REKLAMA

Czerwińska dla PAP: deficyt budżetowy w 2018 r. nie powinien przekroczyć 15 mld zł

2018-12-22 08:04
publikacja
2018-12-22 08:04

Szacunki wskazują, że deficyt budżetowy w 2018 r. nie powinien przekroczyć 15 mld zł - poinformowała PAP minister finansów Teresa Czerwińska. Zastrzegła, że obecnie resort finansów liczy, w jakiej będzie on dokładnie wysokości.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

"Rok 2018 r. jeszcze się nie zakończył, więc jest zbyt wcześnie, aby w precyzyjny sposób określić tegoroczny wynik budżetowy. Specyfika cyklu budżetowego sprawia, że największe wydatki realizowane są w grudniu i wszystko wskazuje na to, że cały 2018 rok zakończymy deficytem" - poinformowała szefowa resortu finansów.

"Obecnie liczymy, w jakiej on będzie dokładnie wysokości. Szacunki wskazują, że deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 15 mld zł" - dodała.

Ustawa budżetowa na 2018 r. dopuszcza deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

W czwartkowym komunikacie w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - listopad 2018 r. Ministerstwo Finansów podało, że w tym czasie dochody budżetu wyniosły 343,4 mld zł, tj. 96,5 proc. zaplanowanej w tym roku kwoty 355,7 mld zł, a wydatki wyniosły 332,3 mld zł, tj. 83,7 proc. planu w wysokości 397,2 mld zł. Oznacza to, że listopad zamknął się nadwyżką w wysokości 11,1 mld zł.

MF wyjaśniło, że w okresie tym dochody budżetu państwa były wyższe o 20,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły o 8 proc., tj. ok. 25,6 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 7,6 proc. rdr, dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 proc. rdr, dochody z podatku PIT wzrosły o 13,9 proc. rdr. Wyższe także były dochody z podatku CIT - o 16,4 proc. rdr, natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wzrosły o 3,8 proc. rdr.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczyło MF.

Zgodnie z komunikatem wydana do końca listopada br. kwota 332,3 mld zł jest o 6,7 mld zł wyższa w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (325,7 mld zł). Zastrzeżono, że analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po listopadzie 2017 roku (tj. 84,6 proc. planu). (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
search
Wazne ze w tvp poszlo info ze nadwyzka i historyczny sukces, malo tego wzrost cen na emisje co2 to wina kopacz(to byl rok 2014), bo sprzedala certyfikaty, ale ze rzad sprzedaje certyfikaty od 3 lat by redukowac cene pradu to juz nie mowia.
artur17
Tym razem to deficyt będzie wirtualny, uchawlono dodatkowe 11 mld wydatków w grudniu. Pójda tylko przelewy zeby zrobić poduszkę na kolejny rok. Faktycznie będzie kilka mld na plusie.
histeryk
Czyli gdyby nie ograniczenie wpłat do FUS, co jest spowodowane dobrą sytuacją na rynku pracy i rosnącymi wynagrodzeniami, deficyt byłby na zaplanowanym na ok 24 mld z poziomie. Czyli na poziomie wydatków na 500 plus. Czy to oznacza, że jednak tych pieniędzy na 500 plus "nie było i nie ma"?
wizytator
Przecież niedawno pisaliście o nadwyżce w budżecie a tu czary mary i na koniec roku deficyt wyskoczył z kapelusza.
Coś kiepsko czarujecie. Czy jest wiedzmin na sali ?
h-b
Deficyt budżetowy to jedno jest jeszcze druga o wiele smutniejsza strona ,a mianowicie cały czas każdego dnia od 30 lat stworzony świadomie przez wszystkich pseudo rządzicieli Ogromny już stale rosnący dług kraju-całego społeczeństwa do Spłaty.Obecnie wynosi on już ponad 1 Bilion 100 Miliardów złotych !,sama spłata Deficyt budżetowy to jedno jest jeszcze druga o wiele smutniejsza strona ,a mianowicie cały czas każdego dnia od 30 lat stworzony świadomie przez wszystkich pseudo rządzicieli Ogromny już stale rosnący dług kraju-całego społeczeństwa do Spłaty.Obecnie wynosi on już ponad 1 Bilion 100 Miliardów złotych !,sama spłata wierzycielom długu Co Roku... odsetek od całości tego zadłużenia kosztuje budżet społeczeństwa prawie 51 Miliardów złotych ! o tyle co roku trafia mniej ,na różne cele dalszego rozwoju społeczeństwa ! ! !.Brak słów na ta od wielu już lat nieodpowiedzialność,krótkowzroczność i bezmyślność niestety tylko Niby rządzicielstwa dla dobra Ogółu.
h-b
Ps.Info o aktualnym smutnym coraz bardziej zadłużanym po uszy długu wszystkich od noworodka do staruszka do spłaty niestety na wiele ,wiele przyszłych Pokoleń - https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland
obserwator62
Zwróćcie Państwo uwagę, że wyższe dochody budżetu o 20 mld zł, to dokładnie tyle samo pieniędzy więcej wyjęte z kieszeni obywateli.
obserwator62
Przepraszam, ale zabrano nie 20 mld, lecz 25,6 mld zł więcej. Ważne także przy tym jest jednak, że jesteśmy skłonni wierzyć, iż te pieniądze płaca tzw. mafie VAT-owskie.
peti1000
Ciekaw jestem na ile taki całkiem dobry wynik jest efektem wstrzymywania zwrotów VATu firmom.
Czy są wśród was przedsiębiorcy których też to spotkało? Firmie w której pracuję wstrzymano zwrot za grudzień. Czynności sprawdzające muszą być przedłużone z przyczyn konieczności bardziej wnikliwego sprawdzenia transakcji.
Ciekaw jestem na ile taki całkiem dobry wynik jest efektem wstrzymywania zwrotów VATu firmom.
Czy są wśród was przedsiębiorcy których też to spotkało? Firmie w której pracuję wstrzymano zwrot za grudzień. Czynności sprawdzające muszą być przedłużone z przyczyn konieczności bardziej wnikliwego sprawdzenia transakcji. Ciekawe ile firm ma podobnie i ile w tym czasie upadnie z braku płynności?

Powiązane: Budżet 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki