, to miałeś szczęście.
znawca_wszystkiego
Stan deweloperski to stan potrzebny do uzyskania pozwolenia na uzytkowanie, a nawet mniej. Bardzo często deweloperzy przerzucają prac koniecznych do pozwolenia na użytkowanie na klienta np montaz pieca gazowego, grzejników, armatury. Zdarza się, jak u mnie, że deweloper zdobywa pozwolenie na uzytkowanie przy pomocy oszustwa (bo Stan deweloperski to stan potrzebny do uzyskania pozwolenia na uzytkowanie, a nawet mniej. Bardzo często deweloperzy przerzucają prac koniecznych do pozwolenia na użytkowanie na klienta np montaz pieca gazowego, grzejników, armatury. Zdarza się, jak u mnie, że deweloper zdobywa pozwolenie na uzytkowanie przy pomocy oszustwa (bo wtedy dostaje ostatnią ratę z banku) zanim wykonane zostaną wszystkie niezbędne prace. Oczywiście jest tam poświadczenie nieprawdy za co nie tylko kierownik i inspektor z pinbu powinni stracić uprawnienia, ale jeszcze dostać zarzuty karne. Mnie deweloper mocno wkurza z naprawą usterek i zamierzam go podpier.... za to lewe pozwolenie na użytkowanie. A kwity kiedy co było robione mam.
innowierca
Ta niedokonczona budowa zwana mieszkaniem w Polsce jest rzeczywiscie ewenementem nieznanym w wiekszosci krajow zachodnich. To dziwne ze klienci akceptuja taki stan rzeczy. Ten koszt wykonczenia zalozmy 80 000 PLN przy 60 metrowym nieduzym mieszkaniu nalezy traktowac jako calosciowa cene mieszkania. Przy jakichkolwiek porownaniach Ta niedokonczona budowa zwana mieszkaniem w Polsce jest rzeczywiscie ewenementem nieznanym w wiekszosci krajow zachodnich. To dziwne ze klienci akceptuja taki stan rzeczy. Ten koszt wykonczenia zalozmy 80 000 PLN przy 60 metrowym nieduzym mieszkaniu nalezy traktowac jako calosciowa cene mieszkania. Przy jakichkolwiek porownaniach cen mieszkan w Polsce do cen mieszkan w krajach sasiedzkich gdzie deweloper oddaje mieszkanie zupelnie odmalowane na gotowo z wanna i zlewem oczywiscie gdzie zeby zamieszkac wystarczy wstawic tylko meble nalezy zawsze doliczyc okolo 20% do ceny mieszkania w Polsce i dopiero potem mozna robic jakies porownaniu cen mieszkan do innych krajow czy zarobkow w kraju i od tego punktu mozna dopiero rozwazac oplacalnosc inwestycji. .To zupelnie mozna o kant 4 liter potluc wszystkie analizy o mieszkaniach jako inwestycji na wynajem i zwrotach z tej inwestycji he he. Ludzie zacznijcie w koncu traktowac ten koszt pelnego remontu nowego mieszkania he he he he tak jak powinniscie juz dawno czyli jako calosciowa cene mieszkania w Polsce. Oj ostatnie miejsce w badaniu swiadomosci finansowej przyznano ludziom w Polsce zasluzenie. Deweloper i bank w tym kraju swieca sie jak paczki w masle bo w porownaniu do realnych zarobkow Polska to jedno z najbardziej
drogich miejsc do zycie w calej Europie he he. A teraz Idzcie na wybory glosowac na posazyta politycznego i kloccie sie na internetowych forach :)
bt5
Nie dopisałeś że w zachodnich lokalach prócz wykończenia jako armatura m podłogi , drzwi, to przeważnie sa jeszcze w komplecie szafy wbudowane i meble kuchenne.
innowierca odpowiada bt5
No przyznaje ze dalej nie wierze ale kolega we wpisie twierdzi ze drzwi nie ma nawet do pokojow wewnatrz mieszkania???? Mowia z ang. YOU made may day, a czesto sie wymadrzam ale na to nie wpadlem ze oni te budowe w toku bez drzwi za taka kase sprzedaja w kraju gdzie 3000 netto jest powszechnym zarobkiem w kredycie na 30 lat. No przyznaje ze dalej nie wierze ale kolega we wpisie twierdzi ze drzwi nie ma nawet do pokojow wewnatrz mieszkania???? Mowia z ang. YOU made may day, a czesto sie wymadrzam ale na to nie wpadlem ze oni te budowe w toku bez drzwi za taka kase sprzedaja w kraju gdzie 3000 netto jest powszechnym zarobkiem w kredycie na 30 lat. Przyznaje ze postanowilem nadrobic zaleglosci i jutro bede sprawdzal w necie jak to w Polsce stan deweloperski wyglada. Ale drzwi nie ma wewnetrznych?????? Nie wierze dalej he he wiadomo ze nie jakies najdrozsza ale panele i podlogi typu tzw. gumolit to chyba normalne ze sa razem z bialym montazem i meblami kuchennymi. Kto by to inaczej to bral przeciez he he
sajmix
Od kiedy klientom indywidualnym podaje się ceny netto? Klasycznego "Kowalskiego" interesuje ile zapłaci za całość a nie ile + podatek, tym bardziej nie musi wiedzieć czy jest 8 czy 23% VAT. To nie pudelek i można od was wymagać więcej profesjonalizmu.
po_co
W ofertach nie dość, że często ceny są podawane netto to faktyczny stan jest daleki od słowa zamknięty.
Domy potrafią być oddawane w stanie deweloperskim bez wylewek i bez schodów (pytam jaki inspektor coś takiego w ogóle dopuszcza).
vacarlus
Lepiej brać dywidendy ze spółki XTB niż się babrać w nieruchomościach na rynku na którym wprowadzili polskie subprime

Powiązane: Remont i wykończenie mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki