REKLAMA

"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu

2021-04-04 09:00
publikacja
2021-04-04 09:00
"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu
"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Program antysmogowy "Czyste powietrze" może czekać kolejna zmiana, a właściwie jego rozszerzenie o trzecią część skierowaną do osób najuboższych, najbardziej narażonych na tzw. ubóstwo energetyczne - powiedział PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Program "Czyste powietrze" wystartował we wrześniu 2018 roku i przewiduje dotacje na termomodernizację domów i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Po dokonanych modyfikacjach w maju 2020 roku ruszyła druga edycja programu, w której wysokość dotacji jest uzależniona m.in. od efektu ekologicznego, czyli od zakresu inwestycji i rodzaju (klasy energooszczędności) zamontowanych urządzeń.

Podstawowy poziom dotacji wynosi nawet do 25 tys. zł, a dla osób mniej zamożnych podwyższony poziom dofinansowania umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 32 tys. zł. W tym ostatnim przypadku progiem uprawniającym do sięgnięcia o wyższą kwotę są dochody do 1,4 tys. zł na osobę w rodzinie wieloosobowej, lub 1960 zł dla gospodarstwa jednoosobowego. Dotacje mogą wzrosnąć o 5 tys. zł, jeśli beneficjenci decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Kolejną opcją ulgi - z tym, że rzadziej wykorzystywaną przez mniej zamożne rodziny - jest ulga termomodernizacyjna odpisywana od podstawy opodatkowania przy składanym rocznym rozliczeniu podatkowym PIT. W 2019 roku z tej formy rozliczenia skorzystało ponad 200 tys. podatników i odpisano w ten sposób 3,1 mld zł.

"W +Czystym powietrzu+ prowadzimy przez cały czas jego ewaluację i rozważamy wprowadzenie kolejnych modyfikacji, oczywiście tylko i wyłącznie z korzyścią dla kolejnych beneficjentów. Na konieczność zastosowania pewnych rozwiązań zwracał nam uwagę Bank Światowy. Chodzi przede wszystkim o jeszcze szersze dotarcie z ofertą skierowaną do najuboższych i skuteczne zachęcenie ich do przeprowadzenia inwestycji związanej z wymianą źródła ciepła na ekologiczne wraz z wykonaniem termomodernizacji budynku. Tak, aby zastosowane kompleksowe rozwiązania przyczyniły się do obniżenia bieżących wydatków ponoszonych przez gospodarstwo domowe. Być może trzeba będzie wprowadzić trzecią część +Czystego powietrza+ skierowaną właśnie dla tych osób" - powiedział PAP wiceprezes Paweł Mirowski.

Przedstawiciel Funduszu wyjaśnił, że chodziłoby m.in. o wyłonienie operatorów, czyli opiekunów-doradców, którzy m. in. w formule od drzwi do drzwi mieliby odwiedzać mieszańców gminy, przekonywać ich do przeprowadzenia inwestycji, ale także pomagać tym osobom przez cały okres realizacji jak i rozliczenia dofinansowanego zadania w ramach programu "Czyste powietrze".

"W tym aspekcie kluczową rolę musi odegrać gmina. W obecnie zawieranych porozumieniach z gminami w sprawie realizacji programu +Czyste powietrze+ chcielibyśmy +przećwiczyć+ pewne elementy wyżej opisanego mechanizmu i myślę, że w przeciągu roku uda się nam wypracować szerszy model, który w 2022 roku wykorzystamy przy wdrożeniu trzeciej części programu" - dodał Mirowski.

Upowszechnieniu programu ma pomóc również uruchomienie tzw. ścieżki bankowej. W połowie roku planowany jest start pierwszych kredytów termomodernizacyjnych z gwarancjami BGK, pochodzącymi z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Na chwilę obecną w ramach naboru zakończonego w dniu 23 lutego br. osiem banków złożyło do NFOŚiGW swoje oferty. Stosowne umowy o współpracy mają być zawierane jeszcze w kwietniu br.

Do 19 marca br. w programie "Czyste powietrze" złożono ponad 222 tys. wniosków o dotacje na blisko 4 mld zł. Zgodnie z planem w ciągu dekady na program ma być przeznaczone ponad 100 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tytus22
Przestańcie z tym plastikiem nikt przy zdrowych zmysłach nie pali plastikiem czy jakimś innym syfem bo sobie za syfi komin i piec po prostu mamy węgiel słabej jakości a tego już nie sprawdzają ( przypominam że najwięcej go sprowadzali z Ukrainy brawo PiS )
tytush
kilka dni temu jak bylo cieplo - na przelomie marca i kwietnia w krakowie w ktorym nie wolno palic weglem i drewnem byly przekroczone normy tylko 2,5 raza
goldbaker
Też chce być biedny.Sprzedam wszystko co mam schowam obleje się denaturatem pomieszkam trochę pod mostem znajdzie mnie straż miejska potem dostane zapomogi,mieszkanie,opal,ubrania i będę sobie żył jak król.
bt5
Ten kto wymyśla te programy to powinien w końcu raz się tym swoja służbowa rzadowa limuzyna przejechać po kraju , po bocznych drogach. To przestanie bujać w obłokach. Chyba każdy by wolał mieć ogrzewanie bezobsługowe niż dorzucać do pieca niewiadomo co, rzadko jest to węgiel - jest on drogi i po aptekarsku odmierzany Ten kto wymyśla te programy to powinien w końcu raz się tym swoja służbowa rzadowa limuzyna przejechać po kraju , po bocznych drogach. To przestanie bujać w obłokach. Chyba każdy by wolał mieć ogrzewanie bezobsługowe niż dorzucać do pieca niewiadomo co, rzadko jest to węgiel - jest on drogi i po aptekarsku odmierzany do pieca. Przede wszsytkim lekko liczac 3/4 dom ow na prowincji jest w tak marnym lub nawet fatalnym stanie technicznym ze wydawanie kasy na ich modernizacje i reonty jest wyrzucaniem pieniedzy w błoto. A po za tym co z tego ze ktoś zrobi sobie ogrzewanie na gaz czy prad jak będzie wtedy oszczędzał na rachunkach i w mieszkaniu rozrośnie mu się pleśń i grzyb. A zróde l emisji pyłów i tak się nie zlikwiduje - bo jest nowa moda na montaż kozy grzewczej w garażu blaszaku gdzie jest przechowywany skarb rodziny i dorobek życia czyli jakiś Passat lub Audi , ewewntualnie BMW. I tam cała zimę z kominów od garaż ow dymi że aż strach.
peluquero
Gdyby to było poważne zastosowano by na wstępie 2 rzeczy:
- czyszczenie kopciuchów i trzonów kominowych (z montażem wkładów)
- informacje dot. używanego paliwa (sezonowane drewno, unikanie spalania podtlenowego)
to eliminuje około 40% zanieczyszczeń z mety

natomiast robiony jest skok na kasę, większość
Gdyby to było poważne zastosowano by na wstępie 2 rzeczy:
- czyszczenie kopciuchów i trzonów kominowych (z montażem wkładów)
- informacje dot. używanego paliwa (sezonowane drewno, unikanie spalania podtlenowego)
to eliminuje około 40% zanieczyszczeń z mety

natomiast robiony jest skok na kasę, większość domów jednorodzinnych to będą przyłącza gazowe, zbierane są informacje na ten temat (vide: projekt ZONE) kary są nie małe, dofinansowanie z budżetu 37k, ponieważ ogrzewanie elektrycznymi kotłami kondensacyjnymi jest ze względu na wiedzę znikome, to w większości będą to gazowe kotły (PGNiG + Ferro) wszystko dąży do uzależnienia większej ilości ludzi o korpo w tym zakresie. Przy okazji może zarobią również przodownicy w produkcji urządzeń gazowych wszelkiego zastosowania ;) Dietriechy Viessmany etc.
1984
Warto dodać, że większość wyżej wymienionych to wina "alarmów smogowych". PAS zwalcza wszelkie pokazy prawidłowego palenia. W obieg puszczają mnóstwo fałszywych informacji. Niedawno nakazano im sprostowanie nieprawdy bo wycieli cytat z kontekstu by pasowało do ich przekazu. Autorzy raportu na jaki PAS się powoływał Warto dodać, że większość wyżej wymienionych to wina "alarmów smogowych". PAS zwalcza wszelkie pokazy prawidłowego palenia. W obieg puszczają mnóstwo fałszywych informacji. Niedawno nakazano im sprostowanie nieprawdy bo wycieli cytat z kontekstu by pasowało do ich przekazu. Autorzy raportu na jaki PAS się powoływał na tyle sie wkurzyli, że zagrozili im sądem. Spis kotłów ktory już w tym roku mają zrobić samorzady to też wynik lobbingu tej organizacji. Nawet nowoczesne kotły na pellet zwalczają, dla nich isteniej tylko i wyłącznie gaz ziemny. To wskazuje, że nie chodzi o czyste powietrze, a każdy kto ich wspiera jest zwykłym pożytecznym i...
demeryt_69
Palenie plastikiem w piecach odejdzie do lamusa gdy wprowadzona zostanie wreszcie kaucja za te opakowania.
wizytator
No nie bardzo. Zostały jeszcze plastiki po jogurtach, sałatkach, wędlinach, serach, słodyczach. A mentalności kiepów nie zmienisz.
1984
Smog z powodu palenia plastikami to zwykłym mem. Rozpowszechnia go PAS aby robić to o czym w komentarzu wyżej.
tytush odpowiada wizytator
za to ekologiczne termiczne przetwarzanie importowanych smieci - przez samopodpalenie na skladowisku - w komunikatach jest bezpieczne dla okolicznych mieszkancow i nie ma zagrozenia dla zdrowia

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki