

Nasz czytelnik zapytał: Moja mama dostała pismo od komornika informujące o zajęciu nieruchomości. Ma niespłacony kredyt w banku handlowym. Nie był to kredyt pod zastaw mieszkania, więc skąd takie działania komornika? Ja jestem synem i współwłaścicielem tego mieszkania, więc to jest także mój majątek. Czy komornik może zająć mieszkanie w takiej sytuacji?

Odpowiedź eksperta:
Nie ma znaczenia, czy nieruchomość formalnie była przedmiotem zabezpieczenia udzielonego kredytu. Każdy wierzyciel posiadając tytuł wykonawczy - orzeczenie zobowiązujące dłużnika do zapłaty - zaopatrzony w klauzulę wykonalności może skierować wniosek o egzekucję wierzytelności przeciwko każdemu składnikowi majątku dłużnika.
Zobacz także
Egzekucję przeprowadza komornik z majątku dłużnika. O tym z jakich składników majątku dłużnika następuje egzekucja decyduje wierzyciel. Egzekucja taka może nastąpić także z nieruchomości, udziału w nieruchomości, jeśli takie wchodzą w skład tego majątku.
Jeśli orzeczenie lub nadana po jego wydaniu klauzula wykonalności przewiduje egzekucję przeciwko innym osobom niż dłużnik np.: małżonkom dłużnika wówczas egzekucję prowadzi się także przeciwko ich majątkowi, z ograniczeniami wynikającymi z przepisów prawa lub wydawanych orzeczeń.
Dłużnik może bronić się przed egzekucją wierzyciela korzystając z roszczeń przeciwegzekucyjnych. W przypadku opisanym przez czytelnika, można rozważać zastosowanie roszczenia z art. 841 k.p.c. polegającego na możliwości zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji. Dłużnik zaś, może korzystać z roszczeń przeciwegzekucyjnych z art. 840 k.p.c. żądając pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego.
Ponieważ każdy przypadek miewa swoje własne indywidualne cechy i okoliczności, a czytelnik nie podaje szczegółów swojej sprawy przed zastosowaniem możliwych działań polecam skorzystać z porady profesjonalnego prawnika, których po zapoznaniu się z aktami sprawy podpowie lub podejmie prawidłowe działania, jeśli takie jeszcze będą możliwe.
Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci
