Deglobalizacja bez dekoniunktury

założyciel SpotData.pl

Jednym z najciekawszych zjawisk w światowej gospodarce w tym momencie jest rozjazd między bardzo słabą koniunkturą w przemyśle a dość solidną koniunkturą w handlu i usługach. Produkcja na świecie zwalnia i mówi się czasem, że jest to pierwszy objaw deglobalizacji zaindukowanej przez nową falę populizmu (w USA czy Wielkiej Brytanii). Ale jednocześnie wskaźniki zatrudnienia, nastrojów konsumentów i popytu konsumpcyjnego są całkiem solidne.

Widać to po danych z Niemiec, które często opisuję w tym newsletterze, ponieważ Niemcy są najbliższą nam gospodarką pod względem geograficznym i strukturalnym. Dawno nie było w Niemczech tak dużego jak obecnie rozjazdu między dynamiką produkcji a dynamiką sprzedaży detalicznej. Widać to na wykresie poniżej (dane źródłowe tutaj). Był taki rozjazd w czasie wielkiego kryzysu finansowego, ale wtedy sprzedaż jednak spadała – choć znacznie wolniej niż produkcja.

Produkcja przemysłowa vs sprzedaż detaliczna w Niemczech
Produkcja przemysłowa vs sprzedaż detaliczna w Niemczech (SpotData)

Jak to wyjaśnić? Można próbować tylko na dwa sposoby.

Albo rynki pracy jeszcze nie zdążyły zareagować na recesję w przemyśle. Firmy sądziły, że wstrząsy w handlu międzynarodowym rozpoczęte w 2018 r. były przejściowe i nie redukowały zatrudnienia. Jednak teraz, gdy widać, że wstrząsy są bardziej trwałym elementem krajobrazu, chęć do redukcji etatów może być wyższa. I wkrótce zobaczymy to w popycie konsumpcyjnym.

Albo jest inaczej – może wstrząs w przemyśle jest za mały, by rozlać się na inne sektory. Zwalnianie ludzi to kosztowny proces, który rozpoczyna się tylko w warunkach bardzo istotnych zmian w perspektywach biznesowych. Dlatego stopa bezrobocia waha się znacznie mniej niż produkcja.

Nadchodzące miesiące na pewno przyniosą rozstrzygnięcie tej zagadki. Ja przez większość ostatnich miesięcy byłem raczej optymistycznie nastawiony, ale ostatnie sygnały z Niemiec, że firmy przemysłowe zaczynają zwolnienia na większą skalę trochę ten optymizm przytemperowały. Czekam na kolejne dane.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 bha

Jaka na świecie obecnie może być koniunktura??? Rynek od dawna jest zmonopolizowany na maxa przez korporacje,koncerny,wielkie sieci,które czerpią z rynku większość zysku i to z najbardziej dochodowych jego segmentów,branż....Prywatny biznes od lat jest w ogromnym upadku,rynek zatrudniania coraz bardziej elastyczny,śmieciowo- zleceniowy ,czasowy,niepewny i w ogromie branż i zawodów dostarcza pracownikom co najwyżej minimalnie minimalnie lub niewiele większe zarobki.Kraje,Państwa-całe społeczeństwa są coraz bardziej zadłużone-zadłużane na Maxa przez pseudo rządzicieli, więc z czego ma być wzrost,koniunktura gospodarcza i dalsze perspektywy spokojnego rozwoju w dobrobycie społeczeństw????? cały czas zadłużanych ponad wszelką miarę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 talmud

globalizacja doprowadzila chiny na szczyt dlatego probuje sie to zmienic za wszelka cene......good luck :)

! Odpowiedz
2 22 bt5

Na podstawie własnych obserwacji nie podzielałbym optymizmu pana Morawskiego. W pasażach widzę pomór sklepów , na starówce widzę kartki likwidacja sklepu/ lokalu zamiast niedawnych zatrudnimy pracownika . Od ludzi się słyszy że muszą się rozejrzeć za nową pracą bo straszą ich redukcjami, na Olx ofert malutko poziom ilościowy ogłoszeń z prasy za czasów schładzania koniunktury swego czasu. Od rana nie chce mi się wkręcić Olx praca co świadczy że że dużo ludzi chociaż przegląda ogłoszenia , np. młodzi którzy już nie wyjeżdżają za granicę bo Anglia się skończyła. Za granicą słyszę od siostry że są obniżki z obniżek. Tak że dramatycznego załamania z powodu ciągłych dodruków pieniędzy nie będzie , ale koniunktura z pewnością osłabnie bo pieniądz nie idzie do samego dołu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 silvio_gesell

Jaka deglobalizacja? LOL :D

! Odpowiedz
0 6 pull_up_terrain_ahead

Taka jak deflacja.

! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Dobre :)

! Odpowiedz
2 21 karbinadel

Odpowiedź jest być może znacznie prostsza: rynek jest przesycony towarami przemysłowymi, a usługi są konsumowane na bieżąco

! Odpowiedz
2 9 samsza

Opłaca się produkować "na zapas" bo producent mniej straci na magazynowaniu niż na "trzymaniu gotówki" ?

! Odpowiedz
0 7 janmazur81

Dokładne dane o produkcji przemysłowej w Niemczech oraz w innych krajach UE są na stronie SpotData: https://spotdata.pl/static/ogolna/produkcja-przemyslowa-0/niemcy-produkcja-sprzedana---przemysl-ogolem

! Odpowiedz
0 4 janusz7_7

Bardzo ciekawe dane panie Janie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil