Członek RPP chwali Erdogana. "Kurs liry korzystny dla eksportu"

2018-08-14 12:58
publikacja
2018-08-14 12:58

Eryk Łon po raz kolejny zaskakuje. Największy „monetarny gołąb” w Radzie Polityki Pieniężnej dostrzega dobre strony tureckiego krachu walutowego oraz chwali prezydenta Erdogana.

/ fot. Filip Błażejowski / FORUM

W komentarzu opublikowanym w serwisie PAP Biznes, Eryk Łon ponownie udowodnił, że nie bez przyczyny eksperci uważają go za największego „monetarnego gołębia” (tzn. zwolennika łagodnej polityki pieniężnej) w RPP obecnej kadencji. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu nie tylko zapowiedział, że rozważa złożenie wniosku o obniżkę stóp procentowych, lecz także skomentował sytuację w Turcji.

- Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki – powiedział Łon. Jak dodaje, jego zdaniem tureckie doświadczenia pokazują, że „możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej” i "posiadania własnej waluty".

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź Eryka Łona. Kilka miesięcy temu stwierdził, że Narodowy Bank Polski mógłby zaangażować się w polski rynek akcji. Innym razem barwnie przyrównywał niestandardowe instrumenty polityki monetarnej do „dobrze zaostrzonych potężnych toporów”. O obniżkach stóp mówił natomiast już w 2016 r., tuż po wejściu w skład RPP.

Według przeprowadzonej w kwietniu przez PAP ankiety Eryk Łon jest uważany przez polskich ekonomistów za zdecydowanie największego zwolennika łagodnej polityki monetarnej. Ostatnie wypowiedzi z pewnością jedynie umacniają tę opinię. Wniosek o obniżenie stóp procentowych, o którym wspominał Łon w komentarzach, byłby pierwszym tego typu głosowaniem w RPP obecnej kadencji.

Obecnie trwa wakacyjna przerwa w spotkaniach RPP. Najbliższe posiedzenie jednodniowe odbędzie się 21 sierpnia. Kolejne dwudniowe posiedzenie decyzyjne, które zakończy konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP i dwóch innych członków RPP, odbędzie się w dniach 4-5 września.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
marek11311
Co by powiedział polityk mając zarobki w lirach, a kredyty w dolarach i widząc wzrost kursu dolara? Niech sobie przypomni los frankowców w Polsce, aby nie mieć złudzeń i wówczas niech powie, że spadek liry jest korzystny dla nich.
ajwaj
Ma Pan Lon racje, bawelna na tekstylia jest z Turcji, turystyka ca 40 mld $=eksport kwitnie itd.itp
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
londonern
Ale zeby wyeksportowac trzeba wytworzyc. A zeby wytworzyc trzeba kupic materialy i maszyny za granica. Czyli zaplacic wiecej przy takim kursie liry. No chyba, ze Lonemu (chyba tak sie odmienia) wydaje sie, ze Turcja ma autarkiczna gospodarke. Owoce i warzywa mozna eksportowac, ale za to kokosow nie ma. Kase sie robi na zaawansowanych Ale zeby wyeksportowac trzeba wytworzyc. A zeby wytworzyc trzeba kupic materialy i maszyny za granica. Czyli zaplacic wiecej przy takim kursie liry. No chyba, ze Lonemu (chyba tak sie odmienia) wydaje sie, ze Turcja ma autarkiczna gospodarke. Owoce i warzywa mozna eksportowac, ale za to kokosow nie ma. Kase sie robi na zaawansowanych produktach, a nie raw materials.
Tylko czemu ja to pisze jako tlumaczenie czlonkowi RPP? Niech sie chlop wezmie i douczy troche. O obsludze dlugu zagranicznego niech sobie tez poczyta.
niepelnosprawny_org
to tak jak u nas prl był, eksport sper dobrze, na zewnatrz ok, a zwykły czlowiek ma bide...
search
Z wyglada przypomina jakby byl bratem niejakiego katolickiego posla Piety.
trooper
Ma rację, dla eksportu słaba waluta to dar niebios. Eksporterzy dostaną dużo LIR w zamian za swoje towary. Tylko co za te Liry kupią gdy są już prawie nic nie warte?
trooper
Prawicowa Fronda: "Kaczyński: Polska będzie jak Turcja, ale trzeba zmienić władzę!

http://www.fronda.pl/a/kaczynski-polska-bedzie-jak-turcja-ale-trzeba-zmienic-wladze,38296.html
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki