REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu

2021-04-04 09:00
publikacja
2021-04-04 09:00

Program antysmogowy "Czyste powietrze" może czekać kolejna zmiana, a właściwie jego rozszerzenie o trzecią część skierowaną do osób najuboższych, najbardziej narażonych na tzw. ubóstwo energetyczne - powiedział PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu
"Czyste powietrze" tylko dla najuboższych. Rząd nie wyklucza trzeciej odsłony programu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Program "Czyste powietrze" wystartował we wrześniu 2018 roku i przewiduje dotacje na termomodernizację domów i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Po dokonanych modyfikacjach w maju 2020 roku ruszyła druga edycja programu, w której wysokość dotacji jest uzależniona m.in. od efektu ekologicznego, czyli od zakresu inwestycji i rodzaju (klasy energooszczędności) zamontowanych urządzeń.

Podstawowy poziom dotacji wynosi nawet do 25 tys. zł, a dla osób mniej zamożnych podwyższony poziom dofinansowania umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 32 tys. zł. W tym ostatnim przypadku progiem uprawniającym do sięgnięcia o wyższą kwotę są dochody do 1,4 tys. zł na osobę w rodzinie wieloosobowej, lub 1960 zł dla gospodarstwa jednoosobowego. Dotacje mogą wzrosnąć o 5 tys. zł, jeśli beneficjenci decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Kolejną opcją ulgi - z tym, że rzadziej wykorzystywaną przez mniej zamożne rodziny - jest ulga termomodernizacyjna odpisywana od podstawy opodatkowania przy składanym rocznym rozliczeniu podatkowym PIT. W 2019 roku z tej formy rozliczenia skorzystało ponad 200 tys. podatników i odpisano w ten sposób 3,1 mld zł.

"W +Czystym powietrzu+ prowadzimy przez cały czas jego ewaluację i rozważamy wprowadzenie kolejnych modyfikacji, oczywiście tylko i wyłącznie z korzyścią dla kolejnych beneficjentów. Na konieczność zastosowania pewnych rozwiązań zwracał nam uwagę Bank Światowy. Chodzi przede wszystkim o jeszcze szersze dotarcie z ofertą skierowaną do najuboższych i skuteczne zachęcenie ich do przeprowadzenia inwestycji związanej z wymianą źródła ciepła na ekologiczne wraz z wykonaniem termomodernizacji budynku. Tak, aby zastosowane kompleksowe rozwiązania przyczyniły się do obniżenia bieżących wydatków ponoszonych przez gospodarstwo domowe. Być może trzeba będzie wprowadzić trzecią część +Czystego powietrza+ skierowaną właśnie dla tych osób" - powiedział PAP wiceprezes Paweł Mirowski.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przedstawiciel Funduszu wyjaśnił, że chodziłoby m.in. o wyłonienie operatorów, czyli opiekunów-doradców, którzy m. in. w formule od drzwi do drzwi mieliby odwiedzać mieszańców gminy, przekonywać ich do przeprowadzenia inwestycji, ale także pomagać tym osobom przez cały okres realizacji jak i rozliczenia dofinansowanego zadania w ramach programu "Czyste powietrze".

"W tym aspekcie kluczową rolę musi odegrać gmina. W obecnie zawieranych porozumieniach z gminami w sprawie realizacji programu +Czyste powietrze+ chcielibyśmy +przećwiczyć+ pewne elementy wyżej opisanego mechanizmu i myślę, że w przeciągu roku uda się nam wypracować szerszy model, który w 2022 roku wykorzystamy przy wdrożeniu trzeciej części programu" - dodał Mirowski.

Upowszechnieniu programu ma pomóc również uruchomienie tzw. ścieżki bankowej. W połowie roku planowany jest start pierwszych kredytów termomodernizacyjnych z gwarancjami BGK, pochodzącymi z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Na chwilę obecną w ramach naboru zakończonego w dniu 23 lutego br. osiem banków złożyło do NFOŚiGW swoje oferty. Stosowne umowy o współpracy mają być zawierane jeszcze w kwietniu br.

Do 19 marca br. w programie "Czyste powietrze" złożono ponad 222 tys. wniosków o dotacje na blisko 4 mld zł. Zgodnie z planem w ciągu dekady na program ma być przeznaczone ponad 100 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tytus22
Przestańcie z tym plastikiem nikt przy zdrowych zmysłach nie pali plastikiem czy jakimś innym syfem bo sobie za syfi komin i piec po prostu mamy węgiel słabej jakości a tego już nie sprawdzają ( przypominam że najwięcej go sprowadzali z Ukrainy brawo PiS )
tytush
kilka dni temu jak bylo cieplo - na przelomie marca i kwietnia w krakowie w ktorym nie wolno palic weglem i drewnem byly przekroczone normy tylko 2,5 raza
goldbaker
Też chce być biedny.Sprzedam wszystko co mam schowam obleje się denaturatem pomieszkam trochę pod mostem znajdzie mnie straż miejska potem dostane zapomogi,mieszkanie,opal,ubrania i będę sobie żył jak król.
bt5
Ten kto wymyśla te programy to powinien w końcu raz się tym swoja służbowa rzadowa limuzyna przejechać po kraju , po bocznych drogach. To przestanie bujać w obłokach. Chyba każdy by wolał mieć ogrzewanie bezobsługowe niż dorzucać do pieca niewiadomo co, rzadko jest to węgiel - jest on drogi i po aptekarsku odmierzany do pieca. Przede Ten kto wymyśla te programy to powinien w końcu raz się tym swoja służbowa rzadowa limuzyna przejechać po kraju , po bocznych drogach. To przestanie bujać w obłokach. Chyba każdy by wolał mieć ogrzewanie bezobsługowe niż dorzucać do pieca niewiadomo co, rzadko jest to węgiel - jest on drogi i po aptekarsku odmierzany do pieca. Przede wszsytkim lekko liczac 3/4 dom ow na prowincji jest w tak marnym lub nawet fatalnym stanie technicznym ze wydawanie kasy na ich modernizacje i reonty jest wyrzucaniem pieniedzy w błoto. A po za tym co z tego ze ktoś zrobi sobie ogrzewanie na gaz czy prad jak będzie wtedy oszczędzał na rachunkach i w mieszkaniu rozrośnie mu się pleśń i grzyb. A zróde l emisji pyłów i tak się nie zlikwiduje - bo jest nowa moda na montaż kozy grzewczej w garażu blaszaku gdzie jest przechowywany skarb rodziny i dorobek życia czyli jakiś Passat lub Audi , ewewntualnie BMW. I tam cała zimę z kominów od garaż ow dymi że aż strach.
peluquero
Gdyby to było poważne zastosowano by na wstępie 2 rzeczy:
- czyszczenie kopciuchów i trzonów kominowych (z montażem wkładów)
- informacje dot. używanego paliwa (sezonowane drewno, unikanie spalania podtlenowego)
to eliminuje około 40% zanieczyszczeń z mety

natomiast robiony jest skok na kasę, większość domów jednorodzinnych
Gdyby to było poważne zastosowano by na wstępie 2 rzeczy:
- czyszczenie kopciuchów i trzonów kominowych (z montażem wkładów)
- informacje dot. używanego paliwa (sezonowane drewno, unikanie spalania podtlenowego)
to eliminuje około 40% zanieczyszczeń z mety

natomiast robiony jest skok na kasę, większość domów jednorodzinnych to będą przyłącza gazowe, zbierane są informacje na ten temat (vide: projekt ZONE) kary są nie małe, dofinansowanie z budżetu 37k, ponieważ ogrzewanie elektrycznymi kotłami kondensacyjnymi jest ze względu na wiedzę znikome, to w większości będą to gazowe kotły (PGNiG + Ferro) wszystko dąży do uzależnienia większej ilości ludzi o korpo w tym zakresie. Przy okazji może zarobią również przodownicy w produkcji urządzeń gazowych wszelkiego zastosowania ;) Dietriechy Viessmany etc.
1984
Warto dodać, że większość wyżej wymienionych to wina "alarmów smogowych". PAS zwalcza wszelkie pokazy prawidłowego palenia. W obieg puszczają mnóstwo fałszywych informacji. Niedawno nakazano im sprostowanie nieprawdy bo wycieli cytat z kontekstu by pasowało do ich przekazu. Autorzy raportu na jaki PAS się powoływał na tyle Warto dodać, że większość wyżej wymienionych to wina "alarmów smogowych". PAS zwalcza wszelkie pokazy prawidłowego palenia. W obieg puszczają mnóstwo fałszywych informacji. Niedawno nakazano im sprostowanie nieprawdy bo wycieli cytat z kontekstu by pasowało do ich przekazu. Autorzy raportu na jaki PAS się powoływał na tyle sie wkurzyli, że zagrozili im sądem. Spis kotłów ktory już w tym roku mają zrobić samorzady to też wynik lobbingu tej organizacji. Nawet nowoczesne kotły na pellet zwalczają, dla nich isteniej tylko i wyłącznie gaz ziemny. To wskazuje, że nie chodzi o czyste powietrze, a każdy kto ich wspiera jest zwykłym pożytecznym i...
demeryt_69
Palenie plastikiem w piecach odejdzie do lamusa gdy wprowadzona zostanie wreszcie kaucja za te opakowania.
wizytator
No nie bardzo. Zostały jeszcze plastiki po jogurtach, sałatkach, wędlinach, serach, słodyczach. A mentalności kiepów nie zmienisz.
1984
Smog z powodu palenia plastikami to zwykłym mem. Rozpowszechnia go PAS aby robić to o czym w komentarzu wyżej.
tytush odpowiada wizytator
za to ekologiczne termiczne przetwarzanie importowanych smieci - przez samopodpalenie na skladowisku - w komunikatach jest bezpieczne dla okolicznych mieszkancow i nie ma zagrozenia dla zdrowia

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki