REKLAMA
PIT 2023

Czy komornik może zająć mieszkanie, gdy nie było ono zabezpieczeniem niespłaconego kredytu?

2014-10-13 10:05
publikacja
2014-10-13 10:05

Nasz czytelnik zapytał: Moja mama dostała pismo od komornika informujące o zajęciu nieruchomości. Ma niespłacony kredyt w banku handlowym. Nie był to kredyt pod zastaw mieszkania, więc skąd takie działania komornika? Ja jestem synem i współwłaścicielem tego mieszkania, więc to jest także mój majątek. Czy komornik może zająć mieszkanie w takiej sytuacji?

Czy komornik może zająć mieszkanie, gdy nie było ono zabezpieczeniem niespłaconego kredytu?
Czy komornik może zająć mieszkanie, gdy nie było ono zabezpieczeniem niespłaconego kredytu?
/ EastNews

Źródło: EastNewsKomornicze zajęcie mieszkaniaOdpowiedź eksperta:

Nie ma znaczenia, czy nieruchomość formalnie była przedmiotem zabezpieczenia udzielonego kredytu. Każdy wierzyciel posiadając tytuł wykonawczy - orzeczenie zobowiązujące dłużnika do zapłaty - zaopatrzony w klauzulę wykonalności może skierować wniosek o egzekucję wierzytelności przeciwko każdemu składnikowi majątku dłużnika.

Egzekucję przeprowadza komornik z majątku dłużnika. O tym z jakich składników majątku dłużnika następuje egzekucja decyduje wierzyciel. Egzekucja taka może nastąpić także z nieruchomości, udziału w nieruchomości, jeśli takie wchodzą w skład tego majątku.

Jeśli orzeczenie lub nadana po jego wydaniu klauzula wykonalności przewiduje egzekucję przeciwko innym osobom niż dłużnik np.: małżonkom dłużnika wówczas egzekucję prowadzi się także przeciwko ich majątkowi, z ograniczeniami wynikającymi z przepisów prawa lub wydawanych orzeczeń.

Dłużnik może bronić się przed egzekucją wierzyciela korzystając z roszczeń przeciwegzekucyjnych. W przypadku opisanym przez czytelnika, można rozważać zastosowanie roszczenia z art. 841 k.p.c. polegającego na możliwości zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji. Dłużnik zaś, może korzystać z roszczeń przeciwegzekucyjnych z art. 840 k.p.c. żądając pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego.

Ponieważ każdy przypadek miewa swoje własne indywidualne cechy i okoliczności, a czytelnik nie podaje szczegółów swojej sprawy przed zastosowaniem możliwych działań polecam skorzystać z porady profesjonalnego prawnika, których po zapoznaniu się z aktami sprawy podpowie lub podejmie prawidłowe działania, jeśli takie jeszcze będą możliwe.

Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~jss
dzicz polska. -w usa pozyczajacy i pozyczkobiorca ryzykuja wspolnie w polsce w.....y jest tylko pozyczkobiorca - a ludziom sie wmawia ze maja kapitalizm to jest zamordyzm a nie kapitalizm
~pismen
A ja tam lubię komorników pracodawca wisiał mi 15 tysięcy zaległej pensji i komornik mi te pieniądze oddał - co zrobil mojemu dłużnikowi jego sprawa dla mnie ważne że mam pieniążki.Zasada jest prosta jak masz długi to je spłacaj bo jak przestaniesz do zapuka komornik. Przy takiej ilości ofert kredytów konsolidacyjnych jedynie ludzie A ja tam lubię komorników pracodawca wisiał mi 15 tysięcy zaległej pensji i komornik mi te pieniądze oddał - co zrobil mojemu dłużnikowi jego sprawa dla mnie ważne że mam pieniążki.Zasada jest prosta jak masz długi to je spłacaj bo jak przestaniesz do zapuka komornik. Przy takiej ilości ofert kredytów konsolidacyjnych jedynie ludzie oporni na wiedzę mają komornika.
~Xxxx
Nie do końca, który bank da Ci konsolidację, jak zostaniesz bez pracy albo masz przeterminowane raty?! Chociaż z drugiej strony faktem jest, że niektórym ludziom wydaje się, że po prostu przestaną spłacać i już.... A tu niemiłe rozczarowanie... Ostatnio czytałam wpisy jednej z ksiąg wieczystych, gdzie ludziom licytują dom chyba Nie do końca, który bank da Ci konsolidację, jak zostaniesz bez pracy albo masz przeterminowane raty?! Chociaż z drugiej strony faktem jest, że niektórym ludziom wydaje się, że po prostu przestaną spłacać i już.... A tu niemiłe rozczarowanie... Ostatnio czytałam wpisy jednej z ksiąg wieczystych, gdzie ludziom licytują dom chyba za 1000zł. Już bym wolała z Providenta pożyczyć taką kwotę, niż dom stracić. No ale są różni ludzie...
~Madera
To co może Komornik , to hańba dla XXI w. w Polsce ! Komornik za nic nie odpowiada ! Robi to co chce i każdy Sąd mu w tym nie przeszkodzi ! Albowiem, są to bardzo często osoby powiązane, ze sobą ,a w najgorszym przypadku, łączy ich przyjażń poparta korzyścią materialną ! Najbardziej zastanawia mnie fakt, przedawnień - To co uzyskała To co może Komornik , to hańba dla XXI w. w Polsce ! Komornik za nic nie odpowiada ! Robi to co chce i każdy Sąd mu w tym nie przeszkodzi ! Albowiem, są to bardzo często osoby powiązane, ze sobą ,a w najgorszym przypadku, łączy ich przyjażń poparta korzyścią materialną ! Najbardziej zastanawia mnie fakt, przedawnień - To co uzyskała prawie IZBA KOMORNICZA, jest nie godne ludzi cywilizowanych ! Przedawnia się morderstwa, ale nie przedawnia się długów, które nota bene na giełdzie są wielokrotnie sprzedawane i ściągane ! Na nic przedstawianie dokumentów, na nic stwierdzenia, że lichwiarze za dwieście złotych, pobierają dwa tysiące plus odsetki ! WOLNA AMERYKANKA KOMORNIKA TO ZŁODZIEJSKI PROCEDER PRZEZ NIKOGO NIE KONTROLOWANY !!!

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki