REKLAMA

Co można, a czego nie w czasach epidemii koronawirusa [Najnowsze obostrzenia]

2020-04-14 13:13, akt.2020-04-15 13:59
publikacja
2020-04-14 13:13
aktualizacja
2020-04-15 13:59

W ciągu ostatnich tygodni rzeczywistość z powodu pandemii koronawirusa zmieniała się dynamicznie. Podsumowujemy, co można, a czego nie można na podstawie obowiązujących obostrzeń. Artykuł będziemy aktualizowali wraz z najnowszymi zaleceniami rządu.

Rząd już kilkukrotnie zmieniał zakres obostrzeń mających pomóc ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa

Od drobnych kwestii dotyczących codziennego życia, jak transport czy spędzanie czasu wolnego z dziećmi, po kwestie związane z ważniejszymi decyzjami życiowymi, jak wyjazd za granicę. Odpowiadamy na często pojawiające się pytania związane z funkcjonowaniem w czasach epidemii koronawirusa w Polsce.

Czy można wypuścić dziecko samo na dwór?

Nie można. Osoby niepełnoletnie, czyli do ukończenia 18. roku życia nie mogą przebywać poza domem bez opieki. Dzieci mogą wychodzić z domu tylko z osobą dorosłą.

Czy można jeździć komunikacją miejską?

Tak, można. Ograniczenia dotyczą liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w metrze, tramwaju czy autobusie. Maksymalnie w pojeździe może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Pasażerowie powinni zostawiać co drugie miejsce wolne.

Czy można jeździć rowerem miejskim?

Nie można. Na ten moment do 19 kwietnia br. obowiązuje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Czy można spacerować?

Tak, można, jeżeli wyjście na zewnątrz jest to konieczne. Można iść na zewnątrz żeby wyprowadzić psa lub zrobić zakupy. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, przeczytamy w rządowych poradnikach i dotyczy sytuacji, w których zachodzi potrzeba. Opuszczanie domów dozwolone jest w trzech przypadkach:

 • dojazdu do pracy,
 • załatwiania sprawy niezbędnych do codziennego życia,
 • wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem.

Pracownicy, osoby prowadzące własną firmę oraz gospodarstwa rolne mogą wychodzić w celu dojazdu do pracy oraz zakupu niezbędnego towaru i usług. Możliwe jest wychodzenie z domu, żeby zrobić zakupy w sklepie lub aptece, zaopiekować się bliskim, wyprowadzać psa czy pójść na wizytę u lekarza. Wolontariusze pomagający osobom starszym oraz tym przebywającym na kwarantannie mogą przemieszczać się w ramach wykonywania niezbędnych aktywności związanych z pomocą.

Co do zasady więc, nie przewiduje się wychodzenia na zewnątrz celem odbycia spaceru. Można jednak spacerować choćby w drodze po zakupy. I tu jednak należy przestrzegać zaleceń dotyczących  przebywania na zewnątrz. Ograniczenia obowiązują do 19 kwietnia br.

Czy można wyjść z domu we dwójkę?

Tak, można. Należy zachować odległość co najmniej 2 metrów pomiędzy osobami, co dotyczy także rodzin i bliskich. Nie obowiązuje za to rodziców, którzy sprawują opiekę nad dziećmi do lat 13 oraz opiekunów i osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać oraz posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Czy można pojechać rowerem do lasu?

Nie można. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził zakaz wstępu do Lasów Państwowych oraz nakaz zamknięcia wszystkich Parków Narodowych. Zakaz obowiązuje do 19 kwietnia br. i może zostać przedłużony. Straż Leśna oraz Straż Parków Narodowych egzekwuje przestrzeganie przepisów. Za ich łamanie grozi kara nawet 30 tys. zł. Zakaz nie dotyczy lasów prywatnych.

Czy można biegać?

Rząd nie wydał jednoznacznego zakazu w kwestii biegania. Jednak wielokrotnie podkreślał, żeby nie przemieszczać się, jeżeli nie jest to konieczne. Głośne były też przypadki mandatów dla osób uprawiających sport na zewnątrz.

Czy można pójść na działkę?

W przepisach nie ma bezpośredniego zakazu, który zabraniałby przebywania na swojej działce rekreacyjnej. Trzeba wziąć pod uwagę pozostałe zalecenia i ograniczenia wprowadzone w ostatnim czasie. Więcej na ten temat, wraz ze stanowiskiem Polskiego Związku Działkowców, piszemy tutaj.

Czy można iść na cmentarz?

Tak, można, jeżeli cmentarz jest otwarty. Należy jednak o ograniczeniu w przemieszczaniu się oraz zakazie zgromadzeń. Na cmentarzu nie można brać udziału w uroczystościach pogrzebowych. Wiele cmentarzy w Polsce zostało zamknięte decyzją władz lokalnych.

Czy można nosić chustkę zamiast maseczki?

Tak, można. W miejscach publicznych od 16 kwietnia br. wejdą w życie przepisy o obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Rząd podkreśla, że w tym celu, zamiast maseczki można wykorzystać chustkę lub szalik. Szczegóły dot. konieczności zakrywania ust i nosa można sprawdzić tutaj.

Czy można nosić maseczkę uszytą w domu?

Tak można. Należy pamiętać, że maseczka musi zakrywać nos i usta.

Czy można wyjeżdżać za granicę?

W Polsce zostało wprowadzone ograniczenie dotyczące przemieszczania się przez granicę Polski cudzoziemców. Do 3 maja br. granice Polski mogą przekraczać tylko:

 • obywatele Rzeczpospolitej Polskiej,
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
 • osoby, które posiadające Kartę Polaka,
 • dyplomaci,
 • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów,
 • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
  w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35).

Do 26 kwietnia br. zawieszone zostały loty krajowe i międzynarodowe oraz kolejowe połączenia międzynarodowe. Ograniczenia dotyczą również korzystania z przewozów krajowych. W tym okresie do Polski z zagranicy przybywają Polacy, którzy zgłosili taką chęć w ramach akcji #LotDoDomu.

Czy pomiędzy 10 a 12 do sklepu mogą wejść osoby poniżej 65 roku życia?

Nie mogą. Od godziny 10:00 do 12:00 w sklepach i punktach usługowych mogą przebywać kliencie powyżej 65 roku życia. Przepisy mają zastosowanie również w ankietach z jednym wyjątkiem. W tzw. godzinach dla seniorów produkty w aptece będą mogły nabyć także osoby poniżej 65 roku życia. W sytuacji gdy jest to konieczne z powodu zagrożenia zdrowia i życia.  

Czy do sklepu trzeba mieć rękawiczki?

Tak trzeba. Od 2 kwietnia br. sklepy mają obowiązek przygotowania rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk do klientów. Ministerstwo zaleca również żeby osoby wybierające się na zakupy zaopatrzyły się w rękawiczki. 

Jakie sklepy są otwarte w galerii handlowej?

W galraich handlowych do 19 kwietnia br. otwarte mogą być sklepy spożywcze, drogerie ( z wyłączeniem stoisk z produktami stosowanymi tylko do perfumowania lub upiększania), sklepy zoologiczne, sklepy z wyrobami medycznymi oraz farmaceutycznymi, saloniki prasowe, sklepy sprzedające artykuły toaletowe i środki czystości oraz artykuły remenotowo-budowalne. 

W galeriach cały czas mogę być świadczone usługi bankowe, pocztowe, medyczne, ubezpieczeniowe, pralnicze oraz gastronomiczne. Posiłki nie mogę być spożywane na miejscu - może kupić je na wynos lub zamówić z dowodem do domu. W galeriach będą zamkniętę wszystkie tzw. wyspy handlowe.

Ile osób może być w kościele?

W kościele jednocześnie może przebywać maksymalnie 5 osób (nie wliczając kapłanów sprawujących nabożeństwo lub innych obrządek religijny). W trakcie pogrzebów w kościele mogą przebywać osoby zatrudnione przez zadkład pogrzebowy. 

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy). Ograniczenia obowiązują do 19 kwietnia br. 

Czy mogę pojechać do innego miasta?

Tak, jeżeli wyjazd związany jest z jednym z trzech powodów zezwalających na przemieszczanie się. Pracownicy mogą poruszać się między domem oraz pracą znajdującą się w dwóch różnych miejscowościach. 

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
conie
Zwariować można od tych wszystkich zakazów. Ja tam sprzedaję mieszkanie w Warszawie i będę się budował na Mazurach. Ziemia wciąż tania (ja płaciłem 45 zł za metr na zaciszemazur.pl), cisza, spokój i przynajmniej można wyjść na zewnątrz, a nie kisić się w mieszkaniu.
czary94
Co można a czego nie można? To zależy o kim mówimy. Są przecież równi i równiejsi!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki