Czy urzędnicy w 2015 roku rozliczą wspólny PIT-37 małżonków?

redaktor Bankier.pl

Wstępnie rozliczony przez urzędnika dla Kowalskiego PIT ma zacząć funkcjonować w połowie marca 2015 roku. Czy fiskus rozliczy także wspólne zeznania roczne małżonków?

Od połowy sierpnia br., gdy wystartowała pierwsza, informacyjna część Portalu Podatkowego, słyszeliśmy już o wielu terminach uruchomienia drugiej, ważniejszej sekcji tego serwisu. Tej, która pozwoli po zalogowaniu się na indywidualne konto, sprawdzić i zatwierdzić wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 za 2014 rok. Ostatnie doniesienia zakładają możliwość tworzenia indywidualnych kont podatników od połowy marca 2015 roku, aby na przełomie marca i kwietnia dać możliwość zapoznania się z wstępnym zeznaniem PFR (pre-filed tax return).

Czy urzędnicy rozliczą wspólny PIT-37 małżonków? (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Logowanie za pomocą numeru PESEL i kwoty dochodu, a nie profilu zaufanego ePUAP

Ministerstwo Finansów zrezygnowało już chyba z zapowiadanej wcześniej konieczności logowania się osoby fizycznej do Portalu Podatkowego za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP, przynajmniej w początkowej fazie funkcjonowania systemu. Wpływ na to mogła mieć bardzo mała popularność tego profilu - na chwilę obecną profil zaufany ePUAP potwierdziło tylko 321,5 tys. osób, a w Polsce mamy ponad 24,7 mln podatników podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Koniec wypełniania PIT-ów?

Start odtwarzacza ...

Już w sierpniowej rozmowie z Bankier.TV Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów, zapowiedział, że osoba fizyczna, chcąc zalogować się do swojego indywidualnego konta na Portalu Podatkowym, będzie musiał podać:

  • imię,
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • kwotę przychodu z roku, który rozlicza.

Podatnik po zalogowaniu się na swoje konto będzie musiał sprawdzić przygotowane przez administrację podatkową zeznanie podatkowe i zdecydować, czy tak wypełniony dokument akceptuje, czy nie. Jeśli będzie chciał skorzystać z ulg np. na dziecko albo na internet, będzie musiał samodzielnie wprowadzać odpowiednie zmiany. Urzędnik nie wskaże za nas także organizacji pożytku publicznego, jeśli będziemy chcieli przekazać jej 1 procent swojego podatku.

Czy fiskus wypełni wspólny PIT-37 małżonków?

A co z innymi możliwościami preferencyjnego rozliczania zeznania rocznego, jak chociażby wspólne opodatkowanie z małżonkiem? Z corocznej informacji Departamentu Podatków Dochodowych podsumowującej okres rozliczeń rocznych wynika, że w 2014 roku ponad 1,2 miliona podatników skorzystało ze wspólnego rozliczenia. Co roku ponad 5 procent podatników stara się w ten sposób obniżyć podatek dochodowy należny fiskusowi.

Najbardziej korzystają na tym małżeństwa, w których jedno ze współmałżonków zarabia tak dużo, że jego dochody roczne po przekroczeniu progu podatkowego w wysokości 85528 zł podlegałyby wyższej stawce podatkowej 32 proc. Opodatkowując się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem, płaci niższy 18 proc. podatek PIT. Skoro wstępne zeznanie PFR (pre-filed tax return) nie będzie uwzględniało ulg i odliczeń, to tym bardziej nie spodziewajmy się, że urzędnik wypełni za nas wspólny PIT.

Wrażliwe dane podatnika

Zakładając nawet taką hipotetyczną sytuację, że fiskus wzorem lat ubiegłych, gdy małżonkowie rozliczali się wspólnie, miałby możliwość technicznego przygotowania wspólnego PIT-37 na Portalu Podatkowym, dochodzi kwestia dostępu do wrażliwych danych. Żona, logując się na swoje konto, automatycznie zyskałaby możliwość podejrzenia we wspólnym PIT-37 wysokości rocznych dochodów męża. A przez rok - od ubiegłego sezonu zeznań rocznych, w życiu podatników mogło się wiele zmienić. Ich prawem jest nieujawnianie pełnej wysokości dochodu współmałżonkowi. Jeśli np. byliby w trakcie sprawy rozwodowej, to uzyskaliby cenne informacje, które mogłyby być wykorzystane przeciwko nim w kwestii podziału majątku czy żądania wyższych alimentów.

Tak wielki system, jakim ma być Portal Podatkowy, umożliwiający rozliczanie PIT przez urzędnika, wymaga albo jeszcze wielu lat dopracowywania po uruchomieniu i „łatania” kolejnych wyjątków podatkowych, albo radykalnego uproszczenia polskiego systemu podatkowego. Gdyby zlikwidować liczne ulgi i preferencyjne opcje rozliczania się, przy równoczesnym wyraźnym obniżeniu stawek podatkowych, rozliczanie PIT stałoby się bardzo łatwe. I realnie możliwe w automatycznym systemie informatycznym fiskusa, bez zbędnej interwencji podatnika. Na razie ponad milion osób rozliczających się wspólnie, nadal będzie musiało samodzielnie wypełniać swoje PIT-y, a pozostali podatnicy korzystający z ulg i odliczeń, będą poprawiali urzędnicze zeznania roczne.

Katarzyna Sudaj, Bankier.pl

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Robo

Najlepszy program do rozliczenia PIT za 2014 rok: http://www.pit2015.com/program/

! Odpowiedz
0 0 ~cygan

Jeżeli podczas logowania do konta na Portalu Podatkowym mamy podawać kwotę przychodu za rok który rozliczamy, to może się zdarzyć, ze nie uda nam się zalogować. Np. do swojego przychodu dodam kwotę o której nie wie fiskus i klapa. Czyli jeżeli uda mi się zalogować to już prawie jestem rozliczony ;-) tylko kwestia rozliczenia podatku i odliczeń

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~handlarz

Niestety - rządzący chcą ciągnąc tylko do siebie. PIT, CIT, VAT, akcyza i do tego może jakieś cło. Do tego abonament, za cenę którego możemy obejrzeć zmieloną papkę, która powinna kształtować światopogląd ludziom, którzy nie mają własnego zdania. Usłyszymy w TV, że inflacja to dobre zjawisko, że mamy bać się deflacji. Tylko czemu? Bo będziemy mogli kupić więcej za tą samą kwotę pieniędzy? Inflacja to nic innego jak ukryty podatek. Dla zainteresowanych polecam http://independenttrader.pl/246,jak_po_cichu_okradac_nas_z_oszczednosci_.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~marwie

"byliby w trakcie sprawy rozwodowej, to uzyskaliby cenne informacje, które mogłyby być wykorzystane przeciwko nim w kwestii podziału majątku czy żądania wyższych alimentów." - ten cytat dowodzi, że pani Katarzyna Sudaj wie ma pojęcia etyki. Jeśli małżeństwo się rozwodzi to niech uczciwie i rzetelnie podzielą swój majątek a nie wedle etyki przez panią prezentowane.Szkoda, że dopuszczają Panią do pióra z taką mentalnością i etyką zalecał bym widły i też w ograniczonym zakresie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.