Deglobalizacja bez dekoniunktury

Ignacy Morawski2019-08-09 08:57założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-08-09 08:57
Pexels

Jednym z najciekawszych zjawisk w światowej gospodarce w tym momencie jest rozjazd między bardzo słabą koniunkturą w przemyśle a dość solidną koniunkturą w handlu i usługach. Produkcja na świecie zwalnia i mówi się czasem, że jest to pierwszy objaw deglobalizacji zaindukowanej przez nową falę populizmu (w USA czy Wielkiej Brytanii). Ale jednocześnie wskaźniki zatrudnienia, nastrojów konsumentów i popytu konsumpcyjnego są całkiem solidne.

Widać to po danych z Niemiec, które często opisuję w tym newsletterze, ponieważ Niemcy są najbliższą nam gospodarką pod względem geograficznym i strukturalnym. Dawno nie było w Niemczech tak dużego jak obecnie rozjazdu między dynamiką produkcji a dynamiką sprzedaży detalicznej. Widać to na wykresie poniżej (dane źródłowe tutaj). Był taki rozjazd w czasie wielkiego kryzysu finansowego, ale wtedy sprzedaż jednak spadała – choć znacznie wolniej niż produkcja.

Produkcja przemysłowa vs sprzedaż detaliczna w Niemczech / SpotData

Jak to wyjaśnić? Można próbować tylko na dwa sposoby.

Albo rynki pracy jeszcze nie zdążyły zareagować na recesję w przemyśle. Firmy sądziły, że wstrząsy w handlu międzynarodowym rozpoczęte w 2018 r. były przejściowe i nie redukowały zatrudnienia. Jednak teraz, gdy widać, że wstrząsy są bardziej trwałym elementem krajobrazu, chęć do redukcji etatów może być wyższa. I wkrótce zobaczymy to w popycie konsumpcyjnym.

Albo jest inaczej – może wstrząs w przemyśle jest za mały, by rozlać się na inne sektory. Zwalnianie ludzi to kosztowny proces, który rozpoczyna się tylko w warunkach bardzo istotnych zmian w perspektywach biznesowych. Dlatego stopa bezrobocia waha się znacznie mniej niż produkcja.

Nadchodzące miesiące na pewno przyniosą rozstrzygnięcie tej zagadki. Ja przez większość ostatnich miesięcy byłem raczej optymistycznie nastawiony, ale ostatnie sygnały z Niemiec, że firmy przemysłowe zaczynają zwolnienia na większą skalę trochę ten optymizm przytemperowały. Czekam na kolejne dane.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Jaka na świecie obecnie może być koniunktura??? Rynek od dawna jest zmonopolizowany na maxa przez korporacje,koncerny,wielkie sieci,które czerpią z rynku większość zysku i to z najbardziej dochodowych jego segmentów,branż....Prywatny biznes od lat jest w ogromnym upadku,rynek zatrudniania coraz bardziej elastyczny,śmieciowo-Jaka na świecie obecnie może być koniunktura??? Rynek od dawna jest zmonopolizowany na maxa przez korporacje,koncerny,wielkie sieci,które czerpią z rynku większość zysku i to z najbardziej dochodowych jego segmentów,branż....Prywatny biznes od lat jest w ogromnym upadku,rynek zatrudniania coraz bardziej elastyczny,śmieciowo-zleceniowy ,czasowy,niepewny i w ogromie branż i zawodów dostarcza pracownikom co najwyżej minimalnie minimalnie lub niewiele większe zarobki.Kraje,Państwa-całe społeczeństwa są coraz bardziej zadłużone-zadłużane na Maxa przez pseudo rządzicieli, więc z czego ma być wzrost,koniunktura gospodarcza i dalsze perspektywy spokojnego rozwoju w dobrobycie społeczeństw????? cały czas zadłużanych ponad wszelką miarę.
talmud
globalizacja doprowadzila chiny na szczyt dlatego probuje sie to zmienic za wszelka cene......good luck :)
bt5
Na podstawie własnych obserwacji nie podzielałbym optymizmu pana Morawskiego. W pasażach widzę pomór sklepów , na starówce widzę kartki likwidacja sklepu/ lokalu zamiast niedawnych zatrudnimy pracownika . Od ludzi się słyszy że muszą się rozejrzeć za nową pracą bo straszą ich redukcjami, na Olx ofert malutko poziom Na podstawie własnych obserwacji nie podzielałbym optymizmu pana Morawskiego. W pasażach widzę pomór sklepów , na starówce widzę kartki likwidacja sklepu/ lokalu zamiast niedawnych zatrudnimy pracownika . Od ludzi się słyszy że muszą się rozejrzeć za nową pracą bo straszą ich redukcjami, na Olx ofert malutko poziom ilościowy ogłoszeń z prasy za czasów schładzania koniunktury swego czasu. Od rana nie chce mi się wkręcić Olx praca co świadczy że że dużo ludzi chociaż przegląda ogłoszenia , np. młodzi którzy już nie wyjeżdżają za granicę bo Anglia się skończyła. Za granicą słyszę od siostry że są obniżki z obniżek. Tak że dramatycznego załamania z powodu ciągłych dodruków pieniędzy nie będzie , ale koniunktura z pewnością osłabnie bo pieniądz nie idzie do samego dołu.
silvio_gesell
Jaka deglobalizacja? LOL :D
pull_up_terrain_ahead
Taka jak deflacja.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Dobre :)
karbinadel
Odpowiedź jest być może znacznie prostsza: rynek jest przesycony towarami przemysłowymi, a usługi są konsumowane na bieżąco
samsza
Opłaca się produkować "na zapas" bo producent mniej straci na magazynowaniu niż na "trzymaniu gotówki" ?
janmazur81
Dokładne dane o produkcji przemysłowej w Niemczech oraz w innych krajach UE są na stronie SpotData: https://spotdata.pl/static/ogolna/produkcja-przemyslowa-0/niemcy-produkcja-sprzedana---przemysl-ogolem
janusz7_7
Bardzo ciekawe dane panie Janie

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki