Członek RPP chwali Erdogana. "Kurs liry korzystny dla eksportu"

Eryk Łon po raz kolejny zaskakuje. Największy „monetarny gołąb” w Radzie Polityki Pieniężnej dostrzega dobre strony tureckiego krachu walutowego oraz chwali prezydenta Erdogana.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

W komentarzu opublikowanym w serwisie PAP Biznes, Eryk Łon ponownie udowodnił, że nie bez przyczyny eksperci uważają go za największego „monetarnego gołębia” (tzn. zwolennika łagodnej polityki pieniężnej) w RPP obecnej kadencji. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu nie tylko zapowiedział, że rozważa złożenie wniosku o obniżkę stóp procentowych, lecz także skomentował sytuację w Turcji.

- Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki – powiedział Łon. Jak dodaje, jego zdaniem tureckie doświadczenia pokazują, że „możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej” i "posiadania własnej waluty".

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź Eryka Łona. Kilka miesięcy temu stwierdził, że Narodowy Bank Polski mógłby zaangażować się w polski rynek akcji. Innym razem barwnie przyrównywał niestandardowe instrumenty polityki monetarnej do „dobrze zaostrzonych potężnych toporów”. O obniżkach stóp mówił natomiast już w 2016 r., tuż po wejściu w skład RPP.

Według przeprowadzonej w kwietniu przez PAP ankiety Eryk Łon jest uważany przez polskich ekonomistów za zdecydowanie największego zwolennika łagodnej polityki monetarnej. Ostatnie wypowiedzi z pewnością jedynie umacniają tę opinię. Wniosek o obniżenie stóp procentowych, o którym wspominał Łon w komentarzach, byłby pierwszym tego typu głosowaniem w RPP obecnej kadencji.

Obecnie trwa wakacyjna przerwa w spotkaniach RPP. Najbliższe posiedzenie jednodniowe odbędzie się 21 sierpnia. Kolejne dwudniowe posiedzenie decyzyjne, które zakończy konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP i dwóch innych członków RPP, odbędzie się w dniach 4-5 września.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 19 marek11311

Co by powiedział polityk mając zarobki w lirach, a kredyty w dolarach i widząc wzrost kursu dolara? Niech sobie przypomni los frankowców w Polsce, aby nie mieć złudzeń i wówczas niech powie, że spadek liry jest korzystny dla nich.

! Odpowiedz
9 3 ajwaj

Ma Pan Lon racje, bawelna na tekstylia jest z Turcji, turystyka ca 40 mld $=eksport kwitnie itd.itp

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 29 londonern

Ale zeby wyeksportowac trzeba wytworzyc. A zeby wytworzyc trzeba kupic materialy i maszyny za granica. Czyli zaplacic wiecej przy takim kursie liry. No chyba, ze Lonemu (chyba tak sie odmienia) wydaje sie, ze Turcja ma autarkiczna gospodarke. Owoce i warzywa mozna eksportowac, ale za to kokosow nie ma. Kase sie robi na zaawansowanych produktach, a nie raw materials.
Tylko czemu ja to pisze jako tlumaczenie czlonkowi RPP? Niech sie chlop wezmie i douczy troche. O obsludze dlugu zagranicznego niech sobie tez poczyta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 niepelnosprawny_org

to tak jak u nas prl był, eksport sper dobrze, na zewnatrz ok, a zwykły czlowiek ma bide...

! Odpowiedz
26 28 search

Z wyglada przypomina jakby byl bratem niejakiego katolickiego posla Piety.

! Odpowiedz
7 42 trooper

Ma rację, dla eksportu słaba waluta to dar niebios. Eksporterzy dostaną dużo LIR w zamian za swoje towary. Tylko co za te Liry kupią gdy są już prawie nic nie warte?

! Odpowiedz
26 30 trooper

Prawicowa Fronda: "Kaczyński: Polska będzie jak Turcja, ale trzeba zmienić władzę!

http://www.fronda.pl/a/kaczynski-polska-bedzie-jak-turcja-ale-trzeba-zmienic-wladze,38296.html

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil